Wróć

Nowa zmiana podatkowa od 1 października – JPK_V7

Od 1 października wchodzi w życie ważna zmiana w prawie podatkowym, która obejmie przedsiębiorców, dyrektorów finansowych, księgowych oraz pracowników i właścicieli biur rachunkowych. Podatnicy będą zobligowani do składania nowego JPK_V7, który z założenia ma być uproszczeniem czynności podatkowych, ale czy tak będzie, okaże się po wprowadzeniu przepisów. Wyjaśnijmy krótko, czym jest JPK_V7 i jak wygląda jego struktura?

JPK_V7

JPK_V7 to zmiana podatkowa, którą wprowadziło Ministerstwo Finansów. Jednolity Plik Kontrolny V7 ma zastąpić wysyłanie deklaracji VAT i pliku JPK VAT, a dodatkowo ma zawierać szczegółowe oznaczenia określonych transakcji. Zatem w praktyce jest to jeden plik z danymi przekazywanymi do Ministerstwa Finansów i urzędu skarbowego, który będzie miał formę deklaracyjną.

Struktura JPK_V7

Nowy plik składa się z takich elementów, jak:
– zbiór danych o transakcjach zakupu i sprzedaży
– wartości, kwoty i stawki VAT tych transakcji
– dane poszczególnych kontrahentów
Dodatkowo, jest podzielony na dwie części, którymi są część ewidencyjna (z dużym podobieństwem do JPK VAT) oraz część deklaracyjna (zawierająca pozycje wykazywane w dotychczasowej deklaracji VAT).

Nowa struktura JPK została poszerzona o dodatkowe dane, którymi są między innymi kody grup towarowych i obowiązek ich stosowania dla faktur sprzedażowych. Na przykład w odniesieniu do napojów alkoholowych jest to GTU_01, a dla wyrobów tytoniowych GTU_04.

W zależności od formy, którą podatnik wybierze przy rozliczaniu się, plik JPK_V7 będzie obowiązywał w wariancie miesięcznym jako JPK_V7M oraz kwartalnym jako JPK_V7K. Czynny podatnik VAT będzie zobowiązany do 25 dnia każdego miesiąca dostarczyć w formie elektronicznej do urzędu skarbowego jeden z powyższych plików. Za okres przed październikiem należy dostarczyć na dotychczasowych zasadach JPK_VAT.

zarządzanie

Po co ta zmiana?

Ministerstwo Finansów wprowadzając powyższe przepisy ogłosiło, że chce uprościć i połączyć strukturę deklaracji Vat 7 ze strukturą JPK, składaną co miesiąc przez przedsiębiorców.  Z połączenia ma wynikać korzyść, dzięki której podatnik będzie składał jedną strukturę deklaracyjną.
W praktyce JPK_V7 rozszerza zakres informacji otrzymywanych od podatnika, który musi zgromadzić, przesłać i odpowiedzieć na pewne dodatkowe pytania wymagane przez MF. Ma to zapobiec transakcjom narażonym na oszustwa podatkowe.

Dodawanie kodu GTU do produktu w GoPOS

W systemie GoPOS kod GTU jest dodawany domyślnie, ale można to także zrobić samodzielnie w prosty sposób, wykonując zaledwie kilka kliknięć. Kod GTU można dodać bezpośrednio do produktu lub do pozycji na fakturze.
Prezentujemy to na przykładzie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *