Wróć

Jak przygotować biznesplan dla restauracji? Sprawdź na przykładzie!

Własna restauracja może okazać się niezwykle dochodowym pomysłem na biznes, jednak jak każde inne przedsięwzięcie – wymaga bardzo dokładnego przygotowania. Podstawą, która pozwoli Ci zbudować solidny fundament dla Twojej przyszłej restauracji jest biznesplan. Z tego artykułu dowiesz się, dlaczego warto go stworzyć oraz jak krok po kroku zrobić taki plan. Znajdziesz także gotowy, przykład, który ułatwi Ci przygotowanie własnego.

Biznesplan – czym jest dokładnie?

Biznesplan jest dokumentem określającym cele dla danej firmy oraz sposoby ich osiągnięcia. Jego głównym zadaniem jest pełna organizacja uruchomienia biznesu, a także określenie sposobu bieżącego prowadzenia firmy i perspektyw na jej rozwój. 

Dlaczego powinieneś napisać biznesplan?

Doświadczeni właściciele biznesów – także tych gastronomicznych, lecz nie tylko – uważają biznesplan za podstawowy harmonogram działania, który pozwala wdrażać cele w rzeczywistość. Stworzenie takiego planu umożliwia weryfikację założeń z realnymi możliwościami – zapewnia to jasne szacunki powodzenia Twojego biznesu oraz identyfikację różnego rodzaju zagrożeń. Co ważne – jeżeli będziesz szukać inwestorów lub starać się o dotację, biznesplan będzie dla Ciebie niezbędny. W takich przypadkach w szczególności warto przyłożyć się do przygotowania planu – im będzie lepszy, tym większe szanse na pozyskanie funduszy. Ponadto biznesplan pozwala działać w zorganizowany sposób. W takim dokumencie musisz przedstawić same konkretne informacje, co zdecydowanie ułatwi Ci rozpoczęcie działalności, lecz nie tylko. Warto pamiętać, że biznesplan powinien być ciągle żywym dokumentem, do którego będziesz często wracać i weryfikować to, co udało Ci się osiągnąć. 

Przydatne wskazówki na start

Co powinieneś wiedzieć, zanim rozpoczniesz przygotowywanie swojego biznesplanu? Sprawdź porady specjalisty w zakresie opracowywania biznesplanów – Jana Braatz, właściciela firmy Biz Planner.

– Definiuj swoje cele: Określ jasno swoje cele biznesowe, zarówno krótko- jak i długoterminowe. To pomoże Ci skoncentrować się na najważniejszych krokach i podjąć właściwe decyzje.

– Badaj rynek: Przeprowadź dogłębną analizę rynku, zidentyfikuj konkurencję i zrozum potrzeby i oczekiwania klientów. To pozwoli Ci na dostosowanie oferty i znalezienie unikalnego miejsca na rynku. Możesz posiłkować się też konkurencją zagraniczną, być może wprowadzili funkcjonalności niewykorzystywane jeszcze w Twoim kraju.

– Planuj finanse: Szacuj koszty startowe, bieżące wydatki i przychody. Przygotuj prognozy finansowe na przyszłe lata. To pomoże Ci ocenić opłacalność biznesu i skutecznie zarządzać finansami. Bardzo przydatnym narzędziem będzie tutaj Próg rentowności.

– Buduj sieć kontaktów: Rozwijaj relacje biznesowe z innymi przedsiębiorcami, mentorami i ekspertami w branży. Mogą oni zapewnić cenne wsparcie, wiedzę i możliwości współpracy.

– Ustal strategię marketingową: Określ, jak dotrzeć do swojej docelowej grupy klientów i jak promować swoje produkty lub usługi. Skonstruuj spójny plan marketingowy, uwzględniając różne kanały promocji i dostosuj formę przekazywania informacji do danej platformy.

– Monitoruj i dostosowuj: Regularnie oceniaj swoje postępy, analizuj wyniki i reaguj na zmieniające się warunki rynkowe. Bądź elastyczny i gotowy na wprowadzenie zmian w biznesie, gdy to konieczne.

– Włóż czas w przygotowanie biznesplanu: Biznesplan to fundament Twojego przedsięwzięcia. Poświęć czas na dokładne opracowanie strategii, celów, analizy rynku i finansów. To kluczowy dokument dla sukcesu biznesowego. Jeżeli zależy Ci na opracowaniu bez strachu o pominięcie kluczowych aspektów – zdaj się na profesjonalistów w tej dziedzinie.

Pamiętaj, że biznesplan to narzędzie do planowania i zarządzania. Regularnie go aktualizuj, dostosowując go do zmieniających się warunków rynkowych i celów biznesowych. Bądź elastyczny i otwarty na naukę. Powodzenia w Twojej przedsiębiorczej podróży!

Twój biznesplan krok po kroku

Teraz wyjaśnimy Ci, z jakich elementów powinien składać się biznesplan. Przejdziemy krok po kroku przez wszystkie sekcje podpowiadając, co należy  uwzględnić w każdej z nich. Przy każdym z etapów znajdziesz wskazówkę od Biz Planner.

Streszczenie

Streszczenie to nic innego, jak skrócona wersja biznesplanu. Pamiętaj, że nie jest to wstęp do właściwego dokumentu – streszczenie powinieneś napisać dopiero po przygotowaniu biznesplanu. Ta część składa się z:

1. Wskazania wizji i misji

2. Opisu koncepcji lokalu

3. Opisu tego, co wyróżnia Twój pomysł i dlaczego odniesie on sukces

4. Opisu pomysłu na realizację planu

5. Krótkiej prognozy kosztów

6. Opisu oczekiwanego zwrotu inwestycji.

Pamiętaj, aby w streszczeniu podawać jedynie konkretne, zwięzłe informacje. Nie wchodź w szczegóły – one znajdują się we właściwym biznesplanie. Streszczenie powinno składać się maksymalnie z 600 słów lub inaczej, 1-2 stron. Dobrym sposobem na stworzenie przejrzystego, zwięzłego streszczenia jest stosowanie wypunktowań. 

 

Wskazówka eksperta:

Opisz jasno swoją wizję i misję biznesu, aby pokazać cel i wartości, jakie chcesz przekazać swoim klientom. Zastanów się dobrze, ponieważ z tymi wartościami będą identyfikowali Cię klienci.

Wyjaśnij, co wyróżnia Twój pomysł i dlaczego ma potencjał odnieść sukces na rynku. Skup się na mocnych stronach i przewagach konkurencyjnych.

Przedstaw krótko, jak zamierzasz zrealizować swój pomysł i osiągnąć cele. Skup się na kluczowych etapach i strategii działania.

Prognozuj koszty zwięźle, ale dokładnie, aby pokazać, że jesteś świadomy finansowej strony projektu. Wskazuj również oczekiwany zwrot z inwestycji. Streszczenie powinno być zwięzłe i konkretne. Stosuj wypunktowania, aby uczynić streszczenie przejrzystym i łatwym do zrozumienia.

Opis restauracji

Ten element planu polega na stworzeniu dokładnego opisu działalności, którą zamierzasz rozpocząć. Dobry opis restauracji powinien zawierać następujące elementy:

1. Twoja misja – po co będzie działać Twoja restauracja?

2. Twoja wizja – co zamierzasz osiągnąć w perspektywie roku, dwóch i pięciu lat.

3. Struktura – jakiego rodzaju firmę chcesz założyć – wskazanie formy prawnej.

4. Koncepcja – opis samego pomysłu na lokal, czyli:

 • Nazwa.
 • Rodzaj usług gastronomicznych, realizowanych na miejscu i na wynos.
 • Lokalizacja – gdzie dokładnie i dlaczego?

5. Stylistyka – elementy takie, jak dekoracje, kolorystyka, klimat lokalu.

6. Sposoby realizacji zamówień – na miejscu, w dostawie, na wynos.

7. Czas pracy – w jakich godzinach będzie działać lokal i dlaczego w tych?

8. Oferta

 • Rodzaj kuchni.
 • Projekt menu – może to być jedynie przykład, zarys karty dań, którą później rozbudujesz, jednak to ważny element, którego nie możesz pominąć – atrakcyjne menu to klucz do sukcesu restauracji. Dowiedz się więcej na temat inżynierii menu
 • Kilka najważniejszych wyróżników od konkurencji.

 

Wskazówka eksperta:

Dopasuj design do koncepcji: Design wnętrza restauracji powinien odzwierciedlać wybraną koncepcję. Wybierz odpowiedni styl dekoracji, kolory, oświetlenie i meble, które podkreślą unikalny charakter lokalu. Staraj się tworzyć spójną atmosferę, która zachęci gości do powrotu.

Skomponuj menu: Koncepcja lokalu często jest ściśle powiązana z menu. Dobierz dania, które pasują do określonej kuchni i które będą odpowiadały oczekiwaniom Twojej grupy docelowej. Pamiętaj o różnorodności, ale jednocześnie skup się na jakości i autentyczności potraw.

Twórz unikalne doświadczenia: Współczesne restauracje często stawiają na dostarczenie klientom nie tylko pysznego jedzenia, ale również unikalnych doświadczeń. Możesz rozważyć organizację tematycznych wieczorów, degustacji z szefem kuchni, czy specjalnych wydarzeń kulinarnych. To pomoże wyróżnić Twoją restaurację na tle konkurencji.

Analiza otoczenia

W tym miejscu powinieneś skupić się na 2 istotnych aspektach – analizie rynku i analizie konkurencji. 

1. Analiza rynku

W ramach tego elementu określ:

 • Docelową grupę klientów – wskaż dane demograficzne osób w lokalizacji Twojego biznesu, jakie są ich zainteresowania, jak lubią spędzać czas i jakie mają oczekiwania. Oszacuj także wielkość takiej grupy.
 • Potrzeby lokalnego rynku – określ, czego potrzebuje rynek, na który wkraczasz oraz w jaki sposób Twój biznes je zaspokoi.
 • Rynkowe trendy – zbierz rzetelne dane na temat trendów pojawiających się na rynku gastronomicznym, aby udowodnić, że wybrana przez Ciebie koncepcja wyjdzie im naprzeciw.

2. Analiza konkurencji

Kolejny istotny element to analiza konkurencji. Polega ona na:

 • Określeniu wszystkich konkurencyjnych lokali gastronomicznych w okolicy.
 • Określeniu szacunków ich zarobków i ilości zamówień. 
 • Analizie oferty – jakie serwują dania i jakie mają ceny?
 • Analizie działań marketingowych.
 • Określeniu przewagi konkurencyjnej – co wyróżni Twój lokal na tle konkurencji?

Aby przeprowadzić dokładną, rzetelną analizę Twoich konkurentów, warto zbadać ich bezpośrednio – a więc samodzielnie odwiedzić ich lokale. 

Warto w tym miejscu przeprowadzić także analizę SWOT. Nazwa tej techniki pochodzi od pierwszych liter czterech angielskich słów: S – Strengths, czyli mocne strony, W – Weaknesses, czyli słabe strony, O – Opportunities, czyli szanse oraz T – Threats, czyli zagrożenia. Dodatkowo każdy z tych elementów warto podzielić na te zewnętrzne i wewnętrzne, a całość przygotować w tabeli.  

PozytywneNegatywne
Czynniki wewnętrzneMocne strony:
-
-
-
Słabe strony:
-
-
-
Czynniki zewnętrzneSzanse:
-
-
-
Zagrożenia:
-
-
-

 

Wskazówka eksperta:

Analiza SWOT jest potężnym narzędziem do oceny wewnętrznych mocnych i słabych stron, a także zewnętrznych szans i zagrożeń, związanych z Twoim nowym biznesem gastronomicznym. Pozwala ona lepiej zrozumieć konkurencyjne środowisko i dostarcza cennych informacji, które pomogą Ci opracować skuteczną strategię.

Mocne strony (Strengths):
Identyfikuj i zapisz mocne strony Twojej restauracji. To może być na przykład wyjątkowy przepis na potrawę, wykwalifikowany personel, unikatowe wystroje wnętrz czy dogodna lokalizacja. Staraj się być szczegółowy, podając konkretne cechy, które dają Twojej restauracji przewagę konkurencyjną.

Słabe strony (Weaknesses):
Równie ważne jest rozpoznanie słabych punktów Twojego biznesu. To mogą być np. ograniczony budżet na marketing, brak doświadczenia w prowadzeniu restauracji lub ograniczony wybór menu. Wskazanie tych obszarów pozwoli Ci podjąć działania mające na celu poprawę i wyeliminowanie potencjalnych problemów.

Szanse (Opportunities):
Przeanalizuj otoczenie zewnętrzne, aby zidentyfikować szanse, które mogą się pojawić. To mogą być np. rosnące zainteresowanie zdrową żywnością w Twoim regionie, organizacja lokalnych wydarzeń czy nowe trendy kulinarne. Wykorzystaj te szanse, aby przyciągnąć nowych klientów i zwiększyć popularność Twojej restauracji.

Zagrożenia (Threats):
Nie zapominaj również o potencjalnych zagrożeniach dla Twojego biznesu. To mogą być np. rosnąca konkurencja w okolicy, zmiany w przepisach zdrowotnych czy zmieniające się preferencje konsumentów. Rozważanie tych zagrożeń pozwoli Ci lepiej przygotować się na ewentualne trudności i podejmować odpowiednie działania prewencyjne.

Analiza kosztów

Element planu polegający na analizie kosztów to inaczej plan inwestycji na Twoją restaurację. Musisz w nim wskazać wszystkie koszty niezbędne do rozpoczęcia działalności, a także rozpiskę wydatków na pierwszy rok funkcjonowania lokalu. Taka analiza dzieli się na:

1. koszty inwestycyjne – czyli te na rozpoczęcie działalności. Wśród nich należy zawrzeć:

 • Wynajem bądź zakup lokalu.
 • Prace remontowe oraz dostosowujące nieruchomość do potrzeb biznesu.
 • Kupno wyposażenia i mebli do sali restauracyjnej – tutaj musisz pamiętać o uwzględnieniu wydatków takich jak krzesła, stoły, dekoracje, bufet, oświetlenie oraz ewentualnie stroje dla kelnerów. 
 • Kupno wyposażenia kuchni restauracyjnej – w tym aspekcie uwzględnij koszty kuchenki, piekarnika, lodówek i zamrażarek, zmywarki, robota kuchennego, blendera i miksera, wszystkie naczynia, patelnie i garnki, a także sztućce i stroje dla kucharzy. 
 • System i sprzęt do obsługi sprzedaży – w tej części musisz uwzględnić opłatę za oprogramowanie POS i urządzeń niezbędnych do jego obsługi, takich jak terminale POS, drukarki fiskalne, terminale płatnicze, szuflady kasowe. W zależności od tego, jak duży lokal chcesz prowadzić, oszacuj ilu punktów sprzedażowych będziesz potrzebować. 
 • Zakup środków czystości.
 • Koszty wynikające z regulacji prawnych – w tym miejscu uwzględnij koszty przygotowania dokumentacji HACCP i regulaminów.
 • Koszty marketingowe – strona internetowa lokalu obsługująca zamówienia online, przygotowanie logo, ulotek, potykaczy, graficzne opracowanie karty dań. 
 • Koszty uzyskania niezbędnych pozwoleń – np. na sprzedaż alkoholu. 
 • Opłaty za zewnętrzne szkolenia – np. kurs baristy, barmana.

2. Koszty operacyjne – niezmienne miesięczne koszty, wśród których musisz uwzględnić:

 • Jeśli nie kupiłeś nieruchomości – opłaty za wynajem.
 • Wypłaty dla całego zespołu – tutaj musisz uwzględnić wszystkie osoby, które będą pracować w Twoim lokalu – od szefa kuchni, po osoby odpowiedzialne za zmywanie. 
 • Koszty za rachunki – prąd, woda i gaz.
 • Koszty składników do przygotowywania potraw i napojów.
 • Koszty usług – np. obsługi oprogramowania POS, sprzątania, zamówień online.
 • Koszty związane z utrzymaniem sprzętu. 
 • Ubezpieczenie nieruchomości oraz całego wyposażenia.
 • Ubezpieczenia pracownicze.
 • Bieżące koszty marketingowe – reklamy, papierowe materiały marketingowe, pozycjonowanie pod kątem SEO, obsługa social mediów. 
 • Podatki.

 

Wskazówka eksperta: 

Analiza kosztów to ważny element biznesplanu restauracji. Zawsze pozostaw pewną rezerwę finansową na nieprzewidziane wydatki i trudności w początkowym okresie prowadzenia restauracji. Dobrze jest, by była na poziomie 5-10% wartości kosztów w danym okresie.

Nie wahaj się poprosić o radę i wsparcie od doświadczonych restauratorów. Mogą oni podzielić się swoimi doświadczeniami i ostrzec Cię przed potencjalnymi pułapkami.

Pamiętaj, że precyzyjna i realistyczna ocena kosztów inwestycyjnych i prowadzenia restauracji jest niezbędna do zapewnienia stabilnej i zyskownej działalności. Dokładne przygotowanie finansowe pomoże Ci uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek i lepiej zarządzać swoim nowym biznesem.

Prognoza finansowa

W tym miejscu przedstawisz przewidywania co do tego, jak będzie wyglądać sytuacja finansowa Twojego biznesu. Kluczowe elementy takiej prognozy to:

1. Rachunek zysków i strat – bazując na informacjach takich, jak wielkość biznesu, docelowi klienci, food cost oraz wielkość sprzedaży, oszacujesz wartość sprzedaży. Kolejny krok to zestawienie otrzymanej wartości z kosztami – w ten sposób uzyskasz rachunek zysków i strat. Taką prognozę warto przygotować w tabeli – zapewni to przejrzystość zestawienia danych. Dowiedz się więcej o rachunku zysków i strat

2. Próg rentowności – w analizie progu rentowności powinieneś uwzględnić, jaki przychód musisz uzyskać, aby po odliczeniu kosztów stałych i operacyjnych – osiągnąć rentowność

3. Analiza wrażliwości – najprościej mówiąc – opiera się na oszacowaniu opłacalności biznesu. Polega ona na przewidywaniu ewentualnych problemów, które mogą wpływać na Twoją działalność (np. utrata istotnych pracowników), wskazaniu jak takie wydarzenia odbiją się na Twoim biznesie, a także określeniu sposobów reagowania i przeciwdziałania. Dzięki takiej analizie będziesz gotowy na różnego rodzaju ryzyko, z którym musisz się liczyć rozpoczynając własną działalność. Zestawienie najlepiej jest przygotować w tabeli. 

 

Wskazówka eksperta:

Stosuj zasadę ostrożności. Dobra porada księgowa brzmi „lepsze zyski niedoszacowane niż przeszacowane. Lepsze koszty przeszacowane niż niedoszacowane.” Stosowanej tej zasady uchroni Cię przed nadmiernym optymizmem związanym z nowym przedsięwzięciem.

Przeprowadź analizę konkurencji, aby dowiedzieć się, jakie są średnie przychody i koszty w branży restauracyjnej. To pozwoli Ci lepiej zrozumieć rynek i ocenić swoje potencjalne wyniki finansowe. Możesz to zrobić odwiedzając konkurentów przez 7 dni w tygodniu o różnych godzinach weryfikując ilość gości, średnią wartość zamówienia.

Personel

Bez odpowiedniego personelu Twój biznes nie będzie działać. Dlatego kolejnym, istotnym elementem Twojego planu powinien być opis tego, jak będzie wyglądać Twój team. W takim opisie wyróżnij podział na założycieli i pracowników.

1. Założyciele – wymień wszystkie osoby rozpoczynające działalność, opisz ich doświadczenie zawodowe i najważniejsze osiągnięcia. Ten element opisu zespołu będzie ważny, jeżeli chcesz otrzymać dofinansowanie od inwestorów. Przedstawiając dokładnie twórców biznesu, wzbudzisz ich zaufanie, a w konsekwencji – łatwiej uzyskasz dofinansowanie.

2. Pracownicy – w tym aspekcie musisz przemyśleć, jakiego rodzaju pracowników będziesz potrzebować przez cały czas – jak kucharzy, a których wyłącznie od czasu do czasu – np. ekipy sprzątającej. Spisz wszystkie stanowiska, które będą potrzebne do działania Twojego biznesu, określ ich zakres obowiązków, przedział wynagrodzenia jaki możesz zaoferować, a także typy umów.

 

Wskazówka eksperta:

Na początku dokładnie zdefiniuj funkcje i role, których potrzebujesz w swojej restauracji. Upewnij się, że każda rola ma swoje unikalne zadania i odpowiedzialności.

Utwórz hierarchię zarządzania, zaznaczając najważniejsze stanowiska na szczycie. Zazwyczaj rozpoczyna się od właściciela/restauratora, a następnie kierowników działów, takich jak kuchnia, obsługa i finanse. Dla mniejszych restauracji można rozważyć mniej skomplikowaną strukturę.

Rozpisz system funkcjonowania Twojej firmy określając procesy takie jak: zatowarowanie, bieżąca obsługa zamówień, podanie posiłków itd., następnie dopracuj, który pracownik będzie odpowiedzialny za dany proces.

Sporządź szczegółowe opisy stanowisk dla każdej roli. Opisz zadania, odpowiedzialności, zakres decyzyjny i wymagane umiejętności. Dzięki temu potencjalni pracownicy będą mieli jasny obraz tego, czego od nich oczekujesz.

Bądź gotów na ewentualne zmiany w strukturze zatrudnienia w miarę rozwoju Twojej restauracji. Z czasem może okazać się, że pewne role są bardziej potrzebne lub wymagane niż pierwotnie zakładano.

Strategia marketingowa

W planie marketingowym powinieneś uwzględnić wszystko, co pozwoli Ci dotrzeć do wcześniej określonej grupy klientów. Warto przede wszystkim zawrzeć w tym miejscu elementy takie, jak:

1. Elementy identyfikacji marki – hasło reklamowe, logo, kolorystyka.

2. Budowa strony internetowej, a także to czy będzie obsługiwać zamówienia online

3. Marketing offline – papierowe materiały reklamowe, banery, wydarzenia.

4. Marketing online – pozycjonowanie SEO, social media, blog, newsletter, narzędzia do obsługi reklam internetowych – Google Ads i Facebook Ads, wizytówka Google, kampanie marketingowe.

5. Program lojalnościowy.

6. Promocje.

 

Wskazówka eksperta:

Bądź aktywny w zbieraniu opinii od klientów. Pytaj ich o ich doświadczenia i uwagi. Pozytywne opinie możesz wykorzystać w promocji Twojej restauracji, a negatywne pomogą Ci zidentyfikować obszary do poprawy.

Regularnie monitoruj skuteczność swojej strategii marketingowej. Analizuj dane dotyczące ruchu na stronie internetowej, interakcji na mediach społecznościowych i efektywności kampanii reklamowych. Dzięki temu będziesz mógł dostosować swoje działania w miarę potrzeby.

Współpracuj z lokalnymi influencerami lub blogerami kulinarnymi, którzy mogą pomóc w zwiększeniu świadomości marki Twojej restauracji. Pozytywne recenzje i rekomendacje od zaufanych osób mogą znacznie wpłynąć na postrzeganie Twojego lokalu.

Wizja rozwoju biznesu

Planowanie rozwoju jeszcze przed rozpoczęciem działalności może wydawać się zbytnim wybieganiem w przyszłość, jednak wyznaczenie sobie pewnych celów jest ważne już na tym etapie. Określ kilka aspektów, w których chciałbyś rozwinąć swój biznes, a następnie opisz krótko, jak możesz je osiągnąć. W przyszłości wracając do pracy z przygotowanym biznesplanem stopniowo rozwijaj te części dokumentu. 

 

Wskazówka eksperta:

Wizja biznesu powinna być związana z misją Twojej restauracji i jej wartościami. W centrum Twojej wizji biznesu powinien znajdować się klient. Zastanów się, jakie potrzeby i oczekiwania mają Twoi potencjalni klienci i jak Twoja restauracja może je zaspokoić. Skupienie na satysfakcji klienta będzie kluczowe dla osiągnięcia sukcesu.

Wizja biznesu powinna być ambitna, ale jednocześnie realistyczna. Wyobraź sobie, gdzie chciałbyś widzieć swoją restaurację za pięć lub dziesięć lat, ale pamiętaj o wyznaczeniu konkretnych celów i kroków, które pomogą Ci te cele osiągnąć.

Wprowadzenie wizji biznesu wymaga akceptacji i zaangażowania całego zespołu. Podziel się swoją wizją z pracownikami i zainteresuj ich jej realizacją. Wspólnie pracujcie nad tym, aby wizja stała się rzeczywistością.

Biznesplan w pigułce, czyli Business Model Canvas

Business Model Canvas (BMC) to strategiczne narzędzie wykorzystywane do opisu, projektowania, analizy i komunikacji modeli biznesowych. BMC umożliwia przedstawienie wszystkich kluczowych elementów biznesplanu w sposób zwięzły i czytelny.

Dlaczego warto?

Przygotowanie BMC pomaga lepiej zrozumieć klientów, dostosować ofertę i zwiększyć konkurencyjność. Pozwala również na optymalizację kanałów dystrybucji, nawiązywanie strategicznych partnerstw, analizę kosztów i generację przychodów. To narzędzie przyczynia się do doskonalenia strategii, identyfikowania możliwości rynkowych i zwiększania efektywności finansowej firmy.

Jak przygotować Business Model Canvas

Business Model Canvas przygotowuje się na jednej kartce A4. Powinien być na tyle zwięzły, aby dało się z nim zapoznać w około minutę. Warto przed przygotowaniem właściwego biznesplanu, spisać kilka BMC, na podstawie których następnie stworzysz jeden, konkretny biznesplan, w którym połączysz swoje wszystkie, najlepsze pomysły.

Business Model Canvas składa się z następujących elementów:

1. Segmenty klientów: Określa grupy odbiorców, na których skupia się firma. Segmenty mogą być zdefiniowane na podstawie cech demograficznych, behawioralnych lub innych kryteriów.

2. Propozycja wartości: Opisuje, jakie korzyści i wartość firma dostarcza swoim klientom. Może to obejmować produkty, usługi, innowacje, doświadczenie użytkownika, cenę czy dostępność.

3. Kanały dystrybucji: Określa sposoby, za pomocą których firma dotrze do swoich klientów i dostarczy im swoje produkty lub usługi. Mogą to być kanały tradycyjne (czyli lokal stacjonarny) lub cyfrowe (np. strona internetowa, aplikacja mobilna).

4. Relacje z klientami: Dotyczy interakcji i relacji, jakie firma buduje ze swoimi klientami. Może to obejmować obsługę klienta, programy lojalnościowe i inne czynniki, które wpływają na doświadczenie klienta.

5. Źródła przychodów: Opisuje, jak firma generuje dochody poprzez sprzedaż swoich produktów lub usług. 

6. Zasoby kluczowe: Wskazuje na niezbędne zasoby, które firma musi posiadać, aby z powodzeniem realizować swój model biznesowy. Mogą to być zasoby fizyczne, intelektualne, finansowe lub ludzkie.

7. Działalności kluczowe: Odnosi się do podstawowych procesów i działań, które firma musi prowadzić, aby dostarczać swoje produkty lub usługi i realizować wartość dla klientów. 

8. Partnerzy kluczowi: Wskazuje na zewnętrzne podmioty lub organizacje, które są istotne dla działania firmy i wspierają jej model biznesowy. Mogą to być dostawcy, partnerzy strategiczni, koalicje branżowe lub inne podmioty, które przyczyniają się do sukcesu firmy.

9. Struktura kosztów: Dotyczy wszystkich kosztów związanych z prowadzeniem firmy i realizacją jej modelu biznesowego.

Sprawdź przykładowy biznesplan!

Teraz przedstawimy Ci przygotowany przez nas, przykładowy biznesplan dla nowo zakładanej, polskiej restauracji o nazwie “Zasmakowani”, która znajdowałaby się na krakowskim rynku. 

Streszczenie

1. Misja i wizja: Misją jest oferowanie posiłków turystom i mieszkańcom, a naszą wizją: stworzenie miejsca spotkań oraz oferowanie posiłków będących wizytówką Krakowa.

2. Opis restauracji: Restauracja z tradycyjną polską kuchnią nakierowana na turystów i mieszkańców.

3. Koszty: 417 525 zł kosztów inwestycyjnych oraz 205 600 zł / 1 miesiąc kosztów operacyjnych.

4. Zysk: Maksymalny spodziewany zysk w 1 roku działalności to ok. 70 000 zł/miesiąc.

Opis restauracji

Nasza restauracja to przede wszystkim miejsce nakierowane na turystów. Wykorzystujemy najwyższej jakości świeże, lokalne składniki, które przyciągną uwagę osób zainteresowanych poznaniem tradycyjnej, polskiej kuchni. 

1. Misja: Naszą misją jest oferowanie posiłków turystom i mieszkańcom miasta zainteresowanym lokalną kuchnią.

2. Wizja: Chcemy, aby nasze posiłki stały się dla odwiedzających turystów wartą zapamiętania wizytówką Krakowa, a dla lokalnych mieszkańców – miejscem spotkań.

 • Perspektywa roku: Stać się lokalem konkurencyjnym dla sąsiadujących restauracji poprzez uzyskanie podobnej ilości klientów,
 • Perspektywa 2 lat: Odbierać co najmniej zakładane 240 zamówień/dziennie.
 • Perspektywa 5 lat: Założyć drugi lokal.

3. Struktura: spółka jawna.

4. Koncept:

 • Nazwa: Zasmakowani
 • Typ: Klasyczna restauracja
 • Lokalizacja: Kraków, Rynek Główny
 • Styl lokalu: Domowa atmosfera, rustykalny wystrój utrzymany w ciepłej kolorystyce – beże, brązy i zieleń, naturalne materiały, dużo świeżych kwiatów, całoroczny ogródek restauracyjny utrzymany w takim samym stylu.
 • Sposoby realizacji zamówień: na miejscu, na dowóz i na wynos z wykorzystaniem własnego sklepu online oraz platform delivery. Na początek współpraca z 1 portalem.
 • Godziny pracy: 12-23, 7 dni w tygodniu, ponieważ zamierzamy przede wszystkim być miejscem idealnym na obiad i kolację, miejscem na posiłek dla turystów po zakończonym zwiedzaniu oraz miejscem spotkań dla mieszkańców po zakończonej pracy.
 • Wielkość lokalu: 
  • Powierzchnia: 150-200 m2
  • Ilość stolików: 25 stolików (20 wewnątrz + 5 w ogródku)
  • Ilość stanowisk sprzedażowych: 2 stacjonarne POS + 2 na barze + 6 Mobilnych Kelnerów w sezonie/4 poza sezonem
 • Rodzaj kuchni: polska, domowa z elementami lokalnymi
 • Oferta: Menu ( w wersji językowej polskiej i angielskiej) będzie się składać z 4 głównych kategorii, których podstawę będą stanowić następujące dania:
  • Przystawki:
   • Smażone boczniaki z pieczywem
   • Grzanki z kozim serem
   • Grillowany oscypek z żurawiną
  • Zupy:
   • Bulion z gęsi z makaronem
   • Zupa pomidorowa ze świeżych pomidorów
   • Zupa grzybowa
  • Dania główne:
   • Kaczka po krakowsku
   • Tradycyjny kotlet schabowy
   • Placki ziemniaczane w sosie szpinakowym
   • Ręcznie robione pierogi: ruskie, z mięsem, z owocami sezonowymi
  • Desery:
   • Szarlotka z lodami
   • Sernik po krakowsku
   • Suflet czekoladowy
 • Wyróżniki: 
  • Lokalne menu i lokalne produkty.
  • Szybki czas realizacji zamówień dzięki nowoczesnym rozwiązaniom.

Analiza otoczenia

1. Docelowa grupa klientów: turyści odwiedzający Kraków, mieszkańcy Krakowa szukający miejsca do spotkań z przyjaciółmi i rodziną

2. Wielkość grupy docelowej: Przyjmujemy, że jeden stolik będzie zajęty średnio przez 1,5 h, a na jeden stolik przypadnie średnio 2 osoby, a w miesiącach sezonowych (czerwiec-wrzesień) – 3 osoby. Zakładamy, że w dni od poniedziałku do czwartku możemy spodziewać się mniejszego ruchu, a w dni od piątku do niedzieli – większego. 

3. Potrzeby lokalnego rynku: turyści szukają miejsc, w których mogą spróbować lokalnej kuchni.

4. Rynkowe trendy: duża uwaga poświęcana na skład dań i pochodzenie produktów, kuchnia fusion.

Analiza konkurencji

1. Wielkość konkurencji: Konkurencja w wybranej lokalizacji jest duża – około kilkadziesiąt restauracji. W najbliższej okolicy znajduje się 6 restauracji, w tym 2 z kuchnią polską, bistro śniadaniowe, restauracja z burgerami, restauracja włoska oraz restauracja sushi.

2. Ceny konkurencji: chcemy oferować podobne ceny, co konkurencja, a w zamian tego przyciągać klientów promocjami, jakością i sprawną obsługą.

3. Oferta konkurencji: na całym Rynku Głównym znajduje się 20 restauracji oferujących kuchnię polską, domową w najbliższej okolicy – 2. Nie oferują jednak typowo lokalnych potraw jak my (m.in. kaczka po krakowsku, sernik krakowski)

4. Analiza SWOT:

PozytywneNegatywne
Czynniki wewnętrzneMocne strony:

- Lokalne składniki, lokalne potrawy w menu
- Usprawnienia obsługi za pomocą nowoczesnych rozwiązań
- Letni ogródek
- Sprzedaż na wynos/online
Słabe strony:

- Brak wcześniejszego doświadczenia założycieli w gastronomii
- Niski budżet na marketing i reklamę
Czynniki zewnętrzneSzanse:

- Bardzo dobra lokalizacja
- Duża grupa potencjalnych klientów
Zagrożenia:

- Duża konkurencja
- Stale rosnące koszty 
- Braki kadrowe na rynku gastronomicznym

Analiza kosztów

1. Inwestycyjne:

 • Wynajem lokalu:  miesięczna kaucja 21 000 zł
 • Prace remontowe/dostosowujące: układ pomieszczeń wynajmowanego lokalu pozostanie niezmienny, wymaga jednak pewnych prac remontowych, takich jak odmalowanie ścian, wymiana płytek. Koszt takiego remontu dla lokalu o takiej powierzchni może wynieść: ok. 80 000 zł 
 • Kupno wyposażenia i mebli do sali restauracyjnej + ogródka: 168 000 zł, w tym: bar, stoły i krzesła do sali oraz ogródka, oświetlenie, parasole do ogródka, elementy dekoracyjne
 • Kupno wyposażenia kuchni restauracyjnej: ok. 100 000 zł, w tym: piec, kuchenki, lodówki i zamrażarki, zmywarki, szafki i blaty, robot kuchenny, blender, mikser, garnki, noże i deski, patelnie oraz fartuchy dla pracowników kuchni.
 • Sztućce i naczynia: ok. 6715 zł
 • System i sprzęt do obsługi sprzedaży z licencjami rocznymi: ok. 17 285 zł, w tym: zakup zestawu terminal POS + drukarka fiskalna + drukarka bonowa + roczna licencja oprogramowania, 3 terminali płatniczych (będą za darmo), 6 tabletów do obsługi mobilnej, kodów QR na stoliki.
 • Zakup środków czystości: ok. 900 zł.
 • HACCP: ok. 1000 zł.
 • Koszty marketingowe: ok. 14 000 zł, w tym: strona internetowa, projekt logo, szyld nad wejściem, projekt graficzny menu, reklama otwarcia lokalu w social mediach.
 • Wyposażenie własnego kuriera: ok. 6000 zł, w tym: zakup skutera oraz torby do transportu posiłków.
 • Koszty uzyskania koncesji na alkohol: 525 zł za alkohol niskoprocentowy + 2100 zł za alkohol wysokoprocentowy = 2625 zł.
 • ŁĄCZNIE: ok. 417 525 zł na start.

2. Operacyjne:

 • Wynajem lokalu: 22 000 zł / miesiąc.
 • Wypłaty dla całego zespołu: ok. 124 100 zł /miesiąc, w tym dla szefa kuchni, 3 kucharzy, 2 pomocników kuchennych, 6 kelnerów, 1 barmana, 1 kierowcy.
 • Szef kuchni: 12 000 zł brutto
 • Kucharz: ok. 8000 brutto x 3 = 24 000 zł
 • Barman: 8450 brutto
 • Kelner: 5850 brutto x 4 = 27 000 zł poza sezonem/ w sezonie x6 = 35 100 zł
 • Kierowca: 5850 brutto
 • Pomoc kuchenna: 5850 brutto x 2 = 11 700 zł
 • Ubezpieczenie nieruchomości oraz całego wyposażenia: ok. 2000 zł miesięcznie.
 • Koszty za rachunki: ok. 6500 zł / miesiąc.
 • Koszty składników do przygotowywania potraw i napojów: 38 000 zł / miesiąc
 • Koszty obsługi strony z zamówieniami online i platform zewnętrznych: GoOrder 100 zł + GoHub 100 zł  + (10 zł dostawa + 0.50 zł opłata serwisowa) x 600 zamówień miesięcznie (20 dziennie) = 200 + 6300 zł = 6500 zł
 • Koszty utrzymania sprzętu i wyposażenia restauracyjnego oraz kuchennego: ok. 3500 zł / miesiąc.
 • Koszty na księgowość: ok. 2500 zł.
 • Bieżące koszty marketingowe: ok. 3500 zł / miesięcznie, w tym: utrzymanie strony internetowej oraz publikowanie treści, kampanie marketingowe, social media.
 • ŁĄCZNIE: ok. 205 600 zł / miesiąc.

Prognoza finansowa

Prognoza finansowa zawiera rachunek zysków i strat, uwzględniający koszty:

1. Zmienne: rachunki, żywność, obsługa zamówień online, 

2. Stałe: wynajem, wypłaty, ubezpieczenie, księgowość, koszty utrzymania sprzętu, koszty marketingowe.

MiesiącLiczba zamówień/miesiącŚrednia wartość zamówieniaMiesięczny przychódMiesięczne koszty zmienneMiesięczne koszty stałeMiesięczny zysk
Styczeń1752 (57/dzień)100 zł175 200 zł48 000 zł157 600 zł-30 000 zł
Luty2248 (73/dzień)100 zł224 800 zł87 200 zł157 600 zł-20 000 zł
Marzec2608 (84/dzień)100 zł260 800 zł113 200 zł157 600 zł-10 000 zł
Kwiecień3104 (100/dzień)100 zł310 400 zł147 800 zł157 600 zł5 000 zł
Maj3600 (116/dzień)100 zł360 000 zł192 400 zł157 600 zł10 000 zł
Czerwiec5940 (192/dzień)100 zł594 000 zł402 000 zł157 600 zł35 000 zł
Lipiec7056 (228/dzień)100 zł705 600 zł493 000 zł157 600 zł55 000 zł
Sierpień7464 (241/dzień)100 zł746 400 zł518 800 zł157 600 zł70 000 zł
Wrzesień6888 (223/dzień)100 zł688 800 zł 481 200 zł157 600 zł50 000 zł
Październik4728 (153/dzień)100 zł472 800 zł265 200 zł157 600 zł50 000 zł
Listopad3848 (125/dzień)100 zł384 800 zł202 200 zł157 600 zł25 000 zł
Grudzień3984 (129/dzień)100 zł398 400 zł210 800 zł157 600 zł30 000 zł

 

 • Break event point: przy 3104 zamówieniach na miesiąc
 • Zysk w pierwszych miesiącach: 5 000 zł
 • Zysk docelowy: 70 000 zł/miesiąc

Analiza wrażliwości

ProblemOpis problemuReagowanieZapobieganie
Odejście większej liczby (2-3) pracowników jednocześnie.Spadek szybkości obsługi, a tym samym znaczący spadek przychodów i zysków.- Analiza przyczyn odejścia personelu.
- Natychmiastowe podjęcie rekrutacji.
- Zmiana podziału obowiązków do czasu znalezienia nowych pracowników.
- Regularne spotkania informacyjne.
- Wykorzystanie nowoczesnych rozwiązań systemowych, usprawniających pracę personelu.
Brak zainteresowania klientów.Niskie przychody i niskie zyski.- Zwiększenie budżetu przeznaczonego na marketing.
- Wprowadzenie atrakcyjnej promocji i jej intensywna reklama.
- Badanie potrzeb klientów np. poprzez ankiety w social mediach, bezpośrednie rozmowy w lokalu.
- Regularne promocje.
Znaczący wzrost kosztów rachunków i wynagrodzeń, wynikające z inflacji.Wyższe koszty spowodują zmniejszenie zysków.- Regularna (co miesiąc) analiza wszystkich kosztów, w tym food cost.
- Szukanie sposobów na oszczędność: np. optymalizacja food cost.
- Brak możliwości zapobieżenia (problem wynikający z niezależnego od nas czynnika).

Personel

1. Założyciele:

 • Osoba odpowiedzialna za zarządzanie finansami
 • Osoba odpowiedzialna za kwestie kadrowe i marketingowe.

2. Pracownicy: 

 • Szef kuchni
 • 3 kucharzy
 • 2 osoby jako pomoc kuchenna
 • 6 kelnerów w sezonie/ 4 kelnerów poza sezonem
 • kierowca
 • barman

Strategia marketingowa

1. Identyfikacja marki:

 • Hasło: Zasmakuj w Krakowie.
 • Logo: Proste logo z nazwą lokalu “Zasmakowani”, utrzymane w kolorystyce marki.
 • Kolorystyka: zielony i biały.

2. Strona internetowa: 

 • Minimalistyczna, utrzymana w kolorystyce marki strona, wzbogacona zdjęciami z lokalu.
 • Na stronie zamieszone menu, informacje o aktualnych promocjach oraz odnośnik do sklepu online z zamówieniami z dostawą i na wynos.

3. Marketing offline:

 • Szyld nad wejściem restauracji
 • Tabliczki z kodem QR na stoły do zeskanowania w celu przejrzenia menu.
 • Zamieszczenie reklamy w przewodnikach turystycznych.

4. Marketing online: 

 • Uruchomienie profili lokalu na Facebooku i Instagramie.
 • Uruchomienie kampanii Google Ads i Facebook Ads 2 tygodnie przed otwarciem.
 • Utworzenie wizytówki Google.

5. Współprace marketingowe: współpraca na zasadzie cross marketingu z hotelami, hostelami, właścicielami apartamentów na wynajem. 

6. Program lojalnościowy: Utworzenie kart stałego klienta, upoważniających do 10% zniżki na każde zamówienie oraz obsługujących inne, okresowe promocje.

7. Promocje:

 • Regularna promocja w postaci codziennie innego dania dnia w tej samej, obniżonej cenie: 35 zł
 • Kod rabatowy dostępny na stronie internetowej, upoważniający do 5% zniżki.
 • Sezonowe/okresowe promocje będą planowane na bieżąco.

Wizja rozwoju biznesu:

1. Powiększenie zespołu: w miarę zwiększania się liczby klientów, zatrudnienie dodatkowych pracowników.

2. Dostawy: zwiększenie obszaru dostaw, współpraca z dodatkowymi firmami obsługującymi zamówienia lub zatrudnienie dodatkowego kierowcy.

3. Nowy lokal: jeśli osiągniemy wysokie zyski, rozważymy otwarcie drugiej lokalizacji.

Przygotuj swój biznesplan!

Już wiesz, jak napisać dobry biznesplan. Mamy nadzieję, że podany przez nas przykład pomoże Ci stworzyć solidny, przydatny plan Twojej własnej działalności. Jeśli jednak wciąż nie jesteś pewny, jak zrobić biznesplan lub napotkasz jakiekolwiek trudności w trakcie jego tworzenia – skorzystaj z usług Biz Planner.

Kolejnym, istotnym krokiem po zaprojektowaniu jego strategii będzie wybór oprogramowania sprzedażowego. Postaw na rozwiązanie dopasowane do potrzeb każdego rodzaju restauracji – wybierz system, umożliwiający sprawną sprzedaż w zaledwie 3 kliknięciach. Dobrym wyborem dla każdego typu restauracji będą również Mobilni Kelnerzy – narzędzie umożliwiające przyjmowanie zamówień od klientów bezpośrednio przy stolikach.

Jeśli jesteś zainteresowany tego typu nowoczesnymi rozwiązaniami dla swojego biznesu – skontaktuj się z nami.

Ten artykuł został przygotowany we współpracy z:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *