Wróć
manager z laptopem

Checklista dla małego biznesu – 11 działań, które odmienią Twoją firmę

Nie od dziś wiadomo, że biznes, który się nie zmienia, przestaje przynosić zyski. Prowadząc firmę, nie można stać w miejscu – trzeba podążać za stale zmieniającymi się potrzebami klientów. Warto więc raz na jakiś czas – np. wraz ze zbliżającym się końcem roku – zastanowić się, w jaki sposób możesz ulepszyć swoją firmę. Przeczytaj checklistę, dzięki której usprawnisz swój biznes.

Zmiany w firmie – od czego zacząć?

Aby nowe działania miały sens, najpierw trzeba je dobrze zaplanować. Jak się do tego zabrać? Pomocna będzie tutaj odpowiednia checklista. Przygotowaliśmy dla Ciebie zbiór działań, dotyczących najważniejszych obszarów każdego biznesu, które warto unowocześnić i usprawnić. Sprawdź je i zacznij biznesową rewolucję w swojej firmie!

Niezawodna sprzedaż i efektywny marketing

1. Zapewnij klientom różne sposoby zakupu

W czasie pandemii mnóstwo firm, w szczególności z branży gastronomicznej, zdecydowało się na wprowadzenie sprzedaży online. Bez względu na wielkość biznesu, warto nadążać za konkurencją i oferować różne metody zakupu. Własny, darmowy sklep internetowy założysz w zaledwie 15 minut dzięki GoOrder. Z tym narzędziem stworzysz miejsce w Internecie, gdzie Twoi klienci będą mogli wygodnie przejrzeć menu, a następnie złożyć i opłacić zamówienie. Kartę dań zmodyfikujesz w dowolnym momencie, a do każdej pozycji w menu dodasz wyjątkowe zdjęcia, przez co klienci łatwiej wybiorą najlepsze dla siebie danie. Dzięki takiemu rozwiązaniu przyciągniesz do swojej restauracji więcej konsumentów, a tym samym – zwiększysz jej zyski.

2. Oferuj wiele metod sprawnej i szybkiej płatności

Bez względu na to, jaki rodzaj biznesu prowadzisz, szybkie i bezbłędne płatności z pewnością poprawią opinię klientów o Twoim lokalu. W biznesie ważna jest elastyczność i dopasowanie do wymagań klienta, dlatego warto oferować jak najwięcej metod rozliczania rachunku. Takie funkcjonalności zapewni Ci procesowanie płatności od GoPOS. Klientów rozliczysz bezpośrednio na swoim POS, wyposażonym w system, który został zoptymalizowany pod kątem zamawiania i przepływu płatności w każdego rodzaju lokalu. Ponadto dzięki integracji z terminalem nie będziesz już więcej ręcznie wpisywać kwoty rachunku – wartość wyświetli się sama, co pozwoli uniknąć wielu pomyłek i przyspieszy proces zakupów. Integracja zapewnia także wszystkie możliwe metody płatności, co z pewnością docenią Twoi klienci.

3. Twórz promocje, którym nie można się oprzeć

Planując zmiany w firmie, zastanów się, co oprócz produktów lub usług oferujesz swoim klientom? Czym jeszcze próbujesz przyciągnąć ich uwagę? Dobrym sposobem na zatrzymanie stałych i zainteresowanie nowych klientów są programy lojalnościowe. Takie działania w swojej firmie zorganizujesz dzięki GoClient – stworzysz karty stałego klienta z atrakcyjnymi zniżkami, wygenerujesz kody rabatowe i zaoferujesz okresowe promocje. Z GoClient przeprowadzisz także różnego rodzaju konkursy oraz przygotujesz vouchery kwotowe. Takie działania utwierdzą Twoich klientów w przekonaniu, że są ważni dla Twojego lokalu i z pewnością będą częściej do niego wracać.

4. Przeprowadzaj kampanie marketingowe

Aby zatrzymać klientów na dłużej, warto utrzymywać z nimi kontakt, budować więź. Pomocne w tym będą kampanie marketingowe, których wprowadzenie będzie stanowić kolejną wartościową zmianę dla Twojego biznesu. Kontakty do tworzenia kampanii np. mailowych lub smsowych zbierzesz dzięki centralce telefonicznej i własnemu sklepowi online GoOrderSpore znaczenie ma także odpowiednia reklama sklepu internetowego w social mediach. Dzięki regularnej i dobrze zaplanowanej promocji dotrzesz do interesującej Cię grupy osób, w konkretnej lokalizacji i o określonych zainteresowaniach.

własna baza klientów

5. Zbieraj i analizuj opinie klientów

Dla każdego przedsiębiorcy feedback od klienta jest źródłem cennych informacji. Warto więc pamiętać o regularnej interakcji z klientami, a przede wszystkim o wyciąganiu wniosków z każdej otrzymanej opinii. Dzięki nim każda zmiana przeprowadzana w Twojej firmie będzie adekwatna do potrzeb jej klientów.

Sprawne zarządzanie finansami i personelem

6. Twórz raporty i analizuj sprzedaż

Każdą zmianę biznesową warto zacząć od analizy dotychczasowych działań. Szczególne znaczenie ma kontrola wyników sprzedaży, co jest możliwe dzięki GoManager. Generuj dowolne raporty według pory dnia, produktów lub storn w zaledwie kilka sekund. Twórz raporty porównawcze, które pozwolą Ci lepiej zaplanować zarówno bieżące, jak i długofalowe działania. Dzięki takiemu rozwiązaniu dowiesz się m.in. które produkty lub usługi sprzedają się lepiej, a które gorzej, a także w jakich porach dnia Twój lokal odwiedza najwięcej klientów. Takie informacje pozwolą Ci lepiej poznać własny biznes.

7. Nadzoruj swoich pracowników

Umiejętne zarządzanie personelem może zdecydowanie przyspieszyć i usprawnić działanie firmy. Bez odpowiednich narzędzi nie jest to jednak łatwe. Bezbłędne rozliczanie każdego pracownika z osobna oraz kontrola godzin pracy wymaga sporego nakładu czasu. Z aplikacją do zarządzania personelem usprawnisz ten proces – każdego pracownika rozliczysz szybko i precyzyjnie, według przypisanej mu stawki. Sprawdzisz także dokładny czas pracy każdej zalogowanej w systemie osoby oraz zyskasz dostęp do raportów sprzedażowych wszystkich pracowników. Dzięki takim rozwiązaniom podniesiesz wydajność pracy zespołu, co przełoży się na większe zyski dla Twojej firmy.

Bezpieczeństwo Twojego biznesu to podstawa

8. Korzystaj ze sprawdzonego i aktualnego oprogramowania

Aby zadbać o bezpieczeństwo swojego biznesu i oferować jak najszybszą, bezbłędną obsługę – wybierz sprawdzone oprogramowanie. Rozwiązania dla biznesu od GoPOS to narzędzia wypróbowane przez wiele zaufanych firm, działających na polskim rynku od lat. Systemy mają regularne aktualizacje, co zapewnia bezpieczeństwo, najwyższą jakość usług oraz ciągle udoskonalane funkcjonalności.

9. Zacznij gromadzić wszystkie dane w bezpiecznej chmurze

Przechowywanie wszystkich dokumentów w wersji papierowej jest dość ryzykowne. Kartki łatwo się gubią, a przeszukiwanie stosu papierów bywa czasochłonne. Skorzystaj z bardziej nowoczesnego rozwiązania i przechowuj dane dotyczące sprzedaży, dostaw lub stanów magazynowych w bezpiecznej chmurze, do której zawsze możesz zajrzeć z dowolnego urządzenia z dostępem do Internetu. W ten sposób każdą ważną informację, której aktualnie potrzebujesz, odnajdziesz błyskawicznie, a dokumenty już nigdy więcej się nie zawieruszą.

Magazyn pod stałą kontrolą

10. Ogranicz straty i zwiększ zyski poprzez zarządzanie magazynem

Jeśli chcesz usprawnić swój biznes, to koniecznie powinieneś zoptymalizować zarządzanie swoim magazynem. Ilość produktów w każdym ze swoich magazynów w dowolnym momencie skontrolujesz dzięki GoStock. Z tym systemem dowiesz się, jakie produkty klienci rzadziej wybierają, a także z wyprzedzeniem otrzymasz informację za każdym razem, gdy ilość surowców przekroczy stany minimalne. System magazynowy jest szczególnie przydatny w gastronomii – dzięki niemu bezbłędnie wyliczysz food cost, co pozwoli Ci dopasować właściwą cenę do każdej pozycji w menu.

11. Poznaj swój biznes dzięki precyzyjnej inwentaryzacji

W gastronomii oraz handlu detalicznym ogromne znaczenie ma regularna inwentaryzacja. Wiele firm przeprowadza ją ręcznie, spisując produkty na kartkach, co powoduje sporo błędów i zajmuje mnóstwo czasu. Z odpowiednią aplikacją, za pomocą smartfonu, wagi i kodów kreskowych wykonasz inwentaryzację znacznie szybciej, a przy tym unikniesz niepotrzebnych pomyłek. Wszystkie dane z tego procesu zbierzesz w jednym miejscu – bezpiecznej chmurze. Uzyskasz także dostęp do bazy zawierającej kody i wagi butelek, co będzie szczególnie przydatne dla barów.

Wypróbuj rozwiązania, z którymi Twój biznes zmieni się na lepsze

Każdy biznes warto od czasu do czasu poddać szczegółowej analizie i zastanowić się, jakich zmian potrzebuje, aby funkcjonować jeszcze lepiej. Takie pozytywne zmiany przeprowadzisz z innowacyjnymi narzędziami GoPOS – jeśli chcesz je wypróbować, skontaktuj się z nami.

grafika kontaktowa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *