Wróć

Customer Experience – nie tylko na stronie, ale także i w restauracji

Klienci nieustannie oczekują coraz lepszej obsługi, a pozytywne doświadczenia to dla nich priorytet. W dzisiejszych czasach, gdy konkurencja jest zwiększona, wyróżnienie się na rynku może być trudne. Dlatego właśnie tak ważne jest, aby zapewnić najlepsze doświadczenie konsumentom, od momentu pierwszego kontaktu klienta z lokalem na stronie internetowej, po opuszczenie restauracji. Z tego artykułu dowiesz się, jak skutecznie zadbać o każdy etap Customer Experience w swojej gastronomii. 

Customer Experience – co to takiego?

Customer Experience, w skrócie CX, to pojęcie odnoszące się do wszystkich interakcji, jakie klienci mają z marką, produktem lub usługą, włącznie z ich emocjami, oczekiwaniami i wrażeniami wynikającymi z tych interakcji. Customer Experience to całokształt doświadczenia klienta, które obejmuje każdy punkt kontaktu z marką, począwszy od pierwszego kontaktu z produktem lub usługą, aż do momentu zakończenia transakcji.

W dzisiejszych czasach Customer Experience ma ogromne znaczenie dla sukcesu biznesowego, ponieważ klienci coraz bardziej kierują się swoimi emocjami i doświadczeniami przy podejmowaniu decyzji zakupowych. Dlatego firmy muszą poświęcić dużo uwagi na tworzenie pozytywnych wrażeń klientów, aby zyskać ich zaufanie i lojalność.

CX może być mierzony różnymi wskaźnikami, takimi jak poziom satysfakcji klientów, ilość powtórnych zakupów, polecania produktu lub usługi innym oraz opinie i oceny na platformach internetowych.

Czym wyróżnia się Customer Experience w restauracji?

Customer Experience w restauracji odnosi się do całkowitego doświadczenia klienta podczas wizyty w restauracji, włącznie z atmosferą, obsługą, jakością jedzenia i napojów, a także procesem zamawiania i płatności. To wszystko wpływa na odczucia klienta i decyduje o tym, czy będzie on chętny do powrotu do restauracji i polecania jej innym. Warto zadbać o odczucia klienta jeszcze przed jego wizytą w lokalu. Konsumenci zwykle najpierw wyszukują interesujące ich miejsca w Internecie, a ich odbiór może mieć kluczowe znaczenie w wyborze lokalu.

Pierwsze wrażenie, czyli wirtualny wizerunek restauracji 

W dzisiejszych czasach pierwszy kontakt klienta z lokalem najczęściej następuje nie bezpośrednio w lokalu, lecz w przestrzeni wirtualnej. Konsumenci wyszukują informacje na temat restauracji, czytają opinie innych klientów, a także chcą zapoznać się z menu przed dokonaniem rezerwacji, odwiedzeniem restauracji lub zamówieniem online.

Dlatego strona internetowa lokalu powinna być łatwa w obsłudze i dobrze zaprojektowana, aby klienci mogli łatwo znaleźć potrzebne informacje, takie jak godziny otwarcia, menu, ceny i lokalizacja. Strona powinna również być responsywna i dostosowywać się do różnych urządzeń, takich jak telefony komórkowe i tablety, aby klienci mogli łatwo korzystać z niej na każdym urządzeniu. Stronę warto także właściwie wypozycjonować za pomocą SEO, aby była widoczna w jak najwyższych wynikach wyszukiwania. Nie zapominaj także o stronie z zamówieniami online. Dzięki GoOrder stworzysz własny, spersonalizowany wizualnie sklep online. Narzędzie pozwala dodawać opisy i zdjęcia do produktów, a także w prosty sposób modyfikować wygląd strony.

Profile w social mediach również odgrywają ważną rolę w Customer Experience. Restauracje mogą korzystać z różnych platform, takich jak Facebook, Instagram, Twitter czy LinkedIn, aby promować swoją markę, dzielić się zdjęciami i opiniami klientów, a także informować o aktualnych promocjach i wydarzeniach. To daje klientom możliwość łatwego i szybkiego kontaktu z restauracją, co może wpłynąć na ich decyzję o wyborze danego miejsca.

Wyjątkowy wystrój i niepowtarzalna atmosfera

Atmosfera jest jednym z kluczowych elementów Customer Experience w restauracji. Dobrze zaprojektowana restauracja z odpowiednim oświetleniem, dekoracjami i muzyką może wpłynąć na nastrój klienta i uczynić go bardziej skłonnym do pozytywnych odczuć. Jednakże, atmosfera musi być dostosowana do typu restauracji i preferencji grupy docelowej klientów.

Profesjonalna obsługa klienta

Kolejny niezwykle istotny element Customer Experience w restauracji to obsługa klienta. Kelnerzy i inne osoby pracujące w lokalu powinny być przyjazne i uprzejme, a jednocześnie profesjonalne. Powinni być gotowi do pomocy i udzielania odpowiedzi na pytania klientów. Należy pamiętać, że klienci wchodząc do restauracji szukają relaksu i rozrywki, a przyjazna atmosfera i uśmiechnięty personel są kluczowe dla stworzenia pozytywnego doświadczenia.
Narzędziem, które pozwoli usprawnić i podnieść jakość obsługi klienta w Twoim lokalu jest Mobilny Kelner. Rozwiązanie pozwala pracownikom przyjmować zamówienia bezpośrednio przy stolikach za pomocą nowoczesnych tabletów. Kelnerzy mogą także zaprezentować klientom zdjęcia potraw na urządzeniach, co umożliwi im łatwiejszy wybór najlepszego dania dla siebie. Zamówienia przyjmowane na tabletach są błyskawicznie przesyłane do kuchni, dzięki czemu obsługa klienta staje się zdecydowanie szybsza, a jednocześnie bardziej profesjonalna.

kelnerzy z tabletem

To, co najważniejsze – smaczne posiłki

Szczególne znaczenie dla CX w restauracji ma jakość serwowanych dań. Właściciele restauracji powinni zwracać szczególną uwagę na jakość surowców oraz na sposób przyrządzania posiłków, ponieważ wpływa to na zadowolenie klienta i jego decyzję o powrocie. Oprócz tego, menu powinno być dobrze zbilansowane i dopasowane do preferencji grupy docelowej. Niezwykle ważny jest także estetyczny sposób podania – kompozycja wizualna potrawy, odpowiednio dobrane składniki i współgrające ze sobą aromaty sprawią, że klienci zapamiętają posiłek w Twoim lokalu na długi czas.

Dla finalnych wrażeń i zadowolenia klienta z posiłku ważny jest także sam proces przygotowania dania. Pracę kucharzy skutecznie usprawni system KDS. Narzędzie pozwala wyświetlać przyjmowane zamówienia na ekranie umieszczonym w kuchni oraz łatwo zmieniać ich statusy podczas kolejnych etapów przygotowania. Rozwiązanie umożliwia także wysyłanie kelnerom powiadomień o posiłku gotowym do odbioru. Dzięki tym funkcjonalnościom znacznie przyspieszysz proces przygotowania dań w swoim lokalu oraz zminimalizujesz ryzyko błędów w zamówieniach, co przełoży się na pozytywne wrażenia klientów z wizyty w Twojej restauracji. 

Ostatni etap doświadczenia – proces płatności

Płatność za zamówienie to etap kończący doświadczenie klienta w Twoim lokalu. Mimo to wcale nie jest mniej ważny. Jeżeli przykładowo zmusimy gości do długiego oczekiwania na możliwość opłacenia posiłku z pewnością nie opuszczą lokalu w pełni zadowoleni. Ogromne znaczenie ma także wybór dostępnych metod oraz płynność ich procesowania. Sprawne przyjmowanie każdego rodzaju płatności zapewnia oprogramowanie GoPOS wraz z integracją z terminalem płatniczym. Dzięki niej nie musisz ręcznie wpisywać wartości rachunku, co ogranicza ryzyko pomyłek, a proces procesowania płatności zajmie zaledwie kilka sekund.

Zatrzymaj klientów na dłużej dzięki programom lojalnościowym

Dla pozytywnego Customer Experience istotne są nie tylko wrażenia przed i w trakcie wizyty w lokalu. Ważne jest także budowanie i utrzymywanie relacji z gośćmi, w czym pomogą Ci programy lojalnościowe dla klientów. Twórz karty stałego klienta upoważniające do atrakcyjnych zniżek, generuj kody rabatowe, organizuj promocje na wybrane dni tygodnia i urządzaj wyjątkowe konkursy, aby zatrzymać stałych i skutecznie powiększać grono nowych klientów.

Wszystkie opisane elementy, razem składają się na doskonałe doświadczenie klienta w restauracji. Aby osiągnąć sukces i wyróżnić się na rynku gastronomicznym, warto zainwestować w nowoczesne rozwiązania dla biznesu, które pozwolą zapewnić gościom jeszcze lepsze wrażenia w lokalu. Jeśli jesteś zainteresowany takimi narzędziami – skontaktuj się z nami.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *