Wróć

Faktura do paragonu – zmiany w przepisach od 1 stycznia 2020 roku

Zgodnie z nowelizacją ustawy o podatku od towarów i usług, od 1 stycznia 2020r. przedsiębiorca będzie mógł wystawić fakturę do rachunku tylko wtedy, gdy znajdzie się na nim numer NIP nabywcy.

Nowelizacja ma na celu uszczelnienie systemu podatkowego m.in. poprzez zapobieganie wystawianiu tzw. pustych faktur. Do tej pory przedsiębiorca mógł zgłosić się do sprzedawcy w ciągu 3 miesięcy od wystawienia rachunku z prośbą o wystawienie faktury, a sprzedawca miał obowiązek taką fakturę wystawić. Problem polegał na tym, że przedsiębiorcy mogli w ten sposób wpisać w koszty zakupy, których faktycznie nie dokonali. Od 1 stycznia 2020r. każdy rachunek będzie musiał zawierać NIP nabywcy, w przeciwnym razie wystawienie faktury do niego będzie niezgodne z prawem.

Ustawodawca przewidział okres przejściowy. Ma to związek z okresem w jakim przedsiębiorca może zgłosić się z prośbą o wystawienie faktury. Obowiązek zamieszczenia NIPu na rachunku będzie obowiązywał od 1 stycznia 2020r, więc pojawia się pytanie co w sytuacji, gdy rachunek otrzymaliśmy w listopadzie, natomiast w styczniu, zgodnie z naszym prawem zgłaszamy prośbę o wystawienie faktury? W takiej sytuacji sprzedawca będzie miał obowiązek wystawienia faktury do rachunku, mimo, że nie ma na nim numeru NIP.

Kolejnym pojawiającym się pytaniem jest kwestia zakupów przez przedsiębiorców, którzy dopiero rozpoczynają swoją działalność. Do tej pory przedsiębiorca mógł dokonać zakupów związanych z działalnością jeszcze przed jej założeniem, a więc przed uzyskaniem numeru NIP. Następnie po uzyskaniu NIPu mógł zgłosić prośbę o fakturę i odliczyć podatek VAT. Od nowego roku będzie to niemożliwe.

Nowe przepisy wejdą w życie już od 1 stycznia, dlatego warto zorientować się czy nasz system sprzedażowy umożliwia dodawanie numeru NIP do rachunku. Konsekwencje za ujęcie faktury do rachunku bez NIP w kosztach ponosi wystawca faktury. W przypadku naruszenia nowych przepisów, ustawodawca przewidział sankcje w postaci dodatkowego zobowiązania podatkowego wynoszącego 100% kwoty podatku widniejącej na fakturze.

NIP na paragonie w aplikacji sprzedażowej GoPOS

W związku z wieloma zapytaniami zarówno od naszych obecnych klientów jak i przedsiębiorców, którzy planują w najbliższym czasie rozpoczęcie działalności chcielibyśmy zapewnić, że jesteśmy gotowi na wejście w życie nowych przepisów. W systemie GoPOS istnieje możliwość wydrukowania numeru NIP na rachunku.

Informację jak działa NIP na paragonie w GoPOS: https://help.gopos.pl/pl/articles/3542755-nip-nabywcy-na-paragonie-gopos

Jeżeli potrzebują Państwo więcej informacji, zapraszamy do kontaktu telefonicznego, mailowego lub poprzez chat dostępny na naszej stronie. Chętnie udzielimy więcej informacji i doradzimy jak bezpiecznie i zgodnie z przepisami prawa wdrożyć system POS w lokalu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *