Wróć
manager wyliczający podatek

Rozliczenie roczne restauracji – jak prawidłowo złożyć deklarację podatkową?

Co roku wszyscy przedsiębiorcy, również Ci z branży gastronomicznej, muszą złożyć do Urzędu Skarbowego stosowne deklaracje podatkowe. Jak odpowiednio przeprowadzić roczne rozliczenie restauracji, aby nie popełnić żadnych błędów? Sprawdź w tym artykule!

Deklaracja podatkowa – co to takiego? 

Deklaracja podatkowa to oświadczenie podatnika, zawierające informacje pozwalające ustalić kwotę zobowiązania podatkowego, a także zeznania, wykazy i wszystkie pozostałe niezbędne informacje, które w zależności od rodzaju i formy opodatkowania musi złożyć właściciel danej firmy. W polskim prawie podatkowym istnieje wiele różnego typu deklaracji, które należy składać w różnych terminach. Przedsiębiorcy – również Ci prowadzący działalność gastronomiczną, w ramach rocznego rozliczenia mają obowiązek złożenia do Urzędu Skarbowego deklaracji dotyczącej podatku dochodowego.

Jak złożyć deklarację dotyczącą podatku dochodowego?

Jednym z najważniejszych podatków, które musisz opłacać jako przedsiębiorca jest podatek dochodowy. Dochody ze swojej działalności możesz rozliczać na 4 sposoby, a więcej informacji o tym, jaką formę opodatkowania dla restauracji wybrać oraz jaki podatek VAT dotyczy poszczególnych rodzajów gastronomii znajdziesz w naszym mini poradniku podatkowym dla przedsiębiorców.

W ciągu roku musisz wyliczać i wpłacać zaliczki na podatek dochodowy, a ich wysokość zależy od wybranej formy opodatkowania. Zaliczki miesięczne i kwartalne nie wymagają jednak składania osobnych deklaracji podatkowych – każdą z nich wykazuje się w deklaracji rocznej. Oświadczenie o podatku dochodowym należy złożyć dopiero po zakończeniu roku podatkowego. Co ważne, obowiązek złożenia deklaracji dotyczy wszystkich przedsiębiorców, nawet tych, którzy nie osiągnęli dochodów np. ze względu na zawieszenie działaności w ciągu danego roku. Formularze, które należy złożyć różnią się w zależności od wybranej formy rozliczenia:

  • opodatkowanie według skali podatkowej – PIT-36,
  • podatek liniowy – PIT-36L,
  • opodatkowanie ryczałtem – PIT-28,
  • opodatkowanie kartą podatkową – PIT-16A.

Deklarację złożysz drogą elektroniczną lub tradycyjnie – w formie papierowej. Warto jednak upewnić się, że przepisy dotyczące danego oświadczenia nie wskazują konkretnego sposobu złożenia. Przykładowo, deklaracje o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy, deklarację roczną dla ryczałtowców oraz informację o dochodach i pobranych zaliczkach na podatek dochodowych można złożyć tylko elektronicznie. Ważną kwestią są także terminy. Zazwyczaj deklaracje roczne należy złożyć do 30 kwietnia danego roku, jednak w 2023, ze względu na wypadającą 30 kwietnia niedzielę oraz święto 1 maja, termin przesunięto na 2 maja 2023 roku.

Jakie deklaracje dla podatku VAT?

Kolejny istotny podatek, który musisz opłacać jako przedsiębiorca, to podatek VAT. Dla tego rodzaju podatku nie składa się deklaracji rocznej. Co do zasady, w przypadku VAT obowiązują rozliczenia miesięczne, jednak tzw. mali podatnicy, których sprzedaż w ubiegłym roku nie przekroczyła 1,2 mln euro, mogą zdecydować się na rozliczenie kwartalne. 

Warto pamiętać, że podatnicy VAT w gastronomii muszą w swoim lokalu posiadać urządzenie fiskalne. Jeśli chcesz skutecznie usprawnić swoją sprzedaż i obsługę – będziesz potrzebować także odpowiedniego systemu sprzedażowego. Oprogramowanie GoPOS jest kompatybilne z urządzeniami fiskalnymi wiodących marek i umożliwia szybką konfigurację produktów, a także dodanie do nich wartości VAT, która zostanie automatycznie powiązana z daną pozycją. Ponadto system zapewnia dostęp do raportów i analiz ze sprzedaży, dzięki czemu zachowasz stałą kontrolę nad finansami swojego biznesu.

sprzedaż w lokalu gastronomicznym

JPK_V7M i JPK_V7K

Ponadto podatnicy VAT muszą przesyłać Jednolity Plik Kontrolny JPK_V7M (w przypadku rozliczenia miesięcznego) lub  JPK_V7K (jeżeli rozliczają się kwartalnie). Są to pliki w formacie xml, które zawierają informacje na temat wszystkich zakupów i sprzedaży w lokalu. Co ważne, plik należy złożyć do Urzędu Skarbowego nawet jeśli podatek wyniósł 0. Pamiętaj także o zachowaniu terminów. W przypadku JPK_V7M ostateczny termin przypada 25 dnia miesiąca następnego po miesiącu, za który został wyliczony VAT. Natomiast dla JPK_V7K jest to 25 dzień miesiąca po kwartale, za który naliczono podatek VAT. Jednolity Plik Kontrolny dla rozliczenia miesięcznego łatwo pobierzesz z systemu sprzedażowego GoPOS lub programu magazynowego GoStock. Dzięki temu wygenerujesz listę faktur w formacie xml, którą następnie możesz zaimportować do programów księgowych.

Regulacje związane z rozliczeniami podatkowymi bywają skomplikowane, co czasami mocno utrudnia skuteczne prowadzenie firmy. Jeśli chcesz skutecznie usprawnić zarządzanie swoim lokalem gastronomicznym – skontaktuj się z nami i wybierz nowoczesne narzędzia idealne dla Twojego biznesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *