Wróć

Raporty porównawcze – dlaczego są ważne i co w nich zestawiać?

Wybierając w swoim lokalu system sprzedażowy POS zyskujesz dostęp do wielu istotnych informacji, które z całą pewnością przydają się w zarządzaniu biznesem. Dzięki szczegółowym danym, raportom i analizom możesz sprawniej dopasowywać ceny, tworzyć promocje i rabaty, a także zarządzać pracownikami, magazynem i towarem. Dowiedz się jakie raporty realnie wspierają Twoją działalność, jak je porównywać, a także dlaczego to takie ważne dla przedsiębiorcy.

Raporty porównawcze  – dlaczego to takie ważne?

Posiadając wgląd do różnych dostępnych raportów, warto je porównywać – szczególnie w momencie, gdy Twój biznes prężnie się rozrasta lub posiadasz sieć lokali. Raporty porównawcze dają Ci pełny obraz i kontrolę tego, co obecnie dzieje się w Twoim biznesie. Dzięki temu wiesz jak pracuje Twój personel, ile zarabiasz i wydajesz, co generuje największy przychód i jakie kroki należy podjąć, aby zredukować pojawiające się błędy – i skutecznie zapobiec im w przyszłości. W raportach porównawczych warto zawierać to, co realnie wesprze Twój biznes i pomoże usprawnić jego funkcjonowanie.

Co porównywać, by wiedzieć więcej?

1. Raporty sprzedażowe – istotne narzędzie dla biznesu

Najważniejszymi raportami dla każdego biznesu gastronomicznego są te dotyczące sprzedaży. Regularny monitoring tego, co i w jakiej ilości sprzedaje się najczęściej, dostarczy Ci wielu przydatnych danych, dzięki którym podejmiesz lepsze decyzje biznesowe, a do tego zapewnisz adekwatną ilość produktów. Z odpowiednim systemem możesz sprawdzać raporty z podziałem na poszczególne produkty, ale też całe kategorie. Jak jeszcze wykorzystać takie dane? Doskonałym sposobem są wszelkiego rodzaju promocje na pozycje, które Twoi goście wybierają najczęściej – zachęcisz ich do zakupów, a sam jeszcze bardziej zwiększysz swoją sprzedaż.

2. Praca personelu

Kontroluj także swój personel, poprzez raporty dotyczące ich pracy. Porównasz z nimi to, co każdy pracownik sprzedaje lub jak często zaprasza klienta do zakupu droższych produktów lub dodatków w celu generowania większych przychodów, czyli używa tzw. upsellingu. Takie raporty pracownicze pozwolą dostosować Ci różnego rodzaju decyzje kadrowe, a z opcją kontroli czasu pracy pracowników i wypłat za faktycznie przepracowane godziny – utrzymać koszty pracownicze na odpowiednim poziomie. W ten sposób łatwiej określisz plan na przyszłą pracę lokalu i zapewnisz odpowiednią ilość pracowników. Ponadto, zredukujesz błędy i usprawnisz pracę personelu. Raporty pozwalają sprawdzić szczegółowe logowania oraz co, i w jakim momencie było sprzedane lub usunięte. Wgląd do całej historii umożliwia skuteczną kontrolę pracowników i ich nadużyć – sprawdzisz z nim np. czy nikt nie oszukuje Cię poprzez usuwanie wybranych pozycji z rachunku.

3. Sprzedaż online

Warto również sprawdzać jak często i ile konkretnie Twoi klienci zamawiają poprzez wybrane źródła. Dla przykładu, gdy masz swój sklep online i do tego prowadzisz sprzedaż na kilku platformach – możesz porównywać wielkość sprzedaży i pozycje, które zapewniają największy zysk. Zdobyte dane wykorzystasz do jeszcze bardziej szczegółowej analizy, a na jej podstawie podejmiesz dalsze decyzje biznesowe.

4. Praca kurierów własnych a zewnętrznych

Jeśli zdecydowałeś się na zatrudnienie własnych kurierów oraz firmy zewnętrznej, możesz w łatwy sposób porównać ich pracę. Dzięki raportom dowiesz się m.in. ile przeznaczasz na dowozy, a także z których stref napływa największa ilość zamówień. Dodatkowo, współpracując z dostawcami firmy zewnętrznej i zatrudniając własnych dostawców – jesteś w stanie porównywać koszty jakie generują, więc wiesz, które rozwiązanie wypada korzystniej dla Twojego biznesu pod względem finansowym.

kurier z zamówieniem

5. Magazyn

Raporty magazynowe umożliwią Ci wydajniej zarządzać zapasami i realizować wszystkie zakupy na czas. Taka lista aktualnych pozycji z powiadomieniami o niskim stanie w magazynie, prowadzi do zredukowania braków w karcie dań i utrzymania zadowolenia konsumentów. By dobrze zarządzać zapleczem – zainwestuj w GoStock, dzięki któremu zyskasz wgląd do wszystkich stanów magazynowych i z łatwością sprawdzisz ilość surowców. Ponadto, z aplikacją jesteś w stanie swobodnie zarządzać raportami z kilku magazynów i porównywać je w dowolny sposób – skutecznie usprawniając kontrolę.

6. Kilka punktów, jeśli masz sieć lokali

Posiadając kilka biznesów warto tworzyć raporty porównawcze między każdym z nich. Takie porównania dadzą Ci wgląd do tego, na jakim poziomie w określonym czasie funkcjonuje każdy z Twojego lokalu. Korzystnym narzędziem dostarczającym Ci wiele istotnych raportów porównawczych, które możesz konfigurować według uznania – jest system GoManager, czyli nowoczesna aplikacja do zarządzania lokalem.

Regularna kontrola i analiza funkcjonowania każdego biznesu to klucz do sukcesu. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat możliwości systemu oraz dostępnych raportów – zgłoś się do nas już teraz, a nasi specjaliści pomogą dobrać najlepsze rozwiązania dostosowane do Twoich potrzeb.

grafika kontaktowa

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *