Wróć

Polski Ład: Kolejne przepisy, które zaczną obowiązywać restauracje w 2022 roku!

Z początkiem 2022 roku wejdą w życie nowe ustawy i rozporządzenia w związku z programem Polskiego Ładu. Wśród nowych regulacji znajdują się obowiązkowe płatności bezgotówkowe i integracje kas fiskalnych z terminalem płatniczym. Jednak posiadacze drukarek fiskalnych i systemów POS nie zostaną objęci nową koniecznością. Zmiana na takie rozwiązanie może okazać się zatem dużym ułatwieniem. Więcej o nowych obowiązkach dla przedsiębiorców przeczytasz w artykule.

Obowiązkowe płatności bezgotówkowe

Pierwszy nowo wprowadzony przepis dotyczy udostępnienia możliwości płatności bezgotówkowych w – zgodnie z art. 19a ustawy Prawo przedsiębiorców – “miejscach, w których działalność gospodarcza jest faktycznie wykonywana, w szczególności w lokalu, poza lokalem przedsiębiorstwa lub w pojeździe wykorzystywanym do świadczenia usług transportu pasażerskiego, przy użyciu instrumentu płatniczego w rozumieniu ustawy o usługach płatniczych”. W związku z powyższym przedsiębiorca będzie zobligowany do zapewnienia możliwości dokonywania zapłaty przy użyciu instrumentu płatniczego, którym w tym przypadku może być terminal płatniczy, płatność mobilna lub przelew bankowy. Zapis ten obowiązywać będzie przedsiębiorców, którzy prowadzą sprzedaż przy zastosowaniu kas rejestrujących – kas fiskalnych lub drukarek fiskalnych – zarówno online, jak i starszego typu, a ustawa wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2022 roku. 

Ulga na terminal

Dla przedsiębiorców została przewidziana także ulga, której celem jest większa zachęta do przyjmowania zapłaty od klienta w formie płatności elektronicznych. Ulga na terminal ma odliczyć od podstawy opodatkowania wydatki związane z nabyciem urządzenia i obsługą transakcji dokonywanych przy użyciu terminala płatniczego. Będzie przysługiwać tym podatnikom, którzy rozliczają się na zasadach ogólnych według podatku liniowego i skali podatkowej. Ulga obejmie koszty poniesione w roku, w którym zostały umożliwione płatności poprzez terminal i będzie obowiązywać tak długo, jak firma ponosić będzie wydatki z nim związane. Nie obejdzie się jednak bez limitów, gdyż przedsiębiorca, w danym roku podatkowym może odliczyć maksymalnie 1 tys. złotych od podstawy opodatkowania.

Integracja kasy fiskalnej z terminalem płatniczym 

Kolejny obowiązek, który zacznie obowiązywać od 1 lipca 2022 roku dotyczyć będzie połączenia kasy fiskalnej z terminalem płatniczym. W nawiązaniu do nowego zapisu “przedsiębiorca, który zapewnia możliwość przyjmowania płatności przy użyciu terminala płatniczego i prowadzi ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących, które umożliwiają połączenie i przesyłanie danych między kasą rejestrującą a Centralnym Repozytorium Kas […], zapewnia współpracę kasy rejestrującej z terminalem płatniczym zgodnie z wymaganiami technicznymi dla kas rejestrujących, określonymi w przepisach wykonawczych”. Zgodnie z artykułem obowiązek zapewnienia integracji dotyczyć będzie tylko posiadaczy kas fiskalnych online. Przedsiębiorcy, prowadzący sprzedaż za pomocą systemów POS, korzystający z drukarek fiskalnych online lub kas fiskalnych offline nie zostaną nim objęci.

Warto dodać, że w przypadku, gdy posiadany terminal nie umożliwi obowiązku integracji z kasą online to po stronie podatnika leżeć będzie obowiązek wymiany sprzętu, by odpowiednio wywiązać się z nowej powinności. Dla przedsiębiorców, którzy nie połączą kasy online z terminalem płatniczym będą grozić grzywny w wysokości 5 tys. złotych.

Postaw na system POS i ciesz się automatyczną integracją terminala

Obowiązek integracji obejmie tylko posiadaczy kas fiskalnych online. Aby nie musieć martwić się przymusową synchronizacją warto zamienić kasę fiskalną na drukarkę z systemem sprzedażowym POS. Takie rozwiązanie posiada wbudowaną integrację z terminalami płatniczymi. Dzięki temu POS automatycznie przekazuje informacje o wartości rachunku do terminala oraz odbiera odpowiedź o powodzeniu transakcji. Wybierając takie rozwiązanie otrzymujesz automatyczną integrację, a wszystkie płatności możesz przyjmować wygodnie i szybko. Oprogramowanie GoPOS zapewnia integrację zarówno na urządzeniach stacjonarnych, jak i w rozwiązaniach mobilnych.  

Jesteś zainteresowany systemem sprzedażowym i szukasz POS oraz terminala płatniczego? Zgłoś się do nas! Oferujemy kompleksowe rozwiązania i sprzęt w pełni kompatybilny z naszym oprogramowaniem. Napisz do nas poprzez czat lub zadzwoń +48 790 295 124, a doradzimy najlepsze rozwiązanie dla Twojego biznesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *