Wróć
pracownik sezonowy i manager

Praca sezonowa – co musisz wiedzieć, aby zatrudnić odpowiedniego pracownika w gastronomii?

Czasami w gastronomii potrzebna jest dodatkowa siła robocza, zwłaszcza w sezonie, kiedy znacząco wzrasta liczba odwiedzających. W tym artykule dowiesz się, jak znaleźć pracownika na sezon w swojej restauracji a także o co musisz zadbać jako zatrudniający.

Czy warto zatrudniać sezonowych pracowników?

Zatrudnienie pracownika sezonowego w gastronomii ma wiele korzyści. Po pierwsze, pozwala dostosować się do zwiększonego obłożenia w okresach o większym popycie. Pracownicy sezonowi mogą pomóc w obsłudze większej liczby gości, przyspieszając tym samym cały proces. Co także ważne, oferują elastyczność, którą trudno osiągnąć przy utrzymaniu stałej kadry. Możesz dostosować ich liczbę i czas pracy do zmieniających się potrzeb sezonowych. Kiedy zapotrzebowanie wzrasta, możesz zwiększyć zatrudnienie, a kiedy okres sezonowy przeminie – zakończyć współpracę. To pozwala na optymalizację kosztów i efektywne zarządzanie zasobami ludzkimi. Co także ważne, osoby pracujące w sezonie często mają różnorodne doświadczenia i perspektywy wyniesione z poprzednich miejsc pracy. To może być niezwykle wartościowe dla Twojego biznesu – takie osoby mogą podsunąć nowe pomysły, sugestie i metody pracy, które przyczynią się do innowacji i poprawy procesów w Twojej gastronomii. Ponadto zatrudnienie pracowników sezonowych może być tańsze niż utrzymanie stałej kadry. Pozwala wynegocjować korzystne stawki godzinowe i elastyczne warunki zatrudnienia, a tym samym – ograniczyć koszty kadrowe.

Jak znaleźć sezonowych pracowników?

Istnieje kilka sposobów na znalezienie odpowiedniego pracownika sezonowego. Jednym z nich jest współpraca z agencjami pracy tymczasowej. Agencje te mają dostęp do kandydatów, którzy są gotowi do podjęcia pracy od zaraz. Skorzystanie z usług agencji pozwoli Ci zaoszczędzić czas i wysiłek potrzebny na rekrutację i selekcję pracowników. Agencje pracy tymczasowej mogą również zająć się formalnościami związanymi z zatrudnieniem, takimi jak podpisanie umów i rozliczenia.

Innym sposobem na znalezienie pracownika sezonowego jest skorzystanie z ogłoszeń i portali rekrutacyjnych. Możesz opublikować ogłoszenie o pracy na popularnych portalach, które są skierowane do osób poszukujących zatrudnienia. Ważne jest, aby dokładnie opisać wymagania dotyczące stanowiska i oferowane warunki, co pozwoli przyciągnąć odpowiednich kandydatów. Warto także udostępnić takie ogłoszenie na profilach lokalu w mediach społecznościowych. Tego typu kanały charakteryzują się bardzo szybkim przepływem informacji, dzięki czemu pomogą Ci znaleźć kandydatów jeszcze sprawniej. 

Warunki zatrudnienia – o czym musisz pamiętać?

Przed zatrudnieniem pracownika sezonowego warto zastanowić się nad rodzajem umowy, jaką chcesz z nim podpisać. Umowa o pracę zapewnia większe prawa pracownikowi, takie jak określony czas pracy, płatne urlopy czy świadczenia socjalne. Drugą opcją są umowy cywilnoprawne, czyli umowa zlecenie lub umowa o dzieło. To nieco bardziej elastyczna opcja, która pozwala na większą swobodę w ustalaniu warunków zatrudnienia. 

Należy pamiętać, że niezależnie od rodzaju umowy, pracownik sezonowy ma prawo do odpowiedniego wynagrodzenia. Musisz ustalić stawkę godzinową, która jest uczciwa i adekwatna do wykonywanych obowiązków. Dowiedz się, ile aktualnie wynosi minimalne wynagrodzenie. Ponadto, warto rozważyć oferowanie dodatkowych benefitów, takich jak premie za dobre wyniki czy wyżywienie w trakcie pracy.

Nie zapominaj również o stworzeniu przyjaznej atmosfery pracy dla pracowników sezonowych. Dobre warunki pracy, wsparcie ze strony zespołu i jasna komunikacja mogą przyczynić się do większej motywacji i zaangażowania personelu. Pamiętaj, że pracownicy sezonowi są często mobilni i pracują na różnych stanowiskach, dlatego ważne jest, aby zapewnić im odpowiednie szkolenie i wsparcie w adaptacji do nowego środowiska pracy.

Usprawnij proces zarządzania personelem

Więcej pracowników to zawsze więcej obowiązków dla managera lokalu. W tym sezonie nie musisz się jednak tym martwić – z odpowiednią aplikacją zautomatyzujesz proces zarządzania pracownikami! Narzędzie pozwala przypisywać stawki do poszczególnych pracowników i bezbłędnie przeliczać wartość wynagrodzenia, co usprawnia proces wypłat. Ponadto z tym programem zyskasz pełną kontrolę nad czasem pracy personelu – sprawdzisz dokładny moment rozpoczęcia i zakończenia pracy każdego z nich, co pozwoli Ci zaoszczędzić na ewentualnych spóźnieniach. Z aplikacją skontrolujesz również wyniki sprzedażowe poszczególnych pracowników, dzięki czemu poznasz efektywność każdego z nich. 

pracownicy sezonowi

Zapewnij odpowiednie narzędzia do pracy i obsługuj jeszcze więcej klientów!

Gdy znajdziesz już odpowiednich pracowników, musisz im zapewnić odpowiednie narzędzia, dzięki którym ich praca będzie maksymalnie efektywna. Jeśli zatrudniasz na sezon dodatkowe osoby do obsługi sali, warto ich wyposażyć w Mobilnych Kelnerów. Rozwiązanie pozwala przyjmować zamówienia od klientów za pomocą tabletów bezpośrednio przy stolikach w zaledwie 3 kliknięciach. Narzędzie umożliwia także przypisywanie stolików do konkretnych kelnerów, co zapewnia sprawny podział pracy. Ponadto kelnerzy mogą prezentować gościom zdjęcia potraw bezpośrednio na tabletach. Będzie to szczególnym udogodnieniem dla sezonowych pracowników, którzy nie znają dobrze menu lokalu i nie będą w stanie dokładnie opisać gościom poszczególnych dań. Inwestycja w takie narzędzie pozwoli Ci skutecznie zwiększyć efektywność swojego zespołu – zarówno w sezonie, jak i poza nim. 

Zatrudnienie pracowników sezonowych w gastronomii może przynieść wiele korzyści, w tym elastyczność, zwiększenie efektywności, optymalizację kosztów osobowych oraz wprowadzenie nowych pomysłów i perspektyw. Aby usprawnić proces zarządzania personelem – nie tylko sezonowym, lecz także stałym – warto skorzystać z nowoczesnych narzędzi. Jeśli jesteś zainteresowany takimi rozwiązaniami, skontaktuj się z nami.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *