Wróć

Stawki VAT na usługi gastronomiczne i cateringowe – ściągawka dla restauratorów

Prowadząc własną gastronomię lub usługi cateringowe musimy wiedzieć, ile wynosić będzie podatek VAT od sprzedaży serwowanych posiłków i dań. Opodatkowanie tego typu produktów budzi wątpliwości, zwłaszcza, gdy nie wiemy jak sklasyfikować nasze usługi. Przeczytaj artykuł i sprawdź, jak rozróżnić wysokość stawek w swojej restauracji.

Co serwuję – towar czy usługę?

W ofercie lokali gastronomicznych można wyróżnić dwie formy sprzedawanych produktów: gotowe, będące towarem handlowym i służące dalszej odsprzedaży lub te przetworzone i serwowane na miejscu w lokalu, wymagające uprzednio odpowiedniego przygotowania i podania klientowi. Klasyfikacja usług związanych z gastronomią zgodnie z interpretacją Ministra Finansów z dnia 24 czerwca 2016 roku, nr PT1.050.3.2016.156 przez posiłki gotowe rozumie “produkcję gotowych (tj. przygotowanych, przyprawionych i ugotowanych) posiłków i dań, składających się co najmniej z dwóch różnych składników (z wyłączeniem przypraw itp.), mrożonych, w puszkach, słoikach, pakowanych próżniowo lub przy pomocy innych technologii opakowań ze zmodyfikowaną atmosferą, które zwykle są pakowane i etykietowane z przeznaczeniem na sprzedaż”; usługę zaś wyjaśnia “jako zapewnianie pełnego wyżywienia przeznaczonego do bezpośredniej konsumpcji w restauracjach, włączając restauracje samoobsługowe i oferujące posiłki „na wynos”, z lub bez miejsc do siedzenia. Nie jest tu istotny rodzaj obiektu serwującego posiłki, ale fakt, że są one przeznaczone do bezpośredniej konsumpcji”. Takie rozróżnienie jest kluczowe, by odpowiednio ustalić opodatkowanie usług gastronomicznych. VAT w tym przypadku uzależniony będzie od tego, w jakiej grupie znalazły się poszczególne pozycje i dania. Jeśli serwujemy posiłki gotowe wówczas mamy do czynienia z produktem przygotowanym do spożycia w sposób pośredni (jak np. zamrożenie, czy zastosowanie odpowiednich opakowań próżniowych) i w ten sposób sprzedawanym klientowi. W przypadku usług mamy do czynienia z posiłkami przygotowanymi i podanymi konsumentom w formie niezmienionej do spożycia w lokalu lub poza nim.  

Stawki VAT na usługi gastronomiczne i cateringowe

Usługi na miejscu w lokalu

Usługa gastronomiczna jaki VAT? To pytanie od lat budzi wiele niejasności, przede wszystkim w związku ze sprzedażą wielu podobnych produktów, ich niewystarczającej klasyfikacji, a często – mylnej interpretacji przez restauratorów. Stawka VAT jest uzależniona od stopnia przetworzenia i formy podania dań naszemu klientowi, dlatego tak ważne jest odpowiednie sklasyfikowanie serwowanych w lokalu potrawa i świadczonych usług.

Możemy wyróżnić 3 podstawowe stawki VAT. Pierwszą z nich jest stawka 5%, którą stosuje się w przypadku gotowych produktów i dań, przeznaczonych do sprzedaży bezpośredniej, którym nie towarzyszą żadne dodatkowe usługi sprzedającego. Takie posiłki muszą być odpowiednio zapakowanie (np. próżniowo lub wykorzystując nową technologię), a dla sprzedawców stanowić towar handlowy. Tego typu stawki nie możemy jednak stosować w przypadku produktów o zawartości alkoholu powyżej 1,2%.

Druga stawka – 8% – przeznaczona jest dla usług gastronomicznych, które wymagają dodatkowych usług sprzedającego: przygotowania i odpowiedniego podania dań konsumentom w lokalu. W związku z tym znajdzie ona zastosowanie we wszystkich sytuacjach, gdy klient będzie korzystać z infrastruktury lokalu i z jego zasobów (jak np. obsługa kelnerska). Stawkę 8% stosuje się z wyłączeniem sprzedaży: napojów innych niż wymienione w załączniku nr 3 lub załączniku nr 10 do ustawy o VAT lub w przepisach wykonawczych wydanych na jej podstawie, w tym ich przygotowania i podania; towarów nieprzetworzonych przez podatnika, innych niż wymienione w tej samej ustawie lub posiłków, których składnikiem są towary wskazane jako wyłączone z grupowań wymienionych w poz. 2 i 11. 

Stawka 23% obejmuje natomiast  usługi pozostałe, nie wyróżnione powyżej. Tutaj zaliczamy napoje (w tym ich przygotowanie i podanie), takie jak kawa, herbata (oraz napoje z ich wykorzystaniem), woda mineralna, napoje gazowane i alkohol. Ponadto dania, których składnikiem są: homary, ośmiornice, krewetki, małże, ślimaki, kawior oraz przetwory z homarów, ośmiornic i innych towarów objętych CN 1603 00 i CN 1605.

Usługi cateringowe

Osobnego omówienia wymaga usługa cateringowa. Stawka VAT, jaka w jej przypadku obowiązuje to 8%. Należy jednak pamiętać, by nie utożsamiać jej z usługą gastronomiczną, która – jak zostało wspomniane wcześniej – polega na przygotowaniu i podania posiłku w miejscu ich przyrządzenia. W nawiązaniu do regulacji unijnych catering obejmuje usługi dostarczania gotowej lub niegotowej żywności czy napojów, ale też dostarczanie żywności i napojów wraz z odpowiednimi usługami wspomagającymi, umożliwiającymi ich natychmiastowe spożycie.

Dania na wynos

A co w przypadku dań sprzedawanych na wynos? Niezależnie od tego, czy będą to zamówienia realizowane we własnym sklepie online (o którym więcej dowiesz się tutaj), czy może za pośrednictwem platform zewnętrznych, jak np. Uber Eats, zgodnie z nową, obowiązującą od połowy 2020 roku matrycą stawek, wszystkie usługi związane z wyżywieniem, bez względu czy realizowane są na miejscu w lokalu czy na wynos, obowiązuje opodatkowanie w wysokości 8%. Warto dodać jednak, że w przypadku, gdy produkt będzie wymagać uprzedniej obróbki termicznej, aby można go było spożyć, wówczas taka dostawa może być opodatkowana stawką 5%.

Systemy POS a wprowadzanie stawek VAT

Aby ułatwić proces wprowadzania i weryfikacji stawek VAT warto postawić na systemy sprzedażowe POS w lokalu. Tego typu oprogramowania zawierają specjalny algorytm weryfikujący zmiany stawek podatku przypisanych do nazw poszczególnych, serwowanych w lokalu produktów lub usług. Wprowadzając do aplikacji wszystkie podawane pozycje, jesteśmy w stanie od razu dodać dla nich wartość VAT, która automatycznie zostanie powiązana z konkretnym produktem. Więcej o przewagach oprogramowania POS nad kasą fiskalną dowiesz się z tego artykułu.

Odpowiednie opodatkowanie serwowanych produktów to bardzo ważny element w każdym biznesie gastronomicznym. Ich wysokość różnić się będzie w zależności od rodzaju świadczonych usług. Dania serwowane na miejscu w lokalu czy usługa cateringowa a VAT, jaki należy rozliczyć, wymagają także bieżącego monitorowania zmian i nowych przepisów, które często potrafią się zmieniać. 

Chcesz usprawnić działania w swoim lokalu? Postaw na system sprzedażowy GoPOS! Skontaktuj się z nami poprzez czat lub zadzwoń +48 790 295 124, a nasi specjaliści chętnie pomogą Ci dobrać najlepsze rozwiązanie dla Twojego biznesu.

Artykuł został zaktualizowany w maju 2022 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *