Wróć

Jaki system POS wybrać do Twojej gastronomii?

Żadna dobrze prosperująca gastronomia nie może istnieć bez jednego – systemu POS. Automatyzacja działań jest już na porządku dziennym, a coraz więcej firm dostrzega jej zalety, inwestując w odpowiednie systemy sprzedażowe. Tylko jak spośród wszystkich ofert wybrać tę najlepszą? Co wziąć pod uwagę, by oprogramowanie faktycznie spełniało swoje zadania? Przeczytaj ten artykuł do końca i sprawdź najbardziej polecany system POS dla swojej gastronomii! 

Jaki wybrać system POS do gastronomii?

Wybór odpowiedniego systemu POS to bardzo ważna decyzja, w końcu będzie on służyć nie tylko Tobie, ale i wszystkimi pracownikom. Zacznijmy od najważniejszego – co to jest POS w gastronomii. 

System POS (point-of-sale) to zestaw narzędzi informatycznych przeznaczonych dla punktów sprzedażowych. Składają się na niego urządzenia komputerowe i fiskalne, oprogramowanie oraz terminale płatnicze. Jego głównym zadaniem jest usprawnienie najważniejszych procesów zachodzących w lokalu: od sprzedaży i obsługi gości, przez poprawę komunikacji, kontrolę stanów magazynowych i monitorowanie pracy personelu, po kompleksowe zarządzanie biznesem nawet z dala od niego. Jednak poza tym podstawowymi możliwościami, rankingi systemów POS wypełniają dziś firmy oferujące coraz to nowsze i jeszcze bardziej poprawiające funkcjonowanie biznesu możliwości. Zatem czym kierować się przy wyborze POS dla swojej restauracji? 

Mobilność i wszechstronność systemu 

Część lokali obsługuje klientów przy stanowisku POS, pozostałe – bezpośrednio przy stolikach. Ponieważ każdy biznes jest inny, najpierw musisz zastanowić się jakich rozwiązań oczekujesz. Istnieje wiele systemów, które mogą być dedykowane określonym typom lokali gastronomicznych, ale są też te, na tyle uniwersalne i mobilne, że pomogą usprawnić sprzedaż niezależnie od rozmiaru czy rodzaju serwowanej kuchni.

Z GoPOS sprzedaż możesz prowadzić zarówno tradycyjnie – przy POS, jak i za pomocą tabletów przy stolikach gości. Taką opcję tym bardziej docenią Twoi klienci, bo dzięki systemowi możesz pokazywać im zdjęcia dań na ekranie, dowolnie przypisywać zamówienia do poszczególnych gości, a także przesyłać je natychmiast na kuchnię, zaoszczędzając czas potrzebny na ich ręczne wprowadzanie. System POS to także redukcja wielu błędów i usprawnienie całego procesu sprzedaży. Kelnerzy nabijają faktycznie to, co zamawiają klienci, a poza tym mogą łatwiej sugerować dodatki i tym samym zwiększać wartości rachunków. 

Obsługa systemu, z którą poradzą sobie wszyscy pracownicy 

Prosty i intuicyjny. Taki powinien być system POS, by bez konieczności dodatkowych szkoleń każdy z pracowników mógł poradzić sobie z jego obsługą. Kadra restauracji lubi zmieniać się bardzo często. Użytkownicy powinni zatem szybko nauczyć się pracy z nowym narzędziem i bez problemu obsłużyć sprzedaż czy wprowadzić dane do systemu. Oprogramowanie ma w końcu pomóc i usprawnić działania firmy, a nie utrudniać jej funkcjonowanie jeszcze bardziej.

System GoPOS pozwala prowadzić szybką i niezawodną sprzedaż już nawet w 3 kliknięciach. Interfejs aplikacji został stworzony tak, by jej obsługa była jak najbardziej intuicyjna i prosta, a przy tym nie opóźniała wdrożeń nawet nowych pracowników.

Baristka korzystająca z systemu POS na tablecie.

Więcej funkcjonalności dzięki integracjom 

Kolejnym istotnym aspektem, na który trzeba zwrócić uwagę wybierając system POS, jest możliwość jego rozbudowy o inne przydatne aplikacje. Jeśli oprogramowanie będzie posiadać opcję integracji, możemy liczyć na kolejne funkcjonalności, które jeszcze bardziej usprawnią działanie biznesu. Przede wszystkim warto sprawdzić, jakie systemy płatnościowe czy lojalnościowe możemy połączyć z wybranym oprogramowaniem. W końcu od nich zależeć będzie nasza sprzedaż i satysfakcja klientów. Jeśli dania będziemy oferować także w sieci, warto wziąć pod uwagę opcję integracji z zewnętrznymi portalami. Dzięki temu, nawet w przypadku kilku platform, wszystkie zamówienia będzie można odbierać wygodnie na jednym panelu. Integracje to doskonały sposób na oszczędność czasu i pieniędzy oraz usprawnienie wielu działań w naszym lokalu. 

Systemy GoPOS oferują integracje z największymi gigantami w świecie delivery – Uber Eats, Glovo, Pyszne.pl czy Wolt. Ponadto można łatwo połączyć go z własnym, bezprowizyjnym sklepem online GoOrder. Wśród innych integracji znajdują się także programy lojalnościowe i księgowe oraz producenci przydatnego sprzętu, o którym więcej w dalszej części artykułu. 

Co powinien potrafić mój system POS?

Ile systemów, tyle różnych rozwiązań. Jaki system POS do restauracji wybrać? Dobre oprogramowanie powinno pozwolić Twoim pracownikom na prowadzenie szybkiej i bezbłędnej sprzedaży. Jeśli obsługujesz za pomocą tabletów, system musi działać bezproblemowo na kilkudziesięciu urządzeniach tak, jak ten od GoPOS, który świetnie pracuje nawet na 30 tabletach. Poza tym szczególnie przydatne są też wszelkie rodzaju raporty, w tym porównawcze pomiędzy produktami, poszczególnymi pracownikami, porami dnia czy źródłami sprzedaży. Managerom przyda się także pełen wgląd do stanów magazynowych, bo dzięki nim szybciej uzupełnią braki czy skontrolują niepotrzebnie zalegający towar. Oczywiście to tylko część przydatnych funkcjonalności. System może oferować znacznie więcej, a jego możliwości najlepiej dostosować pod swoje wymagania podczas darmowej konsultacji ze specjalistą. 

System to jedno, a co ze sprzętem?

Najlepszy system POS to taki, który jest w pełni kompatybilny z najpopularniejszym na rynku gastronomicznym sprzętem. Masz już urządzenia i nie chcesz wydawać dodatkowych pieniędzy na kolejne? W GoPOS nie musisz martwić się obowiązkiem wymiany sprzętu, bo oprogramowanie świetnie działa na większości dostępnych na rynku urządzeniach.

Czy mogę liczyć na wsparcie? 

Podczas korzystania z każdego nowego narzędzia mogą pojawić się dodatkowe pytania. Wybierając system POS, warto kierować się także kryterium dostępności wsparcia technicznego. Kryzysy w gastronomii, jeśli już mają się pojawić, to najczęściej wieczorem lub w weekend, ale nie wszystkie firmy oferują pomoc w tak niestandardowych godzinach pracy. W GoPOS możesz liczyć na pełne wsparcie naszych specjalistów poprzez wygodny czat lub support premium, realizowany w dowolnych godzinach pracy. 

System POS to dziś obowiązkowe narzędzie w każdym biznesie gastronomicznym. Nowoczesne funkcjonalności, bieżące dane i wygoda użytkowania to tylko niektóre z zalet, pozwalające na usprawnienie pracy lokalu. 

Jeśli wciąż wahasz się nad wyborem oprogramowania do swojego biznesu, skorzystaj z jeszcze jednej możliwości i przetestuj system za darmo, przez okres 14 dni. Po więcej przydatnych informacji zapraszamy do kontaktu poprzez czat lub telefonicznie +48 790 295 124. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *