Wróć

Szkolenia Gastronomiczne Akademia GoPOS: Podatki w gastronomii – gdzie zaoszczędzić?

Podatki to dla wielu przedsiębiorców to powód do stresu, a przede wszystkim – źródło wysokich kosztów. Jak można zaoszczędzić na podatkach w gastronomii? Na to pytanie podczas darmowego szkolenia gastronomicznego w ramach Akademii GoPOS odpowiedzi udzielił Piotr Kościańczuk – Doradca Podatkowy w kancelarii podatkowej Skłodowscy. Przeczytaj ten artykuł i sprawdź, co jako restaurator musisz wiedzieć o prawie podatkowym!

Co musisz wiedzieć o podatku VAT?

Na początek warto wskazać, jakie stawki VAT obowiązują w gastronomii. Wyróżnia się 3 różne stawki:

  • 8% VAT na usługi gastronomiczne,
  • 5% VAT na dostawę gotowych dań produktów mlecznych, mrożonych, zapakowanych próżniowo
  • 23% VAT na napoje alkoholowe kawa herbata napoje gazowane, dania z udziałem owoców morza

Jako właściciel gastronomii, możesz więc korzystać z obniżonych stawek. Wprowadzona kilka lat temu matryca VAT nie rozgranicza jednak jasno, co jest objęte stawką 8%, a co stawką 5%. Jeżeli masz wątpliwości, jak zastosować odpowiednią stawkę, masz dwie możliwości.

Pierwsza z nich to wiążąca informacja stawkowa (WIS) – możesz się zwrócić do ośrodka interpretacyjnego Ministerstwa Finansów z opisem usługi lub towaru i zapytaniem o odpowiednią stawkę VAT. Ministerstwo jest zobowiązane do udzielenia odpowiedzi na takie pytanie. Ekspert, Piotr Kościańczuk, poleca to rozwiązanie w przypadku szczególnych wątpliwości co do wysokości VAT.

Druga możliwość to interpretacja podatkowa, lecz jak mówi Piotr Kościańczuk: W waszej sytuacji jej nie polecam. Przedsiębiorca wykazuje stan faktyczny przed ośrodkiem interpretacyjnym, a organ zadaje podchwytliwe pytania. Wtedy wszystko zależy od tego, co odpowie przedsiębiorca. Każdy więc kto zastosuje się do takiej decyzji, tak naprawdę nie jest chroniony, jeżeli jakikolwiek organ kontrolny stwierdzi, że stan faktyczny jest nieprawidłowy.

Kontroluj VAT w raportach sprzedaży

Korzystając z nowoczesnego systemu sprzedażowego GoPOS możesz łatwo generować rozbudowane raporty, z których uzyskasz wiele przydatnych informacji na temat struktury i skuteczności sprzedaży w Twojej restauracji. Przykładowo, możesz utworzyć raport z podziałem na produkty sprzedawane z danym podatkiem VAT. To pozwoli Ci łatwo skontrolować, z jakimi stawkami podatkowymi sprzedawane są w Twoim lokalu poszczególne pozycje. Co także istotne, raporty wygodnie przejrzysz kiedykolwiek chcesz i gdziekolwiek jesteś – z poziomu swojego smartfonu.

Czy opłaca się być podatnikiem VAT?

Ekspert odpowiadając na to pytanie, mówiTo zależy, od tego, w jakiej sytuacji jest przedsiębiorca – od jego kosztów oraz od struktury tych kosztów, od których VAT odlicza bądź nie. Wyobraźmy sobie restaurację mieszczącą się w wynajmowanym lokalu, opodatkowanym stawką 23%, która musi ponosić znaczne wydatki na sprzęt, a ze względu na podawane dania zużywa bardzo dużo energii i gazu. Dodatkowo wyobraźmy sobie, że taki przedsiębiorca nie ma pracowników tylko rozlicza się metodą B2B z agencją pracy tymczasowej, a więc większość kosztów ma objętych stawką 23%. Przedsiębiorca kupuje produkty objęte niższymi stawkami, ale może się okazać, że nawet stawki 8% czy 5% będzie miał do dyspozycji zwroty podatków, a tymi zwrotami można się finansować. Jeżeli podatek VAT naliczony jest wyższy od podatku należnego, urząd ma nam obowiązek to zwrócić. 

Ekspert zaznacza również, że zwrotów nie musisz się obawiać – to standardowa procedura. Urząd oczywiście przy pierwszym, bądź drugim zwrocie wykona czynności sprawdzające, a wiec zada szereg pytań o działalność i poprosi o przedstawienie odpowiednich dokumentów, jednak gdy urząd pozna już sytuację przedsiębiorstwa, czynności sprawdzające będą coraz mniej uciążliwe. 

Terminy zwrotu podatku 

Prawo podatkowe wskazuje kilka różnych terminów zwrotów:

  • 25 dni na konto VAT lub jeżeli podatek z faktur jest zapłacony
  • 60 dni termin podstawowy
  • 180 dni na początek działalności
  • 15 dni jeżeli obrót na kasie/drukarce fiskalnej i zapłaty instrumentami płatniczymi są większe niż 80% vat należnego

Aby poznać szczegóły dotyczące tych terminów – obejrzyj darmowe szkolenie dla gastronomii w ramach Akademii GoPOS.

Co wie o nas Fiskus?

Instytucje podatkowe mają kilka źródeł informacji na temat działalności przedsiębiorców:

  • STIR (System Teleinformatyczny Izby Rozliczeniowej) – banki raportują do Urzędu Skarbowego każdą wpłatę i wypłatę z rachunku bankowego,
  • Urządzenia fiskalne – przesyłają paragony do Centralnego Repozytorium Kas,
  • Plik JPK – zawiera informacje na temat struktury transakcji,
  • Inne źródła – często są nimi donosy.

Co z napiwkami na płaconymi bezgotówkowo?

Jeżeli Twój kelner otrzyma napiwek bezpośrednio od Gościa w gotówce, rozliczeniem podatku od tej kwoty powinien zająć się sam pracownik. W przypadku napiwku przekazanego bezgotówkowo, przyjętego na terminalu płatniczym, wpłata stanowi przychód pracownika, nie restauracji. Wyjątkiem jest dodatkowa opłata serwisowa, o której restauracja informuje z góry, np. w karcie menu. W przypadku jednak napiwków dla kelnerów, jako pracodawca masz obowiązek odprowadzić od tej kwoty podatek dochodowy oraz składkę ZUS. Kelner więc będzie otrzymywać taki napiwek w kwocie netto.

Przyjmuj płatności bezbłędnie i bezpiecznie

Płatności GoPOS to wygodne i bezpieczne rozwiązanie, pozwalające na obsługę wszystkich metod płatności. W przypadku tych bezgotówkowych, kwota do zapłaty jest automatycznie wyświetlana na terminalu, co pozwala wyeliminować błędy pojawiające się przy jej ręcznym wprowadzaniu. Wszystkie dane na temat procesowanych płatności – np. wybierane przez Gości metody płatności – wygodnie skontrolujesz w rozbudowanych raportach, które przejrzysz na swoim smartfonie – kiedy chcesz i gdzie chcesz.

Wybór formy opodatkowania

Ekspert wskazuje na dwa podejścia w przypadku lokali gastronomicznych. W przypadku spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, spółek komandytowych, zwykle większych organizacji, najczęściej wybieraną formą opodatkowania jest CIT. Wynosi on 9% od wartości dochodów jeżeli dochody takiej spółki nie przekraczają 2 mln euro w roku poprzednim, natomiast jeśli przekraczają – stawka to 19% od wartości dochodu. Nowością, którą można stosować od 2022 roku jest CIT estoński. To bardzo wygodna opcja dla spółek, ponieważ podatek należy opłacić dopiero w momencie, gdy przedsiębiorca wyjmuje pieniądze ze spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Pamiętaj jednak, że aby wybrać tę formę opodatkowania,  musisz zatrudniać co najmniej 3 osoby na umowę o pracę z co najmniej minimalnym wynagrodzeniem lub 3 osoby z co najmniej średnim wynagrodzeniem na umowie zlecenie. 

W przypadku osób fizycznych bądź spółek osób fizycznych, co do zasady są dostępne dwie formy opodatkowania. Pierwsza z nich to podatek dochodowy, który wiąże się z koniecznością zapłaty składki zdrowotnej w wysokości 9% lub 4,9%. Drugą metodą jest ryczałt ewidencjonowany, który w przypadku usług gastronomicznych wynosi 5,5%. Zaletą tej formy jest fakt, że składka zdrowotna opłacana jest w pewnych przedziałach jako stała kwota miesięczna. 

Na jaką więc formę się zdecydować? Ekspert Piotr Kościańczuk radzi: O tym decyduje marża. Z naszymi Klientami raz w roku, w okolicach listopada przeliczamy dane z roku oraz ich oczekiwania dotyczące roku przyszłego i próbujemy ustalić optymalny rodzaj opodatkowania. Należy pamiętać, że sposób opodatkowania można zmieniać co roku. Przykładowo, w pierwszym roku działalności, ze względu na niewielką liczbę Gości, spore wydatki na wyposażenie i reklamę, taki lokal może wybrać podatek dochodowy. Kiedy już jednak przedsiębiorstwo jest wysokomarżowe, tzn. nie ma już np. kosztów związanych z wynajmem pomieszczeń, wtedy warto się zastanowić nad ryczałtem. 

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat form opodatkowania? Sprawdź bezpłatne szkolenie dla gastronomii w ramach Akademii GoPOS

 

A jeżeli szukasz rozwiązań, które pomogą Ci kontrolować podatki oraz sprawnie prowadzić sprzedaż i obsługiwać każdego rodzaju płatności – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *