Wróć

Jak w 8 krokach zdobyć dofinansowanie na otwarcie działalności gastronomicznej?

Jeśli planujesz otworzyć swój biznes gastronomiczny, ale nie masz do tego odpowiednich środków finansowych, możesz skorzystać z dostępnych dotacji. Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, jak w 8 krokach zdobyć dofinansowanie na własny biznes w branży gastronomicznej.

Dofinansowania najlepszym sposobem na własną firmę?

Myśląc o otwarciu restauracji lub innego mniejszego lokalu gastronomicznego, większość przyszłych przedsiębiorców zastanawia się jak pozyskać odpowiednie środki. Można wybierać spośród wielu rozwiązań, jednak zwykle są to własne oszczędności, kredyt, pożyczka czy dofinansowanie. Co wybrać? Wszystko zależy od Twojej sytuacji. Chociaż własna gotówka na otwarcie restauracji czy kawiarni to bezpieczny sposób, który zapewnia kupno własnego lokalu bez zobowiązań, to jednak uzbieranie odpowiedniej kwoty zabiera wiele czasu. Przez to łatwo ominąć najlepszy okres rynkowy branży, a w sytuacji niepowodzenia – wszystkie oszczędności zostają utracone. Co jeśli bierzesz kredyt lub pożyczkę? To duże zobowiązanie dla kogoś, kto dopiero otwiera biznes. Taką decyzję musisz dobrze przemyśleć, najlepiej na podstawie szczegółowego kosztorysu wraz z biznesplanem. Jeśli jednak nie chcesz podejmować tego ryzyka, możesz wykorzystać bezpieczniejszy sposób, czyli dofinansowanie. Najczęściej wybiera się dotację z Urzędu Pracy lub Unii Europejskiej.

Dofinansowanie z Urzędu Pracy

Jedyną bezzwrotną dotacją na otwarcie własnej działalności gastronomicznej jest ta z Urzędu Pracy. Przyznaje się ją tylko raz, ale gdy coś z Twoim biznesem pójdzie nie tak, nie musisz oddawać pieniędzy. Jak w 8 krokach zdobyć takie dofinansowanie?

1. Na początek – zarejestruj się

Pierwszy krok jest bardzo prosty. Musisz zarejestrować się w powiatowym Urzędzie Pracy, i co najważniejsze – powinieneś mieć status osoby bezrobotnej. Pamiętaj także o II profilu pomocy. Czym on jest? Jeśli rejestrujesz się w Urzędzie Pracy jako osoba bezrobotna, urząd automatycznie ustala tzw. profil pomocy. Każdy z trzech profili zawiera inne formy pomocy, które dobiera się bezpośrednio do konkretnej osoby bezrobotnej. Pozwoli Ci on ubiegać się o przedmiotowe wsparcie.

2. Zdobądź swoją przestrzeń do pracy

Zanim zdecydujesz się na złożenie wniosku – należy mieć lokal, w którym otworzysz swój biznes. Co ważne, musisz mieć dowód, że jesteś jego właścicielem. Może to być akt notarialny lub standardowa umowa najmu na dany okres. Przyda się także dokumentacja potwierdzająca Twój wkład rzeczowy oraz finansowy. Wszystkie kwestie potwierdzające są istotne dla Urzędu Pracy, szczególnie z formalnego punktu widzenia.

3. Pamiętaj o dodatkowych dokumentach

Poza dokumentami, które będziesz miał w obowiązku wypełnić – musisz dołączyć załączniki, odpowiednie dla rodzaju Twojego przyszłego punktu gastronomicznego. Dofinansowania nie dostaje każdy, kto złoży wniosek. Warto więc pamiętać o dołączeniu zestawu standardowej dokumentacji, jak świadectwa pracy, ukończone kursy kierunkowe czy CV.

4. Zabezpiecz się

Środki, które mają zostać Ci przyznane, muszą zostać zabezpieczone. Formy są różne, jednak bez obaw, znajdziesz je w regulaminie wniosku. Zwykle są to poręczyciele czy akt notarialny mówiący o poddaniu się egzekucji – z własnej woli.

5. Przedstaw odpowiednio swój pomysł

Poza suchymi formalnościami, które oczywiście są ważne, równie wartym uwagi elementem całego procesu jest opisanie pomysłu na swoją przyszłą działalność gospodarczą. To taki biznesplan w pigułce. Skup się na każdym szczególe, postaraj się przedstawić jak najdokładniejszą wizję restauracji i poprzyj ją swoimi umiejętnościami, doświadczeniem czy wykształceniem. Pamiętaj, że wnioski nie zawsze przyjmowane są przez cały czas. Zdarza się, że określony termin zostaje narzucony z góry i trzeba go przestrzegać. W innym razie Twoje starania przepadną – razem z ostatecznym dniem składania dokumentów i gotówki na start.

6. Poddaj ocenie wniosek i zawrzyj umowę

Po tych krokach, czas na oddanie gotowego wniosku, który przejdzie dwuetapową analizę. Pierwsza część to ogólna weryfikacja całej dokumentacji, czyli sprawdzenie załączników, określonych przez ciebie kwalifikacji czy wszystkich podpisów. Chociaż to tylko formalność, bardzo często nawet mały błąd może być podstawą do odrzucenia Twojej aplikacji. Gdy zostanie ona jednak rozpatrzona pozytywnie, następuje drugi etap składający się z merytorycznej oceny projektu i może trwać ok. 4 tygodnie. To nic innego, jak sprawdzanie jego spójności czy ocenianie zgodności treści we wniosku z realnymi umiejętnościami czy potrzebami rynkowymi. Jeśli wszystko zostanie rozpatrzone pozytywnie – możesz podpisać umowę w wybranym wcześniej terminie. Po tym kroku, środki zostają przesłane na podane we wniosku konto. Następnie zarejestruj swoją firmę i pamiętaj, aby dokonać tego po zdobyciu dofinansowania. W innym przypadku możesz stracić całą kwotę.

7. Zacznij dysponować środkami

Jeśli już zarejestrujesz swoją nową działalność, możesz zacząć realizować w określonym przedziale czasowym cele finansowe zawarte w sporządzonej umowie. Następnie musisz przedstawić w Urzędzie Pracy rozliczenie. Zwykle jest to w formie prostego dokumentu, w którym zawierasz wszystkie transakcje wraz z ich potwierdzeniami.

8. Przygotuj się na nadzór

Chociaż mogłoby się wydawać, że to koniec, jest jeszcze jeden kluczowy aspekt – kontrola. Jest ona jednak zapowiedziana, więc możesz się na nią nastawić. Sprawdza się przede wszystkim czy to, co zostało przedstawione we wniosku, jest odpowiednio realizowane. Największy nacisk stawia się na wydatki. Treści zawarte w umowie muszą mieć realne przełożenie na rzeczywistość, dlatego wydawaj pieniądze na to, na co od początku chciałeś je przeznaczyć.

Środki unijne

Środki z Unii Europejskiej to kolejny sposób na zdobycie finansów na własną działalność gastronomiczną. Dofinansowania z UE nie są bezzwrotne i przyznawane są w formie pożyczki. Warto zapamiętać, że na taką wypłatę można czekać nawet rok. Aby ułatwić i przyspieszyć znalezienie tej formy dotacji, skorzystaj z wyszukiwarki na Portalu Funduszy Europejskich. Droga do zdobycia środków z UE składa się najczęściej z kilku etapów.

Na początku należy wybrać odpowiedni program i przygotować potrzebną dokumentację. Następnie złożyć wniosek wraz ze szczegółowym biznesplanem. Po sprawdzeniu wysłanych przez Ciebie materiałów, będziesz musiał przejść rozmowę kwalifikacyjną. Pozytywna decyzja w sprawie dotacji lub pożyczki prowadzi do kolejnego kroku, czyli podpisania umowy. Po tych formalnościach możesz przystąpić do realizacji projektu. Pamiętaj, że w tym przypadku także będziesz się musiał z niego rozliczyć, przedstawiając instytucji przyznającej Ci pieniądze np. dowody zakupu potrzebnych sprzętów.

Na co można przeznaczyć dofinansowanie?

Zdobyte pieniądze możesz wykorzystać zarówno na sprzęt gastronomiczny do kuchni, zaplecza kuchennego, wnętrz socjalnych i porządkowych czy sali konsumpcyjnej, jak i na oprogramowanie sprzedażowe. Taki system będzie niezwykle przydatny, gdyż usprawni Twój lokal na wielu poziomach: pozwoli na prowadzenie szybkiej i bezbłędnej sprzedaży oraz kompleksowe zarządzanie punktem z poziomu komputera lub dowolnego urządzenia. Uzyskaną kwotę możesz również zainwestować w działania marketingowe. Warto pamiętać, że do dotacji nie zalicza się wydatków związanych z bieżącymi aspektami biznesu, jak wypłaty pracownicze, paliwo czy składki ZUS. W wybranych Urzędach Pracy jest jednak możliwość wydania części kwoty na wynajem lokalu w pierwszych 30 dniach funkcjonowania firmy.

Dowiedz się więcej o tym jak otworzyć swój własny lokal gastronomiczny i co jeszcze może być istotne.

Cały proces uzyskania dofinansowania na swój lokal gastronomiczny nie jest trudny. Najważniejsze jest odpowiednie przygotowanie potrzebnych formalności. Pamiętaj jednak, że zdobyte pieniądze to tylko początek. Musisz dobrze zainwestować wszystkie środki, aby jak najbardziej usprawnić nie tylko powstanie firmy, ale także jej przyszłe działanie. Pomogą Ci w tym nowoczesne systemy. Jeśli chcesz dowiedzieć się o nich więcej – zgłoś się do nas już teraz. Nasi specjaliści pomogą Ci dobrać takie rozwiązania, które najbardziej wesprą Twój przyszły biznes – na wielu poziomach.

grafika kontaktowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *