Wróć

Oświadczenie o rocznej wartości sprzedanego alkoholu

Przedsiębiorcy, którzy prowadzą detaliczną sprzedaż alkoholu w punktach gastronomicznych są zobligowani do posiadania koncesji. W uproszczeniu to zezwolenie na sprzedaż, które jest wydawane oddzielnie na piwo, wino oraz napoje spirytusowe. Co roku należy składać oświadczenie o wartości sprzedaży alkoholu.

Kiedy należy złożyć oświadczenie?

Oświadczenie o wartości sprzedaży alkoholu należy złożyć maksymalnie do 31 stycznia roku, który nastąpił po roku, za który składane jest oświadczenie. Co ważne, jeśli 31 stycznia wypada w niedzielę, konieczne jest złożenie oświadczenia w dzień roboczy poprzedzający upływający termin, czyli najpóźniej w piątek 29 stycznia.

Jeśli oświadczenie zostanie złożone po terminie, zezwolenie na sprzedaż alkoholu wygaśnie po upływie 30 dni. Żeby temu zapobiec, koniecznie jest złożenie w tym czasie oświadczenia razem z opłatą za korzystanie z zezwolenia. Niestety wiążę się to także z dodatkową opłatą, która wyniesie 30% rocznej podstawowej opłaty.

Co zawiera oświadczenie

Oświadczenie powinno zawierać wartości brutto napojów alkoholowych, które były sprzedane w roku poprzedzającym złożenie dokumentów. Podział ze względu na zawartość alkoholu wygląda następująco:

– do 4,5% (napoje alkoholowe i piwo)
– powyżej 4,5% i do 18% (napoje alkoholowe, jak np. wino, z wyłączeniem piwa)
– powyżej 18% (mocne napoje alkoholowe, np. wódka)

Wzór oświadczenia

Gdzie załatwić sprawę

Usługę złożenia oświadczenia można zrealizować w urzędzie miasta lub gminy, urzędzie miasta na prawach powiatu, listownie lub elektronicznie. Do tego ostatniego niezbędny będzie profil zaufany lub podpis kwalifikowany. Natomiast urząd musi być właściwy dla lokalizacji punktu sprzedaży.

Jak zrobić raport do koncesji w GoPOS

W systemie GoPOS w bardzo prosty sposób stworzysz raport do koncesji dzięki atrybutom. Dane dotyczące sprzedanych alkoholi są pogrupowane na trzy rodzaje. Są to kolejno kategoria A, B i C. Opisaliśmy wszystko szczegółowo krok po kroku w naszym helpie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

// End the loop.