Wróć

Świadczenia postojowe, zwolnienia z ZUS i jednorazowe dotacje – nowe formy pomocy dla przedsiębiorców

Od 17 stycznia 2022 roku właściciele lokali gastronomicznych, firm cateringowych czy prowadzący działalność w zakresie przygotowywania i podawania napojów, mogą liczyć na kolejne wsparcie finansowe w ramach świadczenia postojowego. Rozporządzenie przewiduje też inne formy pomocy finansowej. Kto dokładnie może je otrzymać, ile razy i jak wystąpić o pomoc?

Kolejne formy pomocy

W dniu 22 grudnia w Dzienniku Ustaw znalazło się rozporządzanie zgodnie, z którym wsparcie finansowe mogą otrzymać trzy sektory, działające od połowy grudnia w oparciu o nowe zasady bezpieczeństwa sanitarnego. W ramach pomocy przedsiębiorcy mogą starać się o ponowne świadczenie postojowe w wysokości 2080 zł, jednorazową dotację w celu pokrycia bieżących kosztów, wynikających z prowadzenia działalności gospodarczej lub zwolnienie ze składek ZUS za ubiegły miesiąc – tj. grudzień 2021 roku. 

Świadczenia postojowe

Dla kogo?

W ramach wsparcia można uzyskać kwotę w wysokości 2 080 zł lub 1 300 zł. Pomoc ta skierowana jest dla przedsiębiorców, dotkniętych spadkiem przychodu w jednym z dwóch miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku w następstwie wystąpienia COVID-19 co najmniej o 40% w stosunku do okresu porównawczego. Właściciele stałych i ruchomych lokali gastronomicznych, firm cateringowych oraz hoteli i innych obiektów zakwaterowania mogą starać się o świadczenie pięciokrotnie. Warto zaznaczyć, że firmy zajmujące się przygotowywaniem i podawaniem napojów oraz prowadzące pozostałą działalność rozrywkową i rekreacyjną mogą skorzystać z niej sześciokrotnie. 

Jak złożyć swój wniosek?

Aby uzyskać tego typu wsparcie należy złożyć odpowiedni wniosek elektronicznie, poprzez Platformę Usług Elektronicznych. Nabór rozpocznie się 17 stycznia 2022 roku i najpóźniej tego typu wniosek powinien trafić do ZUS w przeciągu 3 miesięcy od miesiąca, w którym zostanie zniesiony stan epidemii.

Zwolnienie z ZUS

Dla kogo?

Rozporządzenie przewiduje także zwolnienie ze składek ZUS za okres od dnia 1 grudnia 2021 r. do dnia 31 grudnia 2021 r., dla działalności związanych z przygotowywanie i podawaniem napojów oraz tych, prowadzących pozostałą działalność rozrywkową i rekreacyjną. Przychód – podobnie, jak w przypadku świadczenia postojowego – w jednym z dwóch miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku, musi być niższy o co najmniej 40% w stosunku do tego, z miesiąca poprzedniego lub w analogicznym miesiącu roku poprzedniego. 

Jak złożyć swój wniosek?

Termin składania wniosków rozpocznie się 17 stycznia 2022 roku i potrwa do 28 lutego 2022 roku. Składający będzie zobowiązany do przedstawienia dokumentów rozliczeniowych za okres od grudnia 2021 r. do 28 lutego 2022 r., chyba że jest zwolniony z obowiązku składania deklaracji rozliczeniowej i imiennych raportów. Wnioski należy składać tylko elektronicznie, przez platformę Usług Elektronicznych ZUS. 

Jednorazowa dotacja

Dla kogo?

Trzecia forma pomocy przysługiwać będzie mikro przedsiębiorcom oraz małym przedsiębiorcom, z przeznaczeniem na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej w wysokości maksymalnie 5000 zł. Wsparcie to także dotyczyć będzie działalności związanych z przygotowywaniem i podawaniem napojów oraz branży rozrywkowej i rekreacyjnej. Nie obejmie jednak tych przedsiębiorców, którzy zawiesili swoją działalność na okres obejmujący dzień 31 marca 2021 r.

Jak złożyć swój wniosek?

Wnioski o tę dotację można składać od dnia 1 stycznia 2022 r. do dnia 15 kwietnia 2022 r. Należy kierować je do powiatowego urzędu pracy właściwego ze względu na siedzibę prowadzenia działalności gospodarczej poprzez formularz elektroniczny, dostępny na stronie Praca.gov.pl. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *