Wróć

Rosnące ceny w restauracjach: 8 sposobów na pokonanie inflacji cen w menu

W dzisiejszych czasach koszty w każdej dziedzinie rosną. Chociaż klienci muszą szczególnie zwracać uwagę na swoje wydatki i wydawać mniej, restauratorzy stają przed koniecznością podniesienia cen w restauracji, aby utrzymać zdrowe zyski. Taką sytuację można przetrwać przy użyciu odpowiednich narzędzi i rozwiązań, które działają zarówno na korzyść Twojej restauracji, jak i klientów. Sprawdź w poniższym artykule jakie kroki podjąć, aby pokonać inflację cen w menu.

Dlaczego jest tak drogo?

W wyniku rosnącej inflacji, gwałtownie rosnące koszty żywności i pracy zmusiły restauracje do podniesienia cen. Pandemia, wojna w Ukrainie czy wysokie ceny energii odgrywają w tym przypadku główną rolę. Pandemia dotknęła wiele części łańcucha dostaw żywności, takich jak produkcja, przetwórstwo i handel detaliczny. Gdy restauracje zostały zamknięte, popyt w sklepach spożywczych gwałtownie wzrósł, a zwiększona rotacja pracowników spowodowała wzrost kosztów produkcji żywności. Wojna na Ukrainie z kolei zakłóciła łańcuch dostaw niektórych produktów jak pszenica. Co więcej, trudniejsze do zdobycia są także: ciecierzyca, cukier, awokado, jajka czy mięso.

Wszystkie te czynniki przyczyniają się do inflacji w restauracjach, a w konsekwencji do wyższych cen w menu. Oto 8 rad, które mogą Ci pomóc!

1. Podnieś ceny w menu za pomocą ciekawych rozwiązań

Aby uporać się z rosnącymi kosztami jedzenia – po prostu podnieś ceny w menu. To oczywiste, jednak ciężkie do wprowadzenia w życie. Wynika to z tego, że takim działaniem bardzo łatwo narazić się klientom. Jako restaurator musisz postawić na kreatywność i pomysłowość, aby zapobiec ewentualnemu niezadowoleniu Twoich gości. Wprowadź sezonowe pozycje, takie jak owoce morza po cenie rynkowej, a nie wcześniej ustalonej. Cena rynkowa to najwyższa cena, po jakiej kupujący jest w stanie nabyć określone dobro, a także najniższa, na jaką może zgodzić się sprzedający. Ta strategia sprawdza się również w przypadku pozycji importowanych, takich jak kawior. Stosowanie cen rynkowych może pomóc w ograniczeniu kosztów żywności, jeśli cena płacona za dany produkt ulega znacznym wahaniom z tygodnia na tydzień.

2. Skróć dotychczasowe menu

Jeśli nie chcesz podnosić cen, usuń niektóre pozycje z karty. Pomoże Ci to w obniżeniu kosztów, poprzez oszczędność surowców, która dotychczas były używane. Jednak ograniczenie pozycji w menu pomaga nie tylko w złagodzeniu rosnących kosztów żywności. Może również usprawnić Twoje działania na zapleczu. Jest to szczególnie przydatne w przypadku mniejszej liczby zatrudnionych kucharzy z powodu wyższych kosztów pracy lub braków kadrowych.

3. Postaw na dodatki do dań

Zachęcaj swoich klientów do zamawiania większej ilości produktów. Podniesie to średnią wielkość transakcji w restauracji, co może również pomóc w zrównoważeniu wyższych kosztów składników. Jeśli masz w swoim menu stek, możesz utrzymać jego koszt na tym samym poziomie, jednocześnie uzupełniając menu o pozycje dodatkowe. Oferowanie surówek czy pieczonych ziemniaków to doskonały sposób, aby skusić klientów do uzupełnienia posiłku. Zmotywuj swoich klientów do wydawania większej sumy, tym samym dając coś od siebie – w postaci płatnych dodatków, które wcześniej mogli mieć w zestawie za mniejszą kwotę. Dzięki temu oferujesz konsumentom możliwość wyboru, a także proponujesz dania, które bardziej dostosują się do ich preferencji i przyciągną do Twojej restauracji, minimalizując wrażenie dużego lub nagłego wzrostu cen.

4. Wykorzystaj inżynierię menu

Doświadczeni restauratorzy wiedzą, że wygląd i układ menu w Twojej restauracji może mieć realny wpływ na wyniki finansowe firmy. Zamiast podnosić ceny, postaraj się zastosować tzw. psychologię menu. Podkreśl swoje najczęściej zamawiane dania i właśnie sprzedaż tych pozycji napędź w szczególności. Jak działa inżynieria menu? Wystarczy użyć nieco większej czcionki lub przyciągającej wzrok okładki z ciekawymi zdjęciami dań w środku. Technika ta może przełożyć się na zwiększenie średniej wielkości transakcji i co najważniejsze – pozwoli uniknąć dodatkowych kosztów dla klientów. To z kolei wpłynie na utrzymanie ich dotychczasowej satysfakcji i zwiększenie Twoich zysków.

Jeśli chcesz wprowadzić wszystkie te zmiany szybko i bezproblemowo, a także zaoszczędzić czas i pieniądze przeznaczone na ponowne drukowanie nowej karty dań lub dodawanie ulepszeń – wprowadź E-menu. To elektroniczne menu pozwoli Ci modyfikować je w dowolnym momencie oraz wprowadzać opcje tymczasowe, a wszystkie zmiany otrzymywać na bieżąco. Dodatkowo, inwestycja w tego typu narzędzie unowocześni Twój lokal i usprawni proces zamówień, a klientom umożliwi sprawniejsze przeglądanie menu – zwiększając ich zadowolenie z usług.

5. Zmniejsz wielkość porcji

Kolejnym sprytnym zabiegiem, który skutecznie pozbawi Twoich klientów szoku związanego z nagłymi zmianami w lokalu jest zmniejszenie wielkości dotychczasowych porcji oferowanych posiłków. Na tyle ile to możliwe, sprawdź jak bardzo możesz zmniejszyć wielkość dań bez naruszenia pozytywnych doświadczeń Twoich gości. Zabieg ten jest bardzo prosty. Zamiast podnosić ceny, zmniejsz wielkość posiłków i sprzedaj je za tę samą cenę. Dzięki temu zaoszczędzisz pieniądze i unikniesz nagłego wzrostu cen w menu.

6. Zastąp drogie składniki tańszymi wariantami

Ceny niektórych ze składników z roku na rok wzrastają bardziej niż inne. Zamiast całkowicie usuwać je ze swoich przepisów i diametralnie zmieniać aktualne menu, możesz zastąpić niektóre składniki ich tańszymi zamiennikami. Dla przykładu, kiedy cena salami mocno wzrosła, nie musisz rezygnować ze sprzedaży pizzy z tym składnikiem, a zaoferować ją z zupełnie innym dodatkiem mięsnym. Z takim rozwiązaniem utrzymasz zawartość swojej karty dań, a klienci nadal będą mogli cieszyć się ulubionymi potrawami – jednak zrobionymi z podobnych produktów.

7. Analizuj dane dotyczące sprzedaży i kosztów żywności

Jeśli chcesz utrzymać zysk, musisz nieustannie kontrolować swoje finanse. Uzyskane dane mogą pomóc Ci w podjęciu strategicznych decyzji dotyczących Twojego menu, aby zoptymalizować końcowy zysk. Analizując dane dotyczące sprzedaży, dowiesz się, które pozycje menu najlepiej i najgorzej sprzedawały się w danym okresie czasu. Możesz wtedy wyróżnić te najpopularniejsze dania lub zmienić miejsce w karcie tych rzadziej wybieranych. Następnie, analizując raporty kosztów żywności, możesz zobaczyć, które z pozycji są najbardziej opłacalne. Pomoże Ci w tym aplikacja do zarządzania lokalem, z którą wygenerujesz potrzebne analizy i raporty, także te porównawcze. Z takim rozwiązaniem przyspieszysz cały proces kontroli finansów i zdobędziesz do nich wgląd z dowolnego miejsca i urządzenia.

grafika-wektorowa-GoManager-raporty

8. Przeanalizuj zapasy

Odpowiednie zarządzanie zapasami restauracji to wyzwanie dla każdego właściciela punktu gastronomicznego. Jeśli chcesz utrzymać wszystkie koszty żywności i ceny w menu na stałym poziomie – zwróć szczególną uwagę na swój magazyn. Zamiast kontynuować zamawianie tych samych produktów, które zawsze wybierasz, postaraj się ocenić, czy naprawdę ich potrzebujesz. Dla przykładu – jeśli koszty niektórych dodatków, takich jak owoce, wyjątkowo wzrosły, pomyśl czy możesz obejść się bez nich w niektórych pozycjach menu. Takie strategiczne podejście do zarządzania zapasami może również pomóc w ograniczeniu marnotrawstwa żywności, co prowadzi do znacznych oszczędności. Jeśli ciężko zabrać Ci się do kontroli magazynu, zainwestuj w GoStock. To system magazynowy wspierający zarządzanie zapleczem. Z tym narzędziem będziesz lepiej gospodarował zakupionym towarem i niwelował wszystkie braki na czas, dzięki powiadomieniom o niskich zapasach. Bez problemu wyliczysz również food cost i swobodnie zarządzisz kilkoma magazynami, jeśli posiadasz sieć lokali.

Na ogólny wzrost cen w każdym sektorze nie możesz mieć dużego wpływu. Jednak dzięki odpowiednim decyzjom i nowoczesnym narzędziom, jesteś w stanie kontrolować ceny w swoim lokalu i skutecznie pokonać inflację. Jeśli chcesz wesprzeć swój biznes i dowiedzieć się więcej na temat dostępnych rozwiązań – zgłoś się do nas już teraz. Nasi specjaliści pomogą dobrać Ci najlepsze z nich.

grafika kontaktowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *