Wróć

Ogródki zimowe w restauracjach: jak dostosować przestrzeń do różnych pór roku?

Ogródki zimowe stały się jednym z najnowocześniejszych trendów w branży restauracyjnej, pozwalając na wydłużenie sezonu letniego i stworzenie przytulnej przestrzeni także w chłodniejszych miesiącach. Dowiedz się z tego artykułu, jak restauracje mogą dostosować swoje ogródki zimowe do różnych pór roku, aby stworzyć niezapomniane wrażenia dla swoich gości.

Ogródek zimowy w lokalu – dlaczego to dobry krok?

Ogródki zimowe w lokalach gastronomicznych to nie tylko modny trend, ale także strategiczna decyzja przynosząca liczne korzyści. Przede wszystkim pozwalają wydłużyć sezon letni, zachęcając gości do odwiedzin także w chłodniejszych miesiącach. Tworzą unikalne, przytulne przestrzenie, które budują niezapomniane doświadczenia dla klientów i wyróżnią Twój biznes na tle konkurencji. Ogródki zimowe poszerzają również dostępną przestrzeń, co jest szczególnie cenne w mniejszych lokalach. Chronią też przed warunkami atmosferycznymi, zapewniając komfort i wygodę, a także stanowią atrakcyjny element, który przyciąga uwagę przechodniów. Wprowadzenie ogródka zimowego to inwestycja, która przyczynia się do wzrostu dochodów i lojalności klientów, tworząc jednocześnie nowe możliwości kreatywnego projektowania przestrzeni restauracyjnej.

W letnich miesiącach warto stworzyć w lokalu patio dla gości. Sprawdź 6 pomysłów na jego aranżację!

Ogródki gastronomiczne od strony prawnej

Zarówno ogródki letnie, jak i zimowe muszą spełniać wymogi prawne i zasady bezpieczeństwa. W przypadku ogródków zimowych, istnieje dodatkowe ryzyko związane z warunkami pogodowymi, takimi jak opady śniegu, oblodzenie czy wiatr. Konstrukcja i instalacje ogródka zimowego muszą być zaprojektowane w taki sposób, aby zapewnić bezpieczeństwo klientom i personelowi. Konieczne jest też przestrzeganie przepisów dotyczących higieny i sanitarnych standardów. Warto również sprawdzić lokalne przepisy i zasady. Niektóre obszary mogą mieć specyficzne wymogi dotyczące ogródków zimowych ze względu na klimat, architekturę czy inne czynniki. W wielu miejscach konieczne jest uzyskanie odpowiednich pozwoleń lub zgód na otwarcie zarówno ogródka letniego, jak i zimowego. Proces uzyskiwania pozwoleń może się różnić ze względu na sezon, ale nadal będzie obejmować ocenę bezpieczeństwa, zgodność z przepisami oraz ewentualne wpływy na otoczenie.

Przykładowo, aby zdobyć zezwolenie na zajęcie krakowskiego terenu zarządu ZDMK na ogródek gastronomiczny, trzeba złożyć odpowiedni wniosek. Ogródki umieszczane mogą być zarówno w sezonie letnim, trwającym od 1 kwietnia do 31 października, jak i w zimowym, trwającym od 1 listopada do 31 marca. Jeśli chcesz jednak zająć inny teren, którym nie zarządza ZDMK, konieczne może być skierowanie wniosku do odpowiedniego urzędu miasta. W zależności od polityki zarządzania terenami publicznymi, różne urzędy miejskie mogą być odpowiedzialne za wydawanie zezwoleń na zajęcie terenu. We wniosku ZDMK powinny znaleźć się załączniki, które różnią się w zależności od tego, czy ogródek umieszczany jest po raz pierwszy, czy już kolejny raz w sezonie. Więcej szczegółów tutaj.

W każdym przypadku warto jednak skonsultować się z odpowiednimi władzami czy specjalistami ds. budowlanych, aby uzyskać dokładne informacje na temat wymagań i procesu uzyskania pozwolenia na zimowy ogródek w restauracji.

Projektowanie ogródków zimowych jako strategia sezonowa

Przy odpowiednim planowaniu, Twój lokal jest w stanie przyciągać klientów przez cały rok – niezależnie od warunków atmosferycznych. Kluczowym elementem jest wybór odpowiednich materiałów, takich jak wytrzymałe konstrukcje, termoizolacyjne okna i systemy ogrzewania. Wprowadzenie nowoczesnych technologii pozwala na efektywne zarządzanie temperaturą i oświetleniem, co sprawia, że ogródki zimowe stają się przyjemnym miejscem do spędzania czasu nawet w okresie zimowym.

Mobilny Kelner, czyli wygodne przyjmowanie zamówień na tabletach

Warto wykorzystać również technologiczne innowacje dla pracowników. Jednym z nich jest Mobilny Kelner, dzięki któremu Twoi kelnerzy mogą bezproblemowo przyjmować zamówienia na tabletach, na całym obszarze restauracji oraz automatycznie wysyłać je do dalszej realizacji. Co więcej, mogą też przyjmować płatności od razu przy stolikach klientów – bez względu na ich położenie, co skutecznie przyspiesza obsługę i pozwala zająć się innymi obowiązkami na sali.

Menu dostosowane do pór roku – kulinarne podróże przez smaki

Ogródki zimowe to doskonałe miejsce nie tylko do delektowania się widokiem, ale również do degustacji wyjątkowych dań. Możesz wykorzystać zmieniające się pory roku jako inspirację do tworzenia sezonowych menu. Lokalne składniki, charakterystyczne dla danego sezonu, mogą wzbogacić doznania kulinarne gości. Ogródki zimowe stanowią idealne tło dla takich kulinarnych podróży, łącząc smak i atmosferę w niezapomniany sposób. Umieść więc w menu ogródka zimowego gorące napoje, takie jak grzane wino, gorąca czekolada czy aromatyczne herbaty, aby goście mogli się rozgrzać i poczuć zimowy klimat.

Wszystkie nowości i zmiany, możesz wprowadzić do swojej karty dań dzięki E-menu. Narzędzie to pozwala na bezproblemowe modyfikacje i personalizowanie oferty, dodatkowo ograniczając koszty na drukowanie jej papierowych wersji. Wirtualna karta dań, to również sposób na samodzielne zamówienia Twoich gości. Umieść kody QR na stolikach w lokalu, które po zeskanowaniu wyświetlą konsumentom aktualną ofertę i pozwolą wybrać, zamówić, a także opłacić wybrane dania. Prowadzi to do minimalizowania ilości zatrudnionych kelnerów, co obniża Twoje wydatki.

Zadbaj o odpowiedni wystrój

Ogródki zimowe w restauracji mają swoje specyficzne cechy, które warto podkreślić w zimowym wystroju. Oto kilka elementów, które warto dodać do ogródka zimowego, aby oddać charakter zimowej atmosfery:

  • Ogrzewanie – w zimowym ogródku warto dodać systemy ogrzewania, takie jak grzejniki, podgrzewane podłogi lub lampy cieplne. To pozwoli klientom cieszyć się komfortem nawet w chłodniejsze dni.
  • Ciepłe barwy i tonacje – wybierz ciepłe, ziemiste kolory dla dekoracji, takie jak brązy, beże, bordo czy złoto, aby wprowadzić uczucie ciepła.
  • Okna panoramiczne – jeśli możesz sobie na to pozwolić, wykorzystaj duże okna panoramiczne lub przeszklenia, aby wpuszczać dużo naturalnego światła do wnętrza ogródka. To sprawi, że przestrzeń będzie bardziej przyjazna i otwarta.
  • Warstwowanie materiałów – w zimie możesz użyć grubych materiałów, takich jak wełniane okrycia mebli, zasłony czy dywany, aby stworzyć warstwę izolacji i ciepła.
  • Koce i poduszki – dodaj też miękkie koce i poduszki na meble, aby zachęcić gości do siedzenia na zewnątrz, nawet w zimie. Stworzy to przytulną atmosferę i zmotywuje klientów do korzystania z Twojego ogródka.
  • Klimatyczne oświetlenie – wykorzystaj ciepłe, delikatne oświetlenie, takie jak świece, lampiony, girlandy świetlne czy lampki LED, aby stworzyć magiczną atmosferę wieczorową.
  • Ozdoby świąteczne – jeśli pasuje to do świątecznego okresu w roku, możesz dodać świąteczne dekoracje, takie jak girlandy, ozdobione choinki, kule śnieżne i światełka.

Zimowy urok natury – rośliny w ogródkach przez cały rok

Aby ogródki zimowe były atrakcyjne nie tylko wizualnie, ale także dla zmysłów, restauracje często wykorzystują roślinność. Odpowiednio dobrane rośliny, odporne na niskie temperatury, mogą dodać uroku i kolorów do przestrzeni Twojego ogródka. Kaskady zielonych liści czy kolorowe kwiaty wprowadzą do wnętrza restauracji przyjemną atmosferę, która połączy gości z naturą, nawet gdy za oknem szaleje zima.

Tworzenie wyjątkowych wydarzeń

Ogródki zimowe mogą być przestrzenią nie tylko dla codziennych wizyt klientów, ale także dla różnego rodzaju wydarzeń. Jako restaurator, możesz organizować tematyczne wieczory, koncerty, prezentacje czy degustacje, które będą pasować do charakteru danej pory roku. Takie inicjatywy nie tylko przyciągną nowych gości, ale także umożliwią stałym klientom odkrywanie restauracji na nowo przy każdej wizycie. Pamiętaj o działaniach marketingowych online, bo to właśnie tam w szybki i prosty sposób poinformujesz o nadchodzących eventach i zyskasz wielu odbiorców. Wysyłaj wiadomości mailowe i smsowe z informacją o takich eventach – potrzebne dane kontaktowe swoich klientów możesz zbierać z pomocą systemów POS.

Dostosowanie przestrzeni do różnych pór roku pozwala restauracjom pozyskiwać klientów na stałe oraz tworzyć niezapomniane doświadczenia. Przekształcanie ogródków zimowych w przyjazne miejsca, pełne przyjemności i smaku, to nie tylko kreatywność i zaangażowanie, ale i wykorzystywanie nowoczesnych rozwiązań. Jeśli chcesz wprowadzić je do swojego biznesu – zgłoś się do nas już teraz!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *