Wróć
Managerka przegląda raporty

Raport miesięczny z kasy fiskalnej, a dobowy – jak je wygenerować?

W dzisiejszych czasach prowadzenie biznesu wymaga przestrzegania wielu przepisów i obowiązków podatkowych. Jednym z nich jest prowadzenie ewidencji sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej oraz składanie raportów z jej działalności. Jeśli więc w Twoim lokalu sprzedaż ewidencjonuje kasa fiskalna, raport dobowy i miesięczny musisz odpowiednio regularnie generować. Jak zrobić raport dobowy na kasie fiskalnej? Kiedy drukujemy raport miesięczny z kasy fiskalnej? W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na te pytania.

Raport dobowy z kasy fiskalnej – co to takiego i jak wykonać

Raport dobowy z kasy fiskalnej to ważny dokument, który musi być wygenerowany przez każdego przedsiębiorcę prowadzącego sprzedaż detaliczną. Jak wygląda raport dobowy? Kasa fiskalna pozwala na wydrukowanie dokumentu będącego podsumowaniem całodziennej działalności handlowej, w którym uwzględnione są wszystkie transakcje przeprowadzone za pośrednictwem kasy fiskalnej. Raport ten jest jednym z obowiązków podatkowych i jest niezbędny w przypadku kontroli skarbowej. 

Generowanie raportu dobowego

Aby wykonać raport dobowy w kasie fiskalnej, należy nacisnąć odpowiedni przycisk, który spowoduje wydrukowanie raportu. Gdy wydrukujesz raport dzienny kasy fiskalnej, powinieneś dokładnie przeanalizować jego zawartość. 

Raport miesięczny z kasy fiskalnej

Raport miesięczny z kasy fiskalnej to dokument, który przedsiębiorcy są zobowiązani złożyć w urzędzie skarbowym raz w miesiącu, zawierający informacje o sprzedaży dokonanej za pomocą kasy fiskalnej w danym okresie rozliczeniowym. Raporty miesięczne z kasy fiskalnej możemy wygenerować w kilku prostych krokach.  

Jak wydrukować raport miesięczny z kasy?

Jeżeli do ewidencji sprzedaży służy Ci kasa fiskalna, raport miesięczny obok raportu dobowego będzie kolejnym ważnym dokumentem, który regularnie musisz generować. W większości kas fiskalnych, aby wydrukować raport miesięczny, należy w menu drukowania raportów wybrać raport miesięczny, a następnie wprowadzić okres rozliczeniowy, dla którego chcemy wydrukować raport. Okres ten powinien być zgodny z miesiącem, za który dokonujemy rozliczenia. Kolejny krok to potwierdzenie wyboru, po którym kasa fiskalna wydrukuje raport miesięczny, który zawierać będzie podsumowanie całego miesiąca sprzedaży, liczby dokonanych transakcji, wysokości podatku należnego i inne informacje finansowe. Raport miesięczny podsumowuje wszystkie raporty dobowe. Jeśli więc dotychczas nie były drukowane raporty dobowe wówczas raport miesięczny wyjdzie zerowy. Wydrukowany raport z kasy fiskalnej miesięczny warto dokładnie przeanalizować.

Oprócz kwestii jak wydrukować raport z kasy fiskalnej, wielu przedsiębiorców zastanawia się, kiedy zrobić to najlepiej. Raport miesięczny z kasy fiskalnej powinno się zrobić na koniec każdego miesiąca. Dzięki temu mamy pełną kontrolę nad sprzedażą z danego okresu i dokładnie możemy prześledzić wszystkie transakcje dokonane w tym czasie. Jest to raport obowiązkowy i jak wskazuje prawo, można go wygenerować najwcześniej w pierwszym dniu nowego miesiąca. Najpóźniejszy dozwolony termin to 25 dzień kolejnego miesiąca. 

Raporty miesięczne i dobowe z kasy online

Już wiesz, jak zrobić raport miesięczny na kasie fiskalnej i jak wydrukować raport dobowy z kasy fiskalnej. Wyjaśniliśmy Ci także, kiedy drukujemy raport miesięczny. Aktualnie dostępne na rynku urządzenia fiskalne to kasy i drukarki online. Jeżeli więc w Twoim lokalu stoi kasa online, raport dobowy i miesięczny na takim urządzeniu wykonasz w kilku prostych krokach. Po zalogowaniu do systemu przejdź do sekcji z raportami lub historią transakcji. Z tego miejsca możesz wygenerować raport.

Bez względu na to, jaki system ma Twoja kasa fiskalna online, raport dobowy i miesięczny wygenerujesz niezwykle szybko i sprawnie, a analiza zawartych w nim danych pozwoli Ci sprawniej zarządzać biznesem. 

Co zrobić, gdy zapomniało się wydrukować raportu na czas?

Wielu przedsiębiorców zastanawia się, czy można wygenerować raport dobowy z kasy fiskalnej po terminie. Drukowanie raportów kasowych jest istotnym elementem prowadzenia ewidencji sprzedaży oraz spełnienia wymagań podatkowych.  Nie można więc drukować raportów za poprzedni okres – należy je generować zawsze na czas.

Raport dobowy i raport miesięczny – kasa fiskalna i nie tylko!

Raport dobowy i miesięczny możesz łatwo wygenerować w kilku prostych krokach. Również raport miesięczny z kasy fiskalnej po terminie bez problemu wydrukujesz na większości dostępnych na rynku modeli kas. 

Ważnych informacji na temat efektywności biznesu dostarczają także inne raporty, które pozwalają generować systemy POS. Wybierz zestaw z terminalem POS i drukarką fiskalną – zamiast tradycyjnej kasy oraz odpowiednim systemem sprzedażowym dla Twojego biznesu. Prowadząc sklep postaw na system obsługi sprzedaży detalicznej. Jeśli masz lokal gastronomiczny, możesz zdecydować się na oprogramowanie dla restauracji, oprogramowanie dla kawiarni lub oprogramowanie dla klubów i barów. Systemy te zapewniają szybką i sprawną sprzedaż w zaledwie 3 kliknięciach. Jeśli prowadzisz kilka punktów – sprawdź system do zarządzania siecią lokali. W każdego rodzaju biznesie do kontroli zapasów świetnie sprawdzi się system magazynowy.

Jeżeli jesteś zainteresowany tego typu nowoczesnymi rozwiązaniami – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *