Dostarczanie jedzenia stało się nieodłączną częścią naszego codziennego życia. Jednym z kluczowych graczy w tym sektorze są kurierzy – osoby, które dostarczają posiłki bezpośrednio do drzwi klienta. Na jakie koszty warto nastawić się jako pracodawca i czy zarobki tych pracowników są opłacalne? Sprawdź w tym artykule analizę zarobków dostawcy jedzenia i poznaj czynniki, które wpływają na jego dochody.
Bycie dostawcą – to proste!
Praca dostawcy jedzenia nie wymaga zazwyczaj specjalistycznego wykształcenia ani doświadczenia zawodowego. Oznacza to, że osoby z różnych środowisk mogą z łatwością wejść do tej branży. Jednakże, aby rozpocząć pracę jako dostawca lub zatrudnić kogoś na takie stanowisko, potrzeba oczywiście dostępu do odpowiedniego środka transportu, na ogół samochodu lub roweru oraz telefonu z dostępem do Internetu. Należy pamiętać, że wiąże się to z kosztami zakupu, utrzymania oraz naprawy pojazdu.
Zarobki dostawcy – stałe wynagrodzenie vs. prowizje od dostaw
Pracodawcy mają kilka opcji, jeśli chodzi o wynagradzanie dostawców jedzenia. Mogą stosować stałe wynagrodzenie na godzinę lub tydzień, co daje pracownikom pewność co do swojego dochodu. Alternatywnie, mogą oferować prowizje od każdej dostawy, co może stymulować dostawców do większej ilości dostaw, ale jednocześnie zwiększać ryzyko niepewności finansowej.
Dla przykładu: według danych wynagrodzenia.pl, w styczniu 2023 roku miesięczne wynagrodzenie całkowite dostawcy to ok. 3 400 złotych brutto, gdzie co drugi dostawca dostaje od ok. 3 230 do ok. 4 760 złotych. Zarobki powyżej 4 760 złotych brutto otrzymuje ok. 25% najlepiej opłacanych dostawców jedzenia.
Konkurencja na rynku dostaw
Koszty zatrudnienia dostawcy jedzenia mogą być również kształtowane przez konkurencję na rynku. W miastach, gdzie działa wiele firm dostawczych, pracodawcy mogą być zmuszeni do oferowania atrakcyjniejszych warunków zatrudnienia, aby przyciągnąć i zatrzymać najlepszych dostawców. To może wpłynąć na wzrost kosztów zatrudnienia.
Sezonowość i zapotrzebowanie
Jako pracodawca, musisz także brać pod uwagę sezonowość i elastyczność pracy dostawcy jedzenia. W okresach wzmożonego zapotrzebowania, takich jak święta czy okresy różnych promocji, mogą pojawić się wyższe koszty związane z pracą na pełen etat lub zatrudnieniem dodatkowych pracowników tymczasowych.
Koszty związane z zatrudnieniem i utrzymaniem pracownika
Musisz również wziąć pod uwagę koszty związane z zatrudnieniem i utrzymaniem pracownika dostawcy jedzenia. Obejmuje to koszty związane z rekrutacją, szkoleniem, ubezpieczeniem pracownika, a także ewentualnymi kosztami utrzymania środka transportu dostawcy, jeśli pracownik nie dostarcza jedzenia na własnym rowerze czy samochodzie.
Dla przykładu: według danych z 2023 roku, koszty rekrutacji mogą wynosić od 300 złotych do nawet 2 000 złotych, w zależności od wybranej metody rekrutacji i zakresu ogłoszeń. Szkolenie dostawcy może kosztować od 50 złotych do 300 złotych, w zależności od tego, czy wynajmujesz miejsce na spotkanie, kupujesz materiały szkoleniowe lub rozdajesz uczestnikom certyfikaty końcowe. Koszty ubezpieczenia zdrowotnego lub ubezpieczenia od wypadków mogą wynosić od 100 złotych do 500 złotych miesięcznie na pracownika, w zależności od rodzaju ubezpieczenia i oferty ubezpieczyciela. Jeśli Twój pracownik dostarcza jedzenie na własnym rowerze lub samochodzie, koszty paliwa i utrzymania pojazdu, w 2023 roku mogą wynosić od 200 złotych do 1 000 złotych miesięcznie lub więcej, w zależności od rodzaju i zużycia pojazdu.
Pamiętaj, że są to jedynie przykładowe wartości, a rzeczywiste koszty będą zależały od wielu czynników. Przed zatrudnieniem dostawcy jedzenia w restauracji, warto dokładnie obliczyć wszystkie te wydatki aby móc planować budżet i skonfigurować politykę zatrudnienia.
Perspektywy rozwoju firmy
Ogólne wdrożenie dostaw i kierowców wraz ze sprzedażą online, to mimo pewnych kosztów wiele korzyści dla Twojego lokalu. Przede wszystkim to rozwój firmy i lepszy marketing. Online, możesz przyciągać klientów spoza lokalnego obszaru i zwiększać swoją widoczność na rynku. Dowozy zapewniają też elastyczność oferty. W sieci łatwiej będzie dostosować Ci ją do bieżących trendów i potrzeb klientów. Możesz szybko wprowadzać nowe produkty lub promocje, co zwiększa elastyczność działania. Wyróżnisz też restaurację na tle tych punktów gastronomicznych, które nie posiadają w ofercie dowozów. Prowadzi to do zwiększenia zysków, a zarabiając więcej, mogą zwrócić Ci się koszty związane z wynagrodzeniem dla pracowników.
Jak skutecznie wspierać zarządzanie dostawami w swoim lokalu?
Umiejętne i skuteczne zarządzanie dostawami jest nie tylko koniecznością, ale także źródłem konkurencyjnej przewagi. Jak możesz skutecznie wspierać zarządzanie dostawami w swoim lokalu wykorzystując technologię, aby zapewnić płynność działalności i zadowolenie klientów?
Kontrola w jednym urządzeniu, czyli aplikacja dla kierowców
Obecnie, branża gastronomiczna oferuje wiele rozwiązań technologicznych, które usprawniają działanie restauracji i dostaw. Postaw na aplikację dla kierowców i bezproblemowo nadzoruj wszystkich kierowców. Zyskaj pełną kontrolę nad realizowanymi dostawami. Rozdzielaj zamówienia swobodnie między kierowcami oraz rozliczaj ich szybko na podstawie przepracowanych godzin, przebytych kilometrów oraz zrealizowanych dostaw. Narzędzie umożliwia przypisywanie zamówień do konkretnych dostawców, a także wyświetlanie bieżącej lokalizacji kierowcy na mapie. To przydatne rozwiązanie, dzięki któremu w pełni kontrolujesz dostawy – także, gdy wyruszą do klientów.
Co jeszcze się przyda?
Poza kontrolą dostawców, warto usprawnić zarządzanie dostawami i napływającymi zamówieniami. Z narzędziem GoHub możesz zarządzać delivery w jednym miejscu. Zrezygnuj z ręcznego wprowadzania danych oraz ogranicz występujące błędy w zamówieniach i z jednego panelu zarządzaj wszystkimi rozwiązaniami delivery, z których korzystasz. Z kolei z GoOrder założysz własny, bezprowizyjny sklep online. Stwórz stronę w pełni przyjazną dla urządzeń mobilnych, wprowadzaj zmiany i ceny w czasie rzeczywistym oraz dodawaj ciekawe zdjęcia, kategorie i opisy produktów. Wprowadź również centralkę telefoniczną, z którą przyjmiesz zamówienia telefoniczne w jednym panelu i stworzysz swoją własną zintegrowaną bazę klientów, do której będziesz mógł kierować swoje kampanie SMS-owe i E-mailowe!
Firmy kurierskie jako doskonała alternatywa
Zatrudnienie własnych kurierów to skuteczne i tradycyjne rozwiązanie. Istnieje jednak alternatywa, która także może przynieść wiele korzyści. Zewnętrzne firmy kurierskie, takie jak Stava, oferują kompleksowe usługi dostaw, pozwalając firmom na optymalizację procesu dostarczania swoich produktów. Korzystając z takich rozwiązań dostawczych, unikasz kosztów związanych z wynagradzaniem i utrzymaniem własnych kurierów. Może to znacząco obniżyć koszty operacyjne. Poza tym, firmy dostawcze często oferują elastyczność dostaw, dzięki czemu możesz dostosować ich liczbę do zmieniającego się zapotrzebowania bez konieczności zatrudniania dodatkowych pracowników. Często korzystają też z zaawansowanych technologii do monitorowania i śledzenia dostaw, co pozwala na lepszą kontrolę procesu dostarczania zamówień. Jesteś w stanie również zminimalizować ryzyko związane z wypadkami, nagłymi zwolnieniami czy problemami logistycznymi, które mogą się zdarzyć w przypadku własnych kurierów. Warto wspomnieć, że firmy dostawcze posiadają doświadczonych specjalistów w dziedzinie logistyki i dostaw, którzy pomagają zoptymalizować proces dostarczania i dostosować go do potrzeb Twojej firmy.
Zarobki dostawcy jedzenia z perspektywy pracodawcy to kombinacja stałego wynagrodzenia i kosztów. Ostatecznie, zatrudnienie dostawcy jedzenia może być inwestycją w rozwijającą się branżę gastronomiczną, ale wymaga dokładnej analizy i zarządzania kosztami. Aby usprawnić taką analizę wraz z zarządzaniem personelem, warto inwestować w nowoczesne narzędzia. Jeśli chcesz wprowadzić takie rozwiązania do swojego biznesu – zgłoś się do nas już teraz!