Wróć

Kasy fiskalne online – od kiedy są obowiązkowe i dlaczego?

W 2023 r. kasy fiskalne są sprzedawane tylko w wersji online. W planach jest jeszcze kasa w wersji oprogramowania- tzw. wirtualna kasa fiskalna, którą można zainstalować na urządzeniu typu smartfon czy tablet. Na ten moment na rynku obowiązuje kasa fiskalna online, czyli stacjonarne urządzanie fiskalne umożliwiające przesyłanie danych do Centralnego Rejestru Kas poprzez połączenie internetowe. Sprawdź więcej szczegółów na temat obowiązku kas i dowiedz się w jaki nowoczesny system sprzedażowy warto zainwestować!

Kasy fiskalne wirtualne i online – co to takiego?

Wirtualne kasy fiskalne to kasy rejestrujące, które będą w przyszłości w formie oprogramowania zainstalowanego na komputerze, smartfonie lub innym urządzeniu, pozwalająca zarówno na rejestrowanie sprzedaży, jak i przesyłanie informacji do Centralnego Repozytorium Kas. Z systemem zintegrowana będzie mogła być drukarka, umożliwiająca drukowanie paragonów.

Kasy fiskalne online to nic innego, jak urządzenie fiskalne, także umożliwiające bezpośrednie przesyłanie danych z kasy do Centralnego Repozytorium Kas. Jak funkcjonuje to w rzeczywistości? Kasa rejestruje na bieżąco różne dane sprzedażowe, jak raporty dobowe, wydruki niefiskalne, paragony fiskalne czy dane o przeglądach.

Kasy fiskalne online same rejestrują sprzedaż. Możesz jednak jeszcze bardziej usprawnić wszystkie procesy swojego lokalu dzięki drukarce fiskalnej z odpowiednim systemem POS, z którym będzie kompatybilna. Dzięki temu zyskasz wiele dodatkowych funkcjonalności jak dostęp do zaawansowanych raportów, w tym sprzedażowych czy pracowniczych, wgląd do stanów magazynowych czy możliwość konfigurowania bazy towarów i usług zawierającej nawet do kilkuset tysięcy pozycji.

Oprogramowanie pozwala także na kompleksowe zarządzanie swoim punktem, w tym siecią lokali, zapewniając bezproblemową kontrolę większej liczby punktów. System wspomaga działanie lokali gastronomicznych – kawiarni, klubów czy mobilnych gastronomii jak food truck, a także biznesów detalicznych i usługowych.

Jak i gdzie można założyć kasę fiskalną online?

Przed rozpoczęciem ewidencji, należy zrealizować fiskalizację, która daje możliwość połączenia pozwalającego na przesyłanie danych między kasą a Centralnym Repozytorium Kas. Twoja kasa fiskalna online powinna uzyskać na wniosek producenta potwierdzenie Prezesa Głównego Urzędu Miar, w której zawarta zostanie opinia o spełnieniu warunków określonych w art. 111 ust. 6a ustawy o VAT.

Kasy fiskalne online – od kiedy? Obowiązek kasy fiskalnej online ustawodawcy wprowadzili etapami. Zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług oraz ustawą Prawo o miarach, wygaśnięcie homologacji dla kas z kopią papierową nastąpiło 31 sierpnia 2019 r., a dla kas z kopią elektroniczną 31 grudnia 2022 r. Z kasy fiskalnej zafiskalizowanej przed 31 grudnia 2022 r. można korzystać do momentu zapełnienia pamięci fiskalnej. Zmiany prowadzą więc do tego, aby kasy fiskalne od 2023 roku były wyłącznie w wersji online.

Co na temat kas online mówi Ministerstwo Finansów?

Ministerstwo Finansów reguluje kwestie związane z kasami fiskalnymi online poprzez przepisy prawa podatkowego. W Polsce obowiązujące przepisy dotyczące kas online zostały wprowadzone w 2019 roku, w celu usprawnienia systemu fiskalizacji i umożliwienia prowadzenia sprzedaży za pomocą nowoczesnych urządzeń. Ministerstwo Finansów uważa, że obecny system fiskalizacji nie jest dostosowany do realizacji centralnego raportowania transakcji, więc takie zdalne monitorowanie sprzedaży ma pomóc w uproszczeniu kontroli w obszarze działalności gospodarczej podatnika. W komunikacie z 29 czerwca 2022 r. Ministerstwo poinformowało o odroczeniu obowiązku integracji kas rejestrujących online z terminalem płatniczym z 1 lipca 2022 r. na 1 stycznia 2025 r. Warto zaznaczyć, że Ministerstwo Finansów stale monitoruje zmiany w zakresie kas fiskalnych i dostosowuje przepisy do potrzeb rynku. Warto na bieżąco śledzić zmiany w przepisach oraz korzystać z informacji udostępnianych przez Ministerstwo Finansów, aby zapewnić sobie legalne i skuteczne prowadzenie działalności gospodarczej.

Kto musi korzystać z kas fiskalnych online?

Według art. 111 ustawy o podatku od towarów i usług za pomocą kasy fiskalnej obowiązek kas fiskalnych dotyczy przedsiębiorców sprzedających towary lub świadczących usługi tym, którzy nie prowadzą własnej działalności gospodarczej. Są to m.in. budowlańcy, restauratorzy czy fryzjerzy. Warto wiedzieć, że można zostać zwolnionym z takiego obowiązku. Wystarczy, że dany przedsiębiorca dostarcza towar i usługi osobom fizycznym, które nie posiadają działalności gospodarczej i są zwolnione z ewidencjonowania. Usługi te zawarte zostały w załączniku dodanym do rozporządzenia.

Ceny

Kasa fiskalna online cena – to zapewne jedna z najczęściej wyszukiwanych fraz w sieci. Taki sprzęt można zakupić już nawet za ok. 1500 zł netto. Do swojego budżetu dla kasy online istotne jest, aby zawrzeć jeszcze koszt systemu sprzedażowego np. dla restauracji lub branży detalicznej, który zapewni wygodne zarządzanie oraz sprawną sprzedaż. Wynosi on ok. 60 lub 100 złotych miesięcznie w zależności od wybranej wersji oprogramowania. Warto pamiętać jednak, że inwestycja ta dosyć szybko się zwraca, dzięki kompleksowemu wsparciu działań biznesu na wielu poziomach.

Przyszła kasa fiskalna wirtualna, jak i obecne kasy online to inwestycja, która razem z systemem sprzedażowym oraz innymi, nowoczesnymi narzędziami dostępnymi na rynku skutecznie wspiera zarówno sprzedaż, jak i zarządzanie lokalem. Jeśli chcesz wprowadzić takie innowacyjne rozwiązania do swojego biznesu – zgłoś się do nas już teraz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *