Wróć

Milenialsi – jak zarządzać pracownikami z pokolenia Y?

Milenialsi to osoby urodzone w latach 80. i 90. XX wieku. Uważa się, że jako pracownicy, generacja ta jest szczególnie otwarta na nowe wyzwania, a także dobrze obeznana z technologią. Sprawdź w poniższym artykule, jak zarządzać pokoleniem Y w środowisku pracowniczym i skutecznie nawiązywać owocne współprace.

Milenialsi w pracy – jacy są?

Jak każde pokolenie, również milenialsi mają swoje wady i zalety. Przez całkiem inne wychowanie oraz dzieciństwo, w czasie którego rozwijały się social media i gry wideo, a Internet coraz bardziej się upowszechniał, grupa ta niezwykle różni się od pozostałych aktywnie zawodowo grup. Zwykle cechuje ich niewielki poziom zadowolenia z wykonywanej pracy i brak cierpliwości. Mówi się, że osoby te, w sferze zawodowej, nie do końca potrafią przyjmować krytykę oraz utrzymywać głębszych relacji z przełożonymi.

Millenialsi cenią swobodne podejście do pracy i pielęgnują swój prywatny czas po godzinach. Są również w znacznym stopniu zaznajomione z technologią. Lubią i przede wszystkim potrafią korzystać z nowoczesnych rozwiązań usprawniających pracę i komunikację z pozostałymi pracownikami. Odznacza ich umiejętność działania w zespole, a większa otwartość na różnorodność ułatwia im realizację celów zawodowych. Pokoleniem Y można odpowiednio zarządzać, jeśli zrozumie się, że dla nich praca, to nie jedyny sens życia.

Co zrobić, aby jeszcze bardziej ułatwić relacje służbowe z milenialsami?

Zainwestuj w rozwiązania technologiczne

Zarówno gastronomia, jak i branża detaliczna coraz częściej stawia na nowe technologie. Firmy decydują się na inwestycję w systemy sprzedażowe, które wspierają zarządzanie oraz ogólne funkcjonowanie biznesu na każdym szczeblu. W gastronomii popularna stała się m.in. obsługa na tabletach oraz praca z systemem POS, który zapewnia obsługę klientów na najwyższym poziomie i pozwala na szybkie i bezpieczne procesowanie płatności. 

Jako pracodawca możesz wykorzystać oswojenie milenialsów z dostępną technologią i bez obaw wprowadzić nowoczesne narzędzia do firmy. Pokaż, że wspierasz swoich pracowników i chcesz ułatwić im wypełnianie obowiązków. Szczególnie przydatne będzie oprogramowanie do przesyłania najistotniejszych informacji i zbierające ważne dla zespołu dane, dodatkowo umożliwiające do nich dostęp w każdym momencie. To ważne, szczególnie dlatego, że milenialsi oczekują częstej informacji zwrotnej od swojej kadry kierowniczej. Z aplikacją GoManager możesz sprawdzać nawet z dala od lokalu, jak pracuje Twój personel. Z łatwością przypiszesz także stanowiska do swoich pracowników oraz ułatwisz rozliczanie, autmatycznie generując raporty wypłat. Decydując się na odpowiedni system możesz analizować postęp swojej kadry i precyzyjniej określać przyszłe obowiązki.

Zautomatyzuj więc wszystkie procesy zachodzące w biznesie, ulepsz komunikację i nieustannie podążaj za zmianami w branży, a zarządzanie milenialsami w Twoim zespole na pewno będzie łatwiejsze!

Pozwól na balans między pracą, a życiem prywatnym

Istnieje przeświadczenie, że generacja Y nie chce pracować dostatecznie dużo. Nie jest to prawda. Zależy im na pracy, ale w jak najbardziej elastycznej formie. Work-life balance to dla nich duży priorytet. Przez to, jak i przez dużą wiarę w przeżywanie życia według własnych zasad, często i z zadowoleniem zmieniają stanowiska i branże. Jeśli chcesz temu zapobiec, postaw na pracę zdalną. Szkolenia oraz spotkania firmowe organizuj przez platformy w sieci, a bieżące informacje podsumowujące umieść w prezentacji wysłanej mailowo. Takie rozwiązania pozwolą na większą swobodę Twoich pracowników, co zaowocuje ich większym zadowoleniem z pracy.

Doceniaj i wymieniaj doświadczenia

Millenialsi bardzo szybko angażują się w życie firmy, mają wiele pomysłów i lubią pracę grupową. Nie pozwól im się wypalić. Zorganizuj przestrzeń do burzy mózgów, dziel się swoimi przemyśleniami z pracownikami i daj im czasami wolną rękę. Niech Twój biznes, poza standardowymi obowiązkami, będzie miejscem, w którym pokolenie Y będzie mogło wyrazić siebie i spełnić się zawodowo. Nie zwlekaj z wprowadzaniem w życie nowości, ponieważ milenialsi są mniej cierpliwi niż pokolenie baby boomers, czyli ich rodzice. Na koniec pamiętaj, aby doceniać pracę pokolenia Y. Chwal, podkreślaj zrealizowane cele, organizuj wyjazdy integracyjne i zaoferuj benefity pozapłacowe. Dla nich ważna jest atmosfera w miejscu pracy i rozwój po godzinach. Zwracając uwagę na pozytywy, zmotywujesz ich do działania i stworzysz zgrany zespół, nastawiony na sukces Twojego biznesu.

Każde pokolenie rządzi się swoimi prawami. Warto mieć to na uwadze i postarać się dostosować sposób zarządzania przedsiębiorstwem do aktualnych oczekiwań pracowników, którzy przecież tworzą obecny rynek. Jeśli chcesz usprawnić swój biznes, wprowadź nowoczesne rozwiązania. Zgłoś się do nas teraz, a nasi specjaliści pomogą dopasować Ci takie narzędzia, które najbardziej odpowiedzą potrzebom Twojej firmy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *