Wróć
procesowanie płatności

Raport dobowy z terminala płatniczego krok po kroku

W dzisiejszych czasach posiadanie terminala płatniczego jest niezwykle ważne dla wielu przedsiębiorców. Dzięki niemu klienci mogą płacić kartą, co zwiększa wygodę i szybkość transakcji. Terminal płatniczy umożliwia również wygenerowanie raportów dobowych, które są niezbędne do prowadzenia biznesu. Jak wykonać raport dobowy? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

Czym jest raport dobowy?

Raport dobowy z terminala płatniczego to dokument, który przedstawia transakcje dokonane przez terminal płatniczy w ciągu jednego dnia. Co ważne, w Polsce istnieje obowiązek generowania raportów z terminala płatniczego. Zgodnie z przepisami prawa, każde przedsiębiorstwo, które korzysta z terminala płatniczego, jest zobowiązane do przechowywania raportów z transakcji dokonanych przez terminal. Przepisy te wynikają z faktu, że raporty z terminala płatniczego są ważnym źródłem informacji finansowych dla przedsiębiorstw oraz instytucji finansowych. Jeżeli więc w swoim lokalu masz terminal, raport dobowy musisz generować codziennie.

Raport dobowy z terminala płatniczego nazywany jest „zamknięciem dnia”. To dokument przedstawiający zestawienie transakcji przeprowadzonych przez terminal płatniczy w ciągu jednej doby. Raport ten jest wydawany automatycznie po zakończeniu dnia rozliczeniowego lub może być wygenerowany przez przedsiębiorcę ręcznie. Dokument zawiera informacje takie jak: ilość dokonanych transakcji, łączną kwotę transakcji, rodzaj kart płatniczych wykorzystanych do dokonania płatności, a także informacje o ewentualnych błędach w transakcjach. Po co drukuje się raport dobowy? Terminal płatniczy pozwala na wydrukowanie dokumentu umożliwiającego bieżącą kontrolę finansów, zarządzanie płatnościami, a także wykrywanie oszustw.

Jak wydrukować raport dobowy z terminala?

Wielu przedsiębiorców zastanawia się, jak wydrukować raport z terminala.  Możemy to zrobić bezpośrednio na POS w edycji naszego terminala – to najprostszy i najwygodniejszy sposób. Procedura wydruku raportu dobowego bezpośrednio z terminala płatniczego może jednak nieco różnić się w zależności od modelu terminala. Poniżej przedstawiamy ogólny opis kroków, które należy podjąć, jeżeli chcemy wydrukować raport z poziomu terminala:

1. Włóż papier termiczny do drukarki terminala. Upewnij się, że drukarka działa poprawnie.

2. Na ekranie terminala wybierz opcję „Raport dobowy” lub podobną. Często znajduje się ona w menu głównym.

3. Wybierz datę, dla której chcesz wygenerować raport dobowy. W większości terminali możesz wybrać również zakres godzin, dla którego chcesz wygenerować raport.

4. Terminal rozpocznie generowanie raportu dobowego. Może to chwilę zająć.

5. Po zakończeniu generowania raportu terminal wydrukuje raport na papierze termicznym. Możesz również wybrać opcję „Podgląd” na ekranie terminala, aby zobaczyć raport przed wydrukiem.

6. Sprawdź, czy raport jest poprawny i zawiera wszystkie potrzebne informacje.

7. Jeśli raport jest poprawny, wyjmij wydruk z drukarki i przechowuj go w bezpiecznym miejscu.

W przypadku problemów z tym, jak zrobić raport dobowy na terminalu, warto przejrzeć instrukcję obsługi urządzenia lub skontaktować się z producentem bądź dostawcą usług płatniczych.

Sprawne płatności i przydatne raporty dzięki integracji

Systemy POS zapewniają integracje z terminalami płatniczymi, dzięki czemu procesowanie płatności staje się znacznie prostsze i szybsze. Integracja z GoPOS pozwala na przyjmowanie płatności każdą metodą, co z pewnością docenią wszyscy klienci lokalu. Kwota transakcji jest wyświetlana bezpośrednio na terminalu, co ogranicza niepotrzebne pomyłki przy ręcznym wpisywaniu wartości. Oprogramowanie zapewnia także dostęp do przydatnych raportów – między innymi raportu z metod płatności, który pozwala na kontrolę danych dotyczących wszystkich transakcji z podziałem na metody opłacania rachunków.

klient opłaca zamówienie

Zapomniałeś wydrukować raportu, co teraz?

Wielu przedsiębiorcom zdarza się zapominać o wydrukowaniu raportu na czas. W takiej sytuacji pojawia się pytanie – jak wydrukować raport z terminala z poprzedniego dnia? W większości przypadków istnieje możliwość wygenerowania raportu z wcześniejszych transakcji lub działań wykonanych na terminalu. Możesz skontaktować się z dostawcą usług płatniczych lub producentem terminala, aby uzyskać więcej informacji na temat odzyskiwania raportów lub wydruku z wcześniejszych transakcji.

Jeśli zależy ci na uzyskaniu raportu dobowego, warto pamiętać, że w niektórych terminalach istnieje możliwość wygenerowania raportu z kilku ostatnich dni. Możesz spróbować skorzystać z tej opcji, aby uzyskać potrzebne informacje.

W każdym przypadku ważne jest, aby pamiętać o regularnym generowaniu raportów z terminala płatniczego i ich przechowywaniu w bezpiecznym miejscu. Dzięki temu będziesz miał dostęp do ważnych informacji o transakcjach i płatnościach, co ułatwi zarządzanie finansami w Twojej firmie.

Terminal płatniczy – raport dobowy teraz wygenerujesz bez problemu!

Wyjaśniliśmy Ci, jak wykonać raport dobowy. Warto zapamiętać instrukcję, jak zrobić raport dobowy na terminalu – regularne generowanie tych dokumentów to nie tylko prawny obowiązek, ale także ważny element skutecznego zarządzania finansami biznesu. Terminale płatnicze mogą być zintegrowane z systemem sprzedażowym, a dzięki integracji możliwe jest wydrukowanie zamknięcia dnia z poziomu aplikacji GoPOS. W zależności od typu prowadzonego przez Ciebie lokalu, w GoPOS możesz wybrać oprogramowanie dla restauracji, system obsługi sprzedaży detalicznej, oprogramowanie dla kawiarni lub system do zarządzania siecią lokali.

Jeżeli jesteś zainteresowany tego typu nowoczesnymi rozwiązaniami dla biznesu – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *