Wróć

Kolejne odroczenie obowiązku zakupu kas online?

Przepisy dotyczące wymiany kas fiskalnych z zapisem elektronicznym na kasy fiskalne online są stopniowo wdrażane od 2019 roku. Obowiązywały różne terminy z podziałem na typy podatników. Wymiana urządzeń fiskalnych z wszystkich branż ma nastąpić w roku 2022.

Kasy online dla gastronomii i hotelarstwa

Branża gastronomiczna i hotelarska, która od wielu miesięcy nie ma możliwości oferowania swoich usług lub funkcjonuje w ograniczonym zakresie, raz ten termin miała odroczony na prośbę przedsiębiorców. Wówczas obowiązek posiadania kas fiskalnych online został przesunięty z 1 lipca na 1 stycznia 2021r. Informowaliśmy o tym w artykule.

Nowy projekt ustawy o VAT

Dwa dni temu, tj. 9 grudnia pojawił się w sejmie projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług, który mógłby wprowadzić kolejne odroczenie wymiany urządzeń fiskalnych dla wyżej wymienionych branż. Zaproponowano nowy termin – 31 grudnia 2021r.

Kolejne przesunięcie obowiązkowej wymiany kas jest spowodowane problemami z płynnością finansową przedsiębiorców, czego przyczyną jest obecna pandemia. Do końca roku, a tym samym do obligatoryjnego terminu na zakup kasy online zostały zaledwie 3 tygodnie. Jakie kroki podejmie rząd?

Nowelizacja możliwa do końca roku

Najbliższe posiedzenia sejmu pozwolą się przekonać, czy posłowie przychylą się do zmian w przepisach prawa i przegłosują nowelizację ustawy o VAT. Dla wielu przedsiębiorców byłoby to dużym odciążeniem finansowym.

O wszelkich zmianach będziemy informować na bieżąco. Zapraszamy do śledzenia naszego bloga.


Aktualizacja 11.12.2020r., 11.00:
Rzeczpospolita podaje, że kolejnego odroczenia obowiązku posiadania kas fiskalnych online nie będzie, z czego wynika, że wymiany należy dokonać do końca roku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

// End the loop.