Wróć

Jak otworzyć restaurację? Praktyczny poradnik

Marzysz o własnej restauracji? Obróć marzenia w rzeczywistość! Sprawdź nasz praktyczny poradnik i dowiedz się wszystkiego, co musisz wiedzieć o otworzeniu dobrze prosperującego lokalu gastronomicznego. 

Jak otworzyć restaurację w 2021 roku?

Mimo dużej konkurencji i dość niepewnej sytuacji pandemicznej, własna restauracja to wciąż dobry pomysł na biznes. Polacy bardzo chętnie jedzą posiłki “na mieście” i entuzjastycznie reagują na nowe lokale. Jeśli jesteś aspirującym restauratorem ze świeżym i ciekawym pomysłem na swój lokal, nic nie stoi na przeszkodzie, aby przejść do realizacji swoich marzeń. Przemysł restauracyjny to szybko rozwijające się miejsce pracy, a przy tym obszar dający dużo satysfakcji. Jednak początki w tej branży mogą okazać się trudne, zwłaszcza gdy przerasta Cię ilość obowiązków i formalności. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak otworzyć własną restaurację krok po kroku, przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, o czym musisz pamiętać już na początku gastronomicznej przygody.

Krok 1: Postaw na oryginalność

Jaką restaurację otworzyć? To pytanie, które jako pierwsze powinno nasunąć Ci się na myśl, gdy chcesz stworzyć swój własny lokal. Rynek gastronomiczny to dziś ogromna konkurencja, a aby z nią wygrać, liczy się oryginalny pomysł i niepowtarzalna koncepcja. Z czego chcesz, aby kojarzyli Cię Twoi klienci? Czy Twoja przyszła restauracja ma być miejscem przyjaznym weganom? Chcesz postawić na jeden produkt, jak np. pizza i słynąć z najlepszego ciasta w mieście? A może zależy Ci, by serwować dania typowe dla konkretnej kuchni, np. chińskiej? Niezależnie od tego, jaki pomysł posiadasz, zacznij od jego sprecyzowania. Dlaczego to takie ważne? Bo koncepcja Twojej restauracji powinna wiązać się z każdym aspektem działalności, od samego jedzenia po styl obsługi klienta i wystrój w lokalu.

Krok 2: Stwórz biznes plan

Każdy dobrze prosperujący biznes musi powstać na bazie dokładnie opracowanego planu. Bez niego nie będziesz w stanie wprowadzić swojej wymarzonej restauracji w życie. To element, który przygotuje Cię także na potencjalne trudności i zagrożenia, a przede wszystkim pomoże Ci określić wizję całego biznesu.

Jakie elementy powinny znaleźć się w takim planie? Dokładny profil Twojej restauracji, łącznie z jej nazwą; analiza kosztów związanych z otwarciem oraz prowadzeniem lokalu; analiza konkurencji, dzięki której sprawdzisz jej mocne i słabe strony, a w rezultacie odkryjesz, gdzie sam możesz zyskać przewagę oraz analiza grupy docelowej, czyli określenie, kto ma być Twoim potencjalnym klientem, a na podstawie tych informacji – stworzenie oferty jeszcze lepiej dopasowanej do Twoich przyszłych konsumentów.

Na tym etapie warto rozważyć także, czy będziesz sprzedawać stacjonarnie, czy może również online. Obecność w sieci to szansa większego zysku, ale też konieczność pewnych narzędzi, które pozwolą Ci pokazać się w Internecie. Jeśli zdecydujesz się skorzystać z oferty zewnętrznych portali do zamawiania online, pomocne będą dla Ciebie integracje dostępne dzięki aplikacji GoHub, które usprawniają obsługę zamówień i pozwalają kompleksowo zarządzać nimi z jednego ekranu Twojego POS. Możesz też założyć swój własny sklep online. To rozwiązanie bardzo korzystne finansowo, bo całkowicie bezprowizyjne. Więcej o nim dowiesz się z tego artykułu. Pozostaje jeszcze kwestia szybkich dowozów. Jeśli będziesz realizować je samodzielnie, warto skorzystać z aplikacji dla kierowców, z którą dowolnie możesz rozdzielać zamówienie pomiędzy swoich dostawców i kontrolować ich pracę. Jeśli chcesz poznać więcej korzyści tego rozwiązania, sprawdź nasz wpis na blogu: Dostarczaj zamówienia jeszcze szybciej z aplikacją dla kierowców!

Krok 3: Policz wszystkie koszty

Finanse to trudny temat, ale nie możesz go pomijać, gdy marzy Ci się otwarcie własnej restauracji. Będziemy szczerzy – rozpoczęcie prowadzenia swojego lokalu jest kosztowne, a takie sumy mogą nie zwrócić się już po pierwszym miesiącu Twojej działalności. Nie zniechęcaj się jednak! Aby otworzyć restaurację w Polsce zacznij od przygotowania wstępnego kosztorysu. Policz, ile będziesz potrzebować przed rozpoczęciem i określ, czy jesteś w stanie sam pozyskać takie sumy, czy może jednak konieczne okaże się skorzystanie z pożyczek lub dofinansowań.

Krok 4: Wypełnij wszystkie formalności

Stajesz przed nowym wyzwaniem i zastanawiasz się, jak otworzyć własny lokal gastronomiczny? W takim przypadku musisz liczyć się z obowiązkiem wypełnienia wielu formalności. Poza założeniem własnej działalności gospodarczej pamiętaj o spełnieniu wszystkich niezbędnych wytycznych Bezpieczeństwa i Higieny Pracy, Ochrony Przeciwpożarowej, Sanepidu oraz Inspektora Nadzoru Budowlanego. Jeśli chcesz serwować alkohol, dodatkowym elementem będzie także koncesja.

Krok 5: Wybierz najlepszą lokalizację

Lokal i jego położenie to wbrew pozorom bardzo ważny element. Jak otworzyć restaurację i wybrać dla niej najlepszą lokalizację? Biorąc pod uwagę dostępne możliwości, lokal możesz wynająć, kupić lub zbudować od zera. Bez względu na to, którą opcję wybierzesz, położenie Twojej restauracji powinno wiązać się z jej profilem.  Pod rozwagę powinieneś poddać m.in. wysokość czynszu, który różnić się będzie w centrum miasta, a na jego obrzeżach, obecność konkurencji w pobliżu, a także dostępność dla potencjalnych klientów i kwestie dojazdowe, zarówno dla nich, jak i Twoich dostawców. 

Krok 6: Zadbaj o sprzęt i oprogramowanie

Ten krok chyba nikogo nie zaskoczy. Odpowiednie wyposażenie lokalu gastronomicznego to rzecz oczywista. Jednak poza typowym sprzętem kuchennym, warto wziąć także pod uwagę wszelkie kwestie techniczne. 95% restauratorów potwierdza, że nowoczesne technologie poprawiają efektywność biznesu dlatego, jeśli dopiero stajesz przed otwarciem restauracji, zadbaj o odpowiednie oprogramowanie. Takie narzędzia pozwolą lepiej zarządzać całym lokalem, co na początku z pewnością będzie dla Ciebie bardzo pomocne. Dzięki nim będziesz mógł ponadto prowadzić szybszą sprzedaż, lepiej kontrolować stany magazynowe oraz pracę Twojego zespołu.

Krok 7: Przygotuj menu, którym zaskoczysz swoich klientów

Masz już wymarzony lokal i doskonale wiesz, jaki profil posiada Twoja restauracja? Teraz przyszedł czas na stworzenie karty dań. Zadbaj o jej apetyczny wygląd i przygotuj atrakcyjne pozycje. Skomplikowane nazwy i krótkie opisy dziś mogą już nie wystarczyć, w końcu jemy przede wszystkim oczami. Goście bardzo chętnie próbują nowości, zwłaszcza gdy mogą zobaczyć zdjęcia serwowanych potraw. W stworzeniu karty dań mogą pomóc Ci narzędzia jak E-menu. Na stolikach w lokalu umieść specjalne QR code, które po zeskanowaniu za pomocą telefonu komórkowego, przeniesie klientów do elektronicznej karty dań. W ten sposób łatwo wzbogacisz ją o atrakcyjne zdjęcia, a także szybko zmodyfikujesz, gdy będziesz chciał wprowadzić np. opcje sezonowe. 


Krok 8: Znajdź odpowiednią obsługę kelnerską

Kelnerzy to wizytówka Twojej przyszłej restauracji. Wysoka jakość i szybkość obsługi sprawią, że goście chętniej wrócą do Ciebie w przyszłości. Jeśli na myśl o przyjmowaniu zamówień przyszły Ci karteczki, pożegnaj ten pomysł od razu! Nie chcesz chyba ciągłych niejasności i niepotrzebnych błędów, które zepsują wrażenia Twoich klientów. Aby obsługa przebiegała sprawnie i bezbłędnie, warto wyposażyć kelnerów w tablety. Dzięki nim pracownicy będą w stanie obsługiwać gości bezpośrednio przy stolikach, zaoszczędzając czas na ciągłe biegnie do POS, a przyjęte zamówienia przekażą natychmiast do kuchni. Sprawna komunikacja w lokalu to gwarancja sukcesu. Zadbaj o nią już na początku Twojej działalności! Jeśli zastanawiasz się, jak szybko poradzić sobie z brakiem kelnerów sprawdź nasz artykuł dostępny tutaj

Krok 9: Zadbaj o odpowiednie wyposażenie magazynu

Nikt nie lubi sytuacji, w których musi poinformować klientów o brakach w magazynie, a przez to o niedostępności pewnych dań. Odpowiednie zarządzania i kontrola jego stanu to ważny aspekt dla nowej działalności gastronomicznej. Na początku, gdy nie wiesz jeszcze, które z dań będzie cieszyć się największą popularnością, nadzór magazynu to rzecz kluczowa. Tu pomocne okażą się specjalne systemy, ułatwiające zarządzanie jego stanami, jak GoStock. Dzięki nim wszystkie braki możesz uzupełniać zawsze na czas, a precyzyjna kontrola magazynu przyczyni się do mniejszych strat. 

Krok 10: Zachęć gości do ponownych odwiedzin!

Twoja wymarzona restauracja właśnie się otworzyła, a pierwsi klienci są już w środku? Pierwszy duży sukces za Tobą! Teraz warto zachęcić gości do kolejnych odwiedzin, w czym mogą pomóc programy lojalnościowe. Z łatwością utworzysz je w aplikacji GoClient. Nagradzanie klientów poprzez zniżki i rabaty to świetny sposób, by przyciągać ich ponownie do Twojego lokalu. Dzięki systemowi możesz generować je dowolnie, w tym na wybrane produkty, dni lub z myślą o konkretnych konsumentach. Co więcej, tym, którzy wracają do Ciebie najczęściej  możesz wręczyć specjalne Karty Stałego Klienta. Goście z pewnością docenią ten gest i jeszcze chętniej skorzystają z Twojej oferty. 

Jak otworzyć restaurację? Dzięki temu artykułowi wiesz już, jakie kroki warto podjąć, gdy marzy Ci się własny lokal gastronomiczny. Rozpoczęcie nowego przedsięwzięcia będzie wyzwaniem i z pewnością pojawią się trudności, ale pamiętaj, że tylko ciężka praca i dobry biznes plan mogą Cię na nie przygotować. Sukces to suma małych kroków, dlatego liczy się każdy z nich.

Otwierasz swoją restaurację i chcesz wyposażyć ją w system sprzedażowy GoPOS? Skontaktuj się z nami poprzez czat lub zadzwoń +48 790 295 124, a nasi specjaliści chętnie pomogą dobrać najlepsze rozwiązanie dla Twojego nowego biznesu. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *