Wróć

Składowanie towaru w magazynie – przydatne reguły i rozwiązania technologiczne, ułatwiające gospodarowanie zapasami

Zarządzanie zapasami jest nieodłącznym elementem wielu działalności. Teraz, gdy firmy stają się coraz bardziej globalne i złożone, odpowiednie składowanie staje się istotne dla efektywnego zarządzania zapasami. Są jednak odpowiednie techniki oraz rozwiązania technologiczne, które pomagają firmom kontrolować zasoby. Sprawdź ten artykuł i przyjrzyj się bliżej ich zastosowaniom.

Zarządzanie magazynem, czyli technika czyni mistrza

Aby usprawnić zarządzanie, warto korzystać z technik składowania w swoich magazynach. Po pierwsze, poprawia to efektywność zarządzania zapasami, co jest kluczowe dla zapewnienia płynności działania i obsługi klientów. Dzięki odpowiedniemu składowaniu możesz uniknąć także problemów z brakami towarów lub nadmiernymi zapasami. Po drugie, techniki składowania pozwalają na optymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni magazynowej. Dzięki temu Twoja firma może zwiększyć pojemność magazynu i przechowywać większą ilość towarów na tym samym obszarze. Po trzecie, stosowanie technik pozwala na kontrolowanie dat przydatności towarów i minimalizowanie marnowania produktów, co jest szczególnie ważne w przypadku produktów spożywczych lub innych podatnych na zepsucie towarów.

Wybór odpowiedniej techniki składowania może być trudne. Na początek ważne jest określenie rodzaju produktów, specyfiki branży, rozmiaru magazynu czy strategii firmy. Jakie wyróżnia się techniki i w czym mogą Ci pomóc?

1. FIFO – First In, First Out

FIFO, czyli „First In, First Out”, to technika składowania, która zakłada, że ​​pierwszy produkt umieszczony na półce zostanie również jako pierwszy sprzedany lub zużyty. Jest to zasada, która odzwierciedla naturalny proces zużywania produktów, na przykład żywności. FIFO jest często stosowane w branżach, gdzie ważne jest kontrolowanie dat przydatności do spożycia, takich jak sklepy spożywcze czy apteki.

Zalety FIFO:

 • Minimalizuje ryzyko przeterminowania produktów.
 • Pomaga utrzymać świeżość towarów.
 • Ułatwia monitorowanie zapasów.

Wady FIFO:

 • Może prowadzić do nadmiernego gromadzenia się starszych produktów na półkach.
 • Nie zawsze jest efektywne w przypadku produktów, które nie ulegają przeterminowaniu.

2. LIFO – Last In, First Out

LIFO, czyli „Last In, First Out”, działa dokładnie na odwrót niż FIFO. Oznacza to, że ostatni produkt umieszczony na półce jest sprzedawany lub zużywany jako pierwszy. LIFO jest często stosowane w sytuacjach, gdzie towar jest składowany na stosach lub w magazynach, a dostęp do starszych partii jest ograniczony. Przykładem może być składowanie drewna lub materiałów budowlanych.

Zalety LIFO:

 • Może pomóc w utrzymaniu niższych kosztów składowania, ponieważ starsze partie są używane jako pierwsze.
 • Przydatne w przypadku towarów, które nie ulegają przeterminowaniu.

Wady LIFO:

 • Może prowadzić do przeterminowania produktów na półkach.
 • Nie jest zawsze zalecane w branżach, gdzie kontrola dat ważności jest kluczowa.

3. FEFO – First Expired, First Out

FEFO, czyli „First Expired, First Out”, to technika składowania, która jest szczególnie istotna w przypadku produktów, które ulegają przeterminowaniu, takich jak leki, kosmetyki czy żywność. FEFO polega na sprzedawaniu lub zużywaniu produktów, które najpierw zbliżają się do daty przeterminowania. Jest to podejście, które minimalizuje ryzyko marnowania towarów.

Zalety FEFO:

 • Minimalizuje ryzyko przeterminowania produktów.
 • Zapewnia, że konsumenci otrzymują produkty o jak najdłuższym okresie ważności.

Wady FEFO:

 • Może wymagać bardziej skomplikowanego systemu zarządzania zapasami.
 • Nie jest zawsze konieczne w przypadku towarów, które mają długą datę ważności.

Techniki, które możesz jeszcze wykorzystać

Zarządzanie magazynem może być dużym przedsięwzięciem. Dlatego oprócz popularnych FIFO, LIFO i FEFO, opracowano wiele innych technik składowania. Oto kilka z nich:

 • ABC Analysis – to podejście do zarządzania zapasami, które klasyfikuje produkty na podstawie ich wartości i znaczenia. Produkty są podzielone na trzy kategorie: A, B i C. Produkty z kategorii A są najważniejsze i ściśle kontrolowane, podczas gdy produkty z kategorii C są mniej istotne i wymagają mniejszej uwagi.
 • Just-in-Time (JIT) – jest to strategia zarządzania zapasami, która polega na minimalizowaniu ilości trzymanego towaru poprzez dostarczanie go dokładnie wtedy, gdy jest potrzebny do produkcji lub sprzedaży. Ten model wymaga dokładnego harmonogramowania dostaw i produkcji.
 • Zone Picking – w tej technice obszar magazynu jest podzielony na cześci, a pracownicy odpowiedzialni są za konkretne strefy. Kiedy klient składa zamówienie, pracownicy zbierają produkty tylko z przypisanej im strefy, co może zwiększyć efektywność zbierania zamówień.
 • Two-Bin System – polega na trzymaniu dwóch koszy lub pojemników z tym samym produktem. Kiedy jeden pojemnik zostanie opróżniony, pracownicy wiedzą, że muszą zamówić nowy towar, a w międzyczasie mogą korzystać z drugiego pojemnika.

Innowacyjne rozwiązania dla Twojego magazynu!

Niezależnie od branży, w której działasz, inteligentne systemy zarządzania zapasami i nowoczesne podejście do organizacji przestrzeni magazynowej pomogą Ci zwiększyć rentowność, skrócić czasy dostawy i zadowolić wymagających klientów. Z GoStock możesz kontrolować swoje stany magazynowe i tworzyć szczegółowe raporty zakupów i dostaw, a dzięki informacjom o produktach, które się nie sprzedają – więcej zaoszczędzić. Ponadto, jeśli masz sieć magazynów, z takim systemem swobodnie zarządzisz każdym z nich – z dowolnego miejsca na świecie. Zainwestuj także w program do składania zamówień GastroSupplier, który zautomatyzuje Twoje zakupy. Porównuj ceny tych samych produktów w różnych hurtowniach, zestawiaj towar po najniższych cenach i realizuj zamówienia minimalizując koszty. Postaw też na aplikację do inwentaryzacji, która pozwala na redukcję niepotrzebnych błędów, a także szybsze przeprowadzanie inwentaryzacji za pomocą telefonu komórkowego, wagi oraz kodów kreskowych – z podziałem na kilka magazynów.

Każda technika ma swoje wady i zalety. Ważny jest wybór tej odpowiedniej, dostosowanej do rodzaju produktów oraz specyfiki branży, w której działasz. Zarządzanie magazynem to złożony i skomplikowany temat, jednak są obecnie techniki i narzędzia, które to ułatwiają. Jeśli chcesz wprowadzić je do swojego biznesu lub poznać więcej szczegółów – zgłoś się do nas już teraz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *