Wróć
manager z tabletem

Wzrost składek ZUS a wysokie koszty prowadzenia restauracji – jak ich uniknąć?

W 2023 roku przedsiębiorców czeka największy w historii wzrost składek ZUS. Kiedy dokładnie takie zmiany zostaną wprowadzone? Czy mimo wysokich składek da się zapobiec wysokim kosztom prowadzenia restauracji? Odpowiedzi znajdziesz w tym artykule.

Z czego wynika podwyżka ZUS i jaką wysokość osiągnie składka?

Przyjęta przez polski rząd ustawa budżetowa na 2023 rok zakłada, że wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce rynkowej osiągnie 6935 zł brutto. W obecnym roku było to 5922 zł brutto. Z racji, że podstawą do wyliczenia składki ZUS jest 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia, możemy spodziewać się wysokiego wzrostu tej składki. Wyniesie ona 1418,11 zł (bez składki zdrowotnej, która jest uzależniona od sposobu opodatkowania). W 2022 roku składka sięgała 1211,28 zł, co oznacza, że w nadchodzącym roku czeka nas wzrost o 207,20 zł na miesiąc.

Dla jakich umów obowiązują składki ZUS?

Pobieranie składek ubezpieczeniowych dla umów o pracę jest zawsze obowiązkowe. Sytuacja wygląda nieco inaczej w przypadku umów zlecenie i umów o dzieło. Zleceniobiorcy nie mają obowiązku opłacania składek ZUS, jeśli mają ubezpieczenie z innego tytułu, np. pełnoetatową pracę. Składek na ubezpieczenie nie zapłacą także zatrudnieni na podstawie umowy zlecenia studenci i uczniowie do 26 roku życia. Ponadto osoby wykonujące zlecenia dla firmy, której jednocześnie są pracownikami, obowiązkowo są obejmowane ubezpieczeniami. W przypadku umowy o dzieło nie obowiązują składki ZUS, chyba, że pracownik danej firmy zatrudniony na podstawie umowy o pracę podpisał ze swoim pracodawcą umowę o dzieło.

Czy wyższy ZUS oznacza wyższe koszty prowadzenia restauracji?

Wyższe składki będą dotyczyć wszystkich przedsiębiorców, bez względu na skalę i branżę biznesu. Podwyższony ZUS zapłacą zatem także właściciele lokali gastronomicznych. Niestety, oznacza to wyższe koszty prowadzenia działalności. Ustalone przez rząd wynagrodzenie minimalne na rok 2023 spowoduje, że wielu przedsiębiorców będzie musiało podnieść pensje swoim pracownikom, a jednocześnie odliczyć od nich wyższe składki. Taki stan rzeczy sprawia, że zatrudnianie większej liczby personelu może okazać się bardzo kosztowne. To z kolei będzie wymagać podniesienia cen pozycji w menu, co może skutkować mniejszą liczbą klientów w lokalu.

Czy da się uniknąć wysokich kosztów?

Niestety, w czasach kryzysu gospodarczego trudno jest uniknąć wysokich kosztów prowadzenia działalności. Warto jednak szukać sposobów na oszczędność, np. wprowadzając do swojej restauracji innowacyjne rozwiązania technologiczne. Dzięki nim usprawnisz pracę personelu, a także ograniczysz obsługę kelnerską, co pozwoli zmniejszyć koszty prowadzenia lokalu. Jakie narzędzia sprawdzą się do tego doskonale?

Wykorzystaj rozwiązania samoobsługowe

Jeśli koszty opłacania dużej liczby pracowników są dla Ciebie za wysokie, możesz ograniczyć obsługę kelnerską w swoim lokalu dzięki rozwiązaniom samoobsługowym. Jednym z nich jest QR menu, pozwalające klientom na przeglądanie karty dań, zamawianie i opłacanie posiłków samodzielnie, po zeskanowaniu specjalnego kodu QR. Kody warto umieścić przykładowo na stolikach w restauracji. Takie rozwiązanie nie tylko pozwala na bezkontaktową obsługę, lecz zapewnia także oszczędności na drukowaniu tradycyjnych kart dań.

Kolejnym rozwiązaniem samoobsługowym są kioski. Ustaw je w swoim lokalu, aby klienci mogli wygodnie przejrzeć kartę dań, a następnie zamówić i opłacić wybrane posiłki. Rozwiązanie pozwoli nie tylko ograniczyć pracę personelu, ale także w krótszym czasie obsłużyć większą liczbę klientów.

Kobieta przy kiosku

Sprzedawaj szybciej z pomocą nowoczesnych tabletów

Pracę kelnerów skutecznie usprawnisz, wyposażając ich w tablety z systemem sprzedażowym. Rozwiązanie, jakim jest Mobilny Kelner pozwala przyjmować zamówienia bezpośrednio przy stolikach, a następnie błyskawicznie przesyłać je na kuchnię. Pracownicy mogą także zaprezentować gościom na tablecie zdjęcia potraw z menu, dzięki czemu ułatwią im wybór dania. Taki sposób sprzedaży pozwoli na szybszą obsługę większej ilości klientów, co zapewni większe zyski. Ponadto większa wydajność kelnerów eliminuje konieczność zatrudniania wielu pracowników do obsługi gości.

Wysokie koszty składek ZUS w nadchodzącym roku z pewnością będą dotkliwe dla wielu przedsiębiorców, również tych z branży gastronomicznej. Dzięki odpowiednim rozwiązaniom technologicznym skutecznie zminimalizujesz koszty. Jeśli jesteś zainteresowany tego typu narzędziami – skontaktuj się z nami.

Konsultant rozmawiający z klientem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *