Małe firmy mają ogromne znaczenie zarówno dla gospodarki lokalnej, jak i całego rynku. Założenie własnego biznesu trzeba jednak odpowiednio zaplanować, zaczynając od znalezienia pomysłu na firmę, która przyniesie zyski. Jakiego rodzaju biznes okaże się opłacalny w 2023 roku? Sprawdź w tym artykule!
Co to znaczy “mały biznes”?
Ustawa Prawo przedsiębiorców definiuje, czym wyróżniają się najmniejsze firmy na polskim rynku. Takie biznesy określane są mianem mikroprzedsiębiorców, a także małych i średnich przedsiębiorców. Jako pierwszych ustawodawca przedstawia firmy, które w przynajmniej w jednym roku z dwóch lat działalności zatrudniły średniorocznie mniej niż 10 pracowników oraz ich roczny obrót netto lub suma aktywów bilansu przygotowanego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości 2 milionów euro w złotych polskich. Z kolei za małych przedsiębiorców uważa się biznesy zatrudniające średniorocznie mniej niż 50 pracowników, a ich roczny obrót netto lub suma aktywów bilansu na koniec jednego z dwóch lat obrotowych nie przekroczyły równowartości 10 milionów euro w złotówkach. Natomiast w przypadku średnich przedsiębiorców liczba zatrudnionych pracowników zatrudnionych średniorocznie nie przekracza 250 osób, a roczny obrót netto sięga równowartości 50 milionów euro w złotych polskich lub suma aktywów z bilansu na koniec jednego z dwóch lat obrotowych nie przekracza 43 milionów euro przeliczonych na polską walutę.
Ilu małych przedsiębiorców działa na rynku polskim?
Według Raportu o stanie sektora małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce przygotowanego przez Polską Akademię Rozwoju Przedsiębiorczości na rok 2022, sektor MSP, czyli mikro, małych i średnich przedsiębiorstw stanowi 99,8% wszystkich przedsiębiorców w Polsce. Największy udział w tej grupie, bo aż 97%, mają mikroprzedsiębiorstwa. Takie dane pokazują, że niewielkie biznesy stanowią podstawę gospodarki naszego kraju i mają ogromne znaczenie dla jej właściwego funkcjonowania. W czym zazwyczaj specjalizują się małe polskie biznesy? Zgodnie z raportem PARP, 74,6% mikro, małych i średnich przedsiębiorstw działa w sektorze usług i handlu.
Jak założyć mały biznes?
Wiele osób zastanawiając się nad rozpoczęciem własnej działalności, nie wie od czego zacząć. Warto poznać kilka podstawowych kroków, o których należy pamiętać, chcąc otworzyć swój własny biznes.
- Znajdź odpowiedni pomysł
Pomysł na własną działalność to pierwszy krok na drodze do stworzenia biznesu. Warto zbadać potrzeby rynku, w szczególności lokalnego i zastanowić się, jakiego biznesu brakuje w Twojej społeczności.
- Stwórz biznesplan
Dobry plan to podstawa każdego przedsięwzięcia! Postaraj się więc jak najdokładniej przygotować zarys swojego biznesu, uwzględniając wszystkie szczegóły. Im bardziej konkretny będzie Twój plan, tym więcej będziesz w stanie osiągnąć.
- Zaplanuj finanse
Przy tworzeniu biznesplanu nie zapomnij o kluczowej kwestii, czyli o źródłach finansowania swojego biznesu. Zastanów się, skąd możesz pozyskać inwestorów lub sprawdź, jakie dofinansowania jesteś w stanie pozyskać na rozpoczęcie swojej działalności.
- Zadbaj o kwestie prawne
Mając już konkretny plan na biznes musisz dowiedzieć się, jakie wymogi powinieneś spełniać, aby prowadzić dany typ przedsiębiorstwa. Przykładowo, chcąc otworzyć bar musisz uzyskać koncesję na sprzedaż alkoholu. Wymogi prawne będą zależeć od rodzaju biznesu, jaki zdecydujesz się założyć. Spełnienie wszystkich tego typu warunków pozwoli Ci nie tylko działać legalnie, ale także wzbudzać pełne zaufanie u potencjalnych klientów.
- Znajdź odpowiednią lokalizację
Dla wielu typów biznesu odpowiednia lokalizacja ma ogromne znaczenie. Przykładowo sklep spożywczy najlepiej otworzyć w często uczęszczanym miejscu, np. w centrum miasta lub na rozbudowanym, zamieszkałym przez wiele osób osiedlu. Z kolei w przypadku biznesów takich, jak usługi informatyczne, dobra lokalizacja nie ma aż takiego znaczenia. Wybierając więc miejsce dla swojej firmy, weź pod uwagę specyfikę branży, w której planujesz działać.
- Wybierz najlepsze oprogramowanie
W dzisiejszych czasach prowadzenie biznesu bez odpowiednich rozwiązań informatycznych jest praktycznie niemożliwe. Jeśli przykładowo chcesz założyć punkt sprzedaży detalicznej lub biznes usługowy, potrzebny Ci będzie odpowiedni system sprzedażowy. Warto także zdecydować się na aplikację do zdalnego zarządzania firmą, która pozwoli regularnie śledzić efektywność Twojego biznesu, gdziekolwiek jesteś.
- Zadbaj o wyposażenie
Pamiętaj o odpowiednim wyposażeniu dla Twojego biznesu. Jeśli chcesz założyć sklep, zacznij od zdobycia kontaktów do hurtowni, od których możesz kupować asortyment. Ogromne znaczenie ma także właściwy sprzęt, np. w przypadku salonu kosmetycznego będziesz potrzebować specjalnego fotela dla swoich klientów. Profesjonalnego wyposażenia warto szukać na różnego rodzaju biznesowych targach branżowych.
- Zatrudnij personel
Wiele osób rozpoczyna swój własny biznes, działając samemu. To dobry pomysł na początek, jednak w miarę rozwoju firmy możesz potrzebować dodatkowych pracowników. Rekrutację rozpocznij od dokładnego zbadania wymogów kwalifikacyjnych w branży, a następnie przygotuj ofertę pracy. Ogłoszenie warto umieścić na specjalnych portalach internetowych, dzięki którym dotrzesz do szerszego grona odbiorców.
- Załóż stronę internetową
Nawet, jeżeli nie planujesz prowadzić sklepu internetowego, powinieneś założyć stronę dla swojego biznesu. Dzięki temu zbudujesz profil swojej marki i dotrzesz do szerszego grona odbiorców. Pamiętaj także o działalności w social mediach, dzięki którym nawiążesz jeszcze silniejszą relację ze swoimi klientami.
Jaki mały biznes warto założyć w 2023 roku?
Znasz już podstawowe kroki konieczne do rozpoczęcia własnego biznesu. Teraz pora wybrać pomysł, który przyniesie oczekiwane zyski! Sprawdź nasze propozycje na biznes, który warto założyć w nadchodzącym roku.
- Usługi księgowe i doradztwo podatkowe
W polskim prawie pojawia się coraz więcej regulacji związanych prowadzeniem firmy. Co więcej, nowelizacje są tworzone bardzo często, przez co wielu przedsiębiorców nie jest w stanie regularnie śledzić każdej z nich. Natłok nowych, trudnych do zrozumienia przepisów prawnych powoduje, że usługi księgowe oraz doradztwo podatkowe cieszą się coraz większą popularnością. Założenie własnego biura księgowego to zatem pomysł na dochodowy biznes. Pamiętaj, że aby zostać księgowym, należy mieć odpowiednie kwalifikacje, zdobyte na studiach związanych z rachunkowością lub podczas specjalnych kursów. Aby jednak zajmować się doradztwem podatkowym, oprócz wykształcenia wyższego, musisz mieć pełną zdolność do czynności prawnych, korzystać z pełni praw publicznych oraz zdać egzamin państwowy.
- Usługi remontowe i architektoniczne
Branża remontowa stale cieszy się ogromną popularnością. Zarówno w dużych miastach, jak i małych miejscowościach można znaleźć mnóstwo zleceń na usługi przykładowo stolarskie, malarskie czy architektoniczne, związane z projektowaniem wnętrz lub ogrodów. Aby zajmować się pracami wykończeniowymi, wystarczy ukończyć odpowiednie kursy czy szkolenia lub po prostu zdobyć doświadczenie w praktyce. Jeżeli natomiast chcesz być architektem, musisz otrzymać tytuł architekta na studiach wyższych.
- Kluby fitness
Coraz więcej osób stara się prowadzić zdrowy tryb życia, co przejawia się rosnącym zainteresowaniem usługami fitness. Klienci doceniają możliwość indywidualnego dopasowania planów treningowych oraz przeprowadzenia treningu personalnego. Warto więc rozważyć otworzenie biznesu takiego, jak klub fitness.
- Sklep z artykułami dla dzieci
Na produkty dla dzieci zawsze będzie zapotrzebowanie, a w ostatnim czasie coraz większą popularność wśród młodych rodziców zyskują zabawki edukacyjne z certyfikatami bezpieczeństwa oraz wysokiej jakości ubrania dla dzieci. Otwierając tego typu sklep, należy poszukać odpowiednich, zaufanych dostawców, których produkty spełniają właściwe normy potwierdzone certyfikatami.
- Sklep zoologiczny
Coraz więcej właścicieli zwierząt domowych przywiązuje dużą uwagę do odpowiedniej pielęgnacji swoich pupili, wybierając wysokiej jakości karmy czy środki czystości. Sporą popularnością cieszą się także zabawki oraz ubrania dla zwierząt. Sklep z takimi produktami może więc okazać się pomysłem na dochodowy biznes. Decydując się na założenie takiej firmy, pamiętaj o znalezieniu sprawdzonych dostawców asortymentu.
- Usługi marketingowe
Większość działających obecnie na rynku firm zna wartość i możliwości profesjonalnie prowadzonych działań marketingowych. Ma to szczególne znaczenie dla firm, które zajmują się sprzedażą w Internecie. Usługi marketingowe takie, jak copywriting, optymalizacja pod kątem SEO, projektowanie stron internetowych czy obsługa profili w social mediach stale zyskują na popularności. Aby założyć agencję marketingową, warto ukończyć studia związane z marketingiem lub przejść odpowiednie kursy przygotowujące do prowadzenia takiej działalności.
- Usługi informatyczne
Coraz więcej firm decyduje się na prowadzenie sklepu internetowego lub stworzenie własnej aplikacji służącej np. do obsługi programów lojalnościowych dla klientów. Z tego względu wzrasta zapotrzebowanie na usługi informatyczne, w szczególności na tworzenie aplikacji na system iOS lub Android. Aby zostać informatykiem i tworzyć aplikacje nie musisz mieć stopnia naukowego, jednak przygotowanie, jakie dają specjalistyczne studia wyższe na kierunkach takich jak np. informatyka będzie bardzo pomocne w tej branży. Warto także wziąć pod uwagę różnego rodzaju kursy lub szkolenia.
- Sklep z alkoholami
Popyt na produkty alkoholowe mimo kryzysu wciąż jest wysoki. Ponadto wzrasta zainteresowanie rzadko spotykanymi w zwykłych supermarketach napojami alkoholowymi, takimi jak piwa z lokalnych browarów lub wysokiej jakości wina. Chcąc prowadzić tego typu sklep musisz jednak pamiętać o uzyskaniu koncesji na sprzedaż alkoholu.
- Sklep rowerowy z usługą naprawy
Wysokie ceny paliw powodują, że wiele osób przekonuje się do jazdy na rowerze. To nie tylko tańszy, ale i bardziej ekologiczny i zdrowszy środek transportu. Sklep rowerowy oferujący dodatkowo usługi naprawy może więc stanowić świetny pomysł na biznes. Sporą zaletą tego typu biznesu jest fakt, że nawet w przypadku mniejszego popytu na nowe rowery wciąż będziesz mieć klientów, którzy będą mogli naprawić u Ciebie rowery, które już posiadają.
- Serwis elektroniczny
Dynamiczny rozwój technologiczny powoduje, że każdy z nas posiada coraz więcej różnego rodzaju sprzętu elektronicznego. W czasie kryzysu ceny takich produktów mocno wzrastają, przez co wymiana uszkodzonego urządzenia może okazać się kosztowna. Z tego względu dobrym pomysłem na biznes będzie serwis elektroniczny. Do prowadzenia tego typu firmy nie potrzebujesz wyższego wykształcenia. Warto jednak przejść odpowiednie szkolenie z certyfikatem, który przekona klientów do Twoich profesjonalnych umiejętności.
- Sklep z częściami do samochodów oraz serwis samochodowy
Trudne warunki gospodarcze powodują, że coraz mniej osób decyduje się na wymianę samochodu. Zakup nowego pojazdu to ogromny wydatek, podczas gdy wymiana niektórych części lub naprawa może skutecznie przedłużyć żywotność samochodu. Warto więc rozważyć założenie własnego sklepu z częściami samochodowymi oraz usługami naprawy. Aby prowadzić tego typu biznes, powinieneś znaleźć zaufanego dostawcę komponentów do samochodów. Ponadto warto przejść odpowiednie szkolenie zawodowe, potwierdzające umiejętności certyfikatem.
Wybierz system sprzedażowy idealny dla małego biznesu
Kiedy już zdecydujesz, jaki biznes otworzyć, powinieneś zadbać o nowoczesne rozwiązania, które usprawnią działanie Twojej firmy oraz pozwolą Ci czerpać atrakcyjne zyski. Przede wszystkim warto wybrać oprogramowanie sprzedażowe odpowiednie dla punktów handlowych i usługowych. System GoPOS pozwala realizować sprzedaż w zaledwie 3 kliknięciach, a także zapewnia szybkie procesowanie każdego rodzaju płatności. Ponadto oprogramowanie sprzedażowe umożliwia błyskawiczne dodawanie do asortymentu nowych produktów również z dala od lokalu.
Analizuj wyniki i podejmuj lepsze decyzje
Dzięki systemowi zarządzania biznesem w każdej chwili skontrolujesz wydajność swojego lokalu. Z oprogramowaniem do zarządzania wygenerujesz zaawansowane raporty ze sprzedaży, przeanalizujesz statystyki oraz przejrzysz je na dowolnym urządzeniu z dostępem do Internetu – również zdalnie, gdziekolwiek jesteś.
Kontroluj stany magazynowe
Prowadząc sklep detaliczny, warto stale kontrolować ilość produktów w magazynie, aby uzupełniać wszystkie braki na czas. Dzięki aplikacji magazynowej jest to możliwe! Zyskaj wgląd do danych na temat dokładnej ilości każdego z produktów, otrzymuj powiadomienia o kończącym się asortymencie i generuj szczegółowe raporty z wszystkimi danymi na temat zapasów.
Mały biznes z branży detalicznej jest w stanie przynieść zaskakujące zyski. Wystarczy, że wybierzesz odpowiedni pomysł oraz zadbasz o nowoczesne rozwiązania, które usprawnią działanie Twojej firmy. Jeśli interesują Cię tego typu narzędzia – skontaktuj się z nami.